Warzywne ciekawostki cz.2 (warzywa egzotyczne)

Podziel się

W naszym klimacie coraz częściej sprawdzają się ciepłolubne warzywa egzotyczne. Przekonajmy się więc, jak w warunkach naszego ogrodu będą rosły i plonowały gatunki o bardzo oryginalnym, często dekoracyjnym pokroju, nowych wartościach smakowych i odżywczych.

Moj Ogrodek_Grudzien 2021
Mój Ogródek Grudzień 2021

Zachęcamy do wykupienia w atrakcyjnej cenie prenumeraty miesięcznika „Mój Ogródek”

W pakiecie z „działkowcem” wychodzi jeszcze taniej!

 

W artykule „Warzywne ciekawostki cz. 2” („Mój Ogródek”, grudzień 2021) podpowiadamy jak uprawić wybrane egzotyczne gatunki warzyw i jak wykorzystywać ich plony w kuchni.

Warto w ogródku warzywnym posadzić kilka roślin fasolnika chińskiego i tykwy pospolitej. Jakie ciekawe odmiany fasolnika i tykwy warto uprawiać?

Warzywa egzotyczne – fasolnik chiński

Polecane odmiany do uprawy amatorskiej to Fakir tworzy wąskie strąki w zielonym kolorze, o długości 30–50 centymetrów. Strąki są całkowicie pozbawione włókien, a w środku wypełnione czarnymi nasionami.

Odmiana Kobra o strąkach kruchych zielonych, o długości 30–40 cmi.

Splendor to karłowa odmiana (osiąga ok. 60 cm wysokości), zielonostrąkowa. Nie wymaga podpór.

Red Noodle to odmiana o kruchych, słodkich, purpurowoczerwonych strąkach długości 55 cm. W trakcie gotowania kolor znika. Zbiór po 80 dniach.

Tykwa pospolita

Ciekawą odmianą dla amatorów o dekoracyjnych owocach jest Marenka – owoce maczugowate, ciemnozielone z nieregularną, „żylastą” powierzchnią.

Odmiana Sicilian Snake jest ozdobna dzięki okazałym, półokrągłym liściom na cienkich ogonkach. Jej najważniejszą dekoracją pozostają, długie nawet na 1 m, kremowo-białe owoce. Przypominają swoimi kształtami węże – bardzo cienkie, powykręcane.

Kobra to najbardziej popularna odmiana o owocach w kształcie gruszki z mocno wydłużonym butelkowatym zwężeniem w górnej części. Są one niezwykle twarde po wydrążeniu.

Odmiana Birdhouse – owoce mają jasnozieloną barwę i przypominają kształtem klepsydrę. Zebrane jesienią zachowują wartość dekoracyjną do późnej wiosny, stanowiąc atrakcyjny element dekoracyjny w pomieszczeniach.

 

 

 

 

 

Fot. Shutterstock.com

Podziel się