Czosnek, cebula, por – uprawa (warzywa cebulowe cz.2)

Podziel się

W pierwszej części wspominaliśmy, że warzywa cebulowe nie są zbyt wymagające w uprawie, a ze względu na walory zdrowotne warto je u siebie mieć w ogródku. W tym artykule opowiemy o czosnku, cebuli i porze.

Zapraszamy do naszego sklepu – znajdziecie tam duży wybór nasion warzyw, m.in. cebulowych:

Szczypiorek: uprawa i wymagania (warzywa cebulowe cz.1)

Warzywa cebulowe – czosnek

Zawsze warto go mieć pod ręką jako doskonałą przyprawę i lek. Wymaga żyznej i przewiewnej gleby. Ząbki czosnku jarego wysadza się wiosną – jak tylko ziemia rozmarznie, na głębokość ok. 3–5 cm. Czosnek można sadzić pojedynczo (co ok. 5 cm) lub gniazdowo (po 2 lub 3 ząbki, co 2 cm w gnieździe), co będzie miało wpływ na plony. Ząbki sadzone pojedynczo wydadzą większe główki, a mniejszy szczypior. Sadzone gniazdowo – dadzą mniejsze główki, a większy szczypior. Odmiany jare: Cyryl, Jarus, Jankiel.

Warzywa cebulowe – cebula

Na zielony szczypior najlepiej uprawiać ją z dymki, którą wysadzamy wczesną wiosną, na głębokość 3/4 cebulki. Taka uprawa ma wiele zalet, jak lepsza tolerancyjność roślin na mniej korzystne warunki, lepsze plonowanie i szybkie uzyskanie szczypioru. Wymaga gleby niezaskorupiającej się, próchnicznej i ciepłej, szybko nagrzewającej się.

Uprawia się ją na glebach nawożonych obornikiem (może być granulowany) jesienią poprzedniego roku. Na zbiór z zielonym szczypiorem rzędy zagęszcza się co 10–20 cm, a cebulki sadzi tuż obok siebie. Bardzo dobrze reagują one na nawożenie kompostem, który powinien stanowić podstawę nawożenia na działce. Polecane odmiany do sadzenia z dymki: Kristine, Rawska, Sochaczewska, Supra, Wolska.

Warzywa cebulowe – por

Wymagania są podobne do cebuli. Jest dobrą rośliną do uprawy współrzędnej w warzywniku. Rozsadę możemy kupić u producenta lub spróbować przygotować ją we własnym zakresie. Na zbiór wczesny (VII, VIII) rozsadę wysadza się pod koniec III do połowy IV.

Rośliny należy wysadzać zagłębiając je aż do nasady zielonych liści. Aby rozsada dobrze się przyjęła, czasami praktykuje się skracanie korzeni i liści. Wczesne pory sadzimy w rozstawie 25 x 25 cm. Czasami pory zaliczamy do „szczypiorków” z uwagi na to, że ich liście w kuchni zastępują szczypiorek (np. do twarożku, jajecznicy, sałatek). Polecane odmiany wczesne to: Lincoln, Columbus, Pancho.

Dobre sąsiedztwo dla warzyw cebulowych

Warzywa cebulowe można uprawiać na oddzielnych grządkach, ale najczęściej dobieramy dla nich właściwe sąsiedztwo, z korzyścią dla obydwu roślin. Oto kilka przykładów:

  • Cebula i marchew. Cebula odstrasza połyśnicę marchwiankę, a marchew zniechęca śmietkę cebulankę.
  • Czosnek i cebula rosnące w towarzystwie truskawek i poziomek zmniejszają ryzyko rozwoju szarej pleśni.
  • Czosnek rosnący wśród warzyw korzeniowych i pod drzewami owocowymi odstrasza od nich nornice.
  • W uprawie współrzędnej bardzo dobrym sąsiadem dla pora jest marchew. Lubi on też towarzystwo selera, pomidorów, cebuli i kapusty. Por bardzo dobrze reaguje również na sąsiedztwo ziół.

 

 

Inni czytali również:

Jak zaplanować warzywnik? Uprawa współrzędna

Dlaczego szczypior podsycha?

Sadzenie roślin cebulowych jesienią (a niekiedy późnym latem)

Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Kalendarz sadzenia

Czas sadzenia letnich roślin cebulowych

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się