Nalewki

Podziel się

Trunki te sporządzane są z owoców, ziół lub korzeni, bądź ich mieszanin, i alkoholu o odpowiedniej mocy. Witamin w nich jest niewiele, zawierają natomiast szereg innych składników, które działają prozdrowotnie.

Dobrą nalewkę może przygotować każdy. Nie jest wymagana tu ani skomplikowana wiedza na temat ziół czy owoców, ani fachowe wykształcenie, chociaż osoby dobrze radzące sobie w kuchni będą miały pewną przewagę. Zazwyczaj smakują nam nalewki słodkie, lub lekko słodkawe, jednak warto też popróbować tych gorzkich, ziołowych.

 

Moj Ogrodek_Grudzien 2021
Mój Ogródek Grudzień 2021

Zachęcamy do wykupienia w atrakcyjnej cenie prenumeraty miesięcznika “Mój Ogródek”

W pakiecie z “działkowcem” wychodzi jeszcze taniej!

 

Nalewki – ciekawostka

Nalewki w dawnej Polsce stanowiły jeden z ważniejszych elementów domowej apteczki, umieszczane były w zamykanej na klucz szafie, a dostęp do nich miała tylko jedna, wyznaczona osoba. Najczęściej była to pani domu lub najstarsza domowniczka, która posiadała również wiedzę na temat sporządzania leczniczych przetworów.

Przepisy na nalewki

Nalewka na korzeniach mniszka

Nalewki na korzeniach mniszka

Składniki: korzenie mniszka lekarskiego (20–30 sztuk), 0,5 l wódki 50%

Korzenie mniszka oczyścić oraz dokładnie umyć. Należy robić to szybko i sprawnie, aby ograniczyć wymywanie substancji czynnych. Po obsuszeniu rozdrobnić i przełożyć do szklanego naczynia. Zalać wódką tak, aby dokładnie przykryła ona surowiec i odstawić na 20 dni w miejsce ciemne i ciepłe. Po upływie tego czasu płyn zlać i odfiltrować przez bibułę do butelek. Trunek jest dość wytrawny, opcjonalnie można dosłodzić go niewielką ilością miodu (2–3 łyżki) i pozostawić do przegryzienia. Łagodzi dolegliwości trawienne oraz działa łagodnie moczopędnie.

Nalewka szałwiowa

Nalewka szałwiowa

Składniki: 6–7 ulistnionych (niezdrewniałych) pędów świeżej szałwii lekarskiej, kilkanaście listków świeżej mięty, 0,5 l spirytusu 70%.

Do słoja włożyć umyte liście szałwii i mięty. Zalać spirytusem, zamknąć słój, dobrze wstrząsnąć, odstawić na 10 dni (nie trzymać na słońcu). Następnie przefiltrować przez bibułę, rozlać do butelek, zakorkować. Nalewkę tę stosuje się zewnętrznie, do płukania jamy ustnej i gardła po uprzednim rozcieńczeniu z wodą (1/4–1/3 szklanki nalewki uzupełniona wodą do pełna). Ma działanie ściągające, bakteriobójcze i przyspieszające gojenie.

Nalewka czosnkowa

Nalewki czosnkowe

Składniki: 7–8 obranych, zdrowych ząbków czosnku, 200–300 ml wódki 50%. Czosnek rozdrabniamy, wkładamy do słoika, zalewamy wódką. Odstawiamy na tydzień w ciepłe miejsce. Potem nalewkę zlewamy do małych butelek. Pijemy codziennie (najlepiej rano) po 1 małej łyżeczce.

Niektórzy zielarze zalecają przyjmowanie nalewki czosnkowej według tzw. schematu tybetańskiego, który polega na odmierzaniu nalewki kroplami i codziennym zwiększaniu ich liczby, aż do pewnej granicy (w zależności od źródła maksymalnie od 28 do 32 kropel).

Pamiętajmy! Nalewka czosnkowa jest bardzo zdrowa, jednak nie należy stosować jej bez przerwy, ponieważ dość mocno obciąża wątrobę. Nie powinny używać jej osoby cierpiące na schorzenia lub niewydolność tego narządu. Może także nieco podrażniać żołądek i powodować refluks (tzw. zgagę). W razie wystąpienia takich objawów, nalewkę na pewien czas odstawiamy, a potem można ponowić zażywanie.

Wino melisowe

Wino melisowe

Składniki: kilka łyżek wysuszonego i rozdrobnionego ziela melisy lekarskiej, 1,5 l półwytrawnego wina białego

Ziele melisy umieszczamy w dużym słoju z plastikową zakrętką, zalewamy winem. Odstawiamy na kilka dni w suche i ciepłe miejsce. Następnie wino filtrujemy do butelki przez gazę i bibułę filtracyjną. Zamykamy szczelnie korkiem. Wino jest gotowe od razu po przygotowaniu, w miarę leżakowania jednak będzie ciemniało, przybierając barwę ciemnej madery i nabierało bardziej aromatycznego smaku (który na początku jest nieco trawiasty). Trunek pić należy po schłodzeniu, w ilości 1–2 lampek dziennie, najlepiej przed snem.

Nalewka na owocach jeżyny

Nalewki na owocach jeżyny

Składniki: do jej przyrządzenia potrzebować będziemy ok 1 kg dojrzałych, zdrowych jeżyn, litr spirytusu 95% oraz 0,5 kg cukru.

Owoce umieszczamy w szklanym słoju i zalewamy spirytusem, tak aby całkowicie je przykrył. Słój zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 5 dni. Po tym czasie nalewkę filtrujemy do butelek i korkujemy.

 

 

 

 

 

 

Fot. Shutterstock.com

Podziel się