Modernizacja rabat jesienią

Podziel się

Czujesz, że potrzebujesz zmian w ogrodzie? Przemień swoje rabaty jeszcze w tym roku…

Ogród przygotowuje się do zimowego snu. Jednak dla nas to nie jest jeszcze czas bez pracy w ogrodzie, wręcz przeciwnie… to dobry czas na rabatowe metamorfozy. Warto spojrzeć na rabaty trochę bardziej krytycznie, przypomnieć sobie, jak wyglądały w czasie sezonu, co się nam w nich podobało, a co nieco mniej. Czy wszystkie rośliny rosły w odpowiednich dla siebie miejscach i w sprzyjających im warunkach? Czy miały wystarczającą ilość miejsca, czy też było im ciasno? Czy tworzyły kolorową, ładną kompozycję, czy chaotyczny układ? Może coś byśmy w nich poprawili? Może niektóre rośliny podczas naszego urlopu nie miały wystarczającej opieki i „wypadły”. Albo po prostu przyszła pora na zmiany, bo dotychczasowe rabaty nam się już opatrzyły…

Dobry czas na modernizację rabat

Teraz, jesienią, możemy pomyśleć o tym, jak zmodernizować rabaty i jakie zmiany na nich wprowadzić. Z pewnością zdążymy coś zmienić w ogrodzie, zanim spadnie śnieg i zamarznie ziemia. Dopóki nie zamarznie gleba możemy przygotowywać podłoże i sadzić rośliny. Jeszcze można kupić w sklepach i centrach ogrodniczych gotowe do posadzenia rośliny. A jesień i wiosna to najlepsze pory na sadzenie.

Modernizacja rabat może również być zrealizowana z nami – w naszym sklepie także można zakupić rośliny oraz nasiona roślin, które sugerujemy w artykule. W tekście zaznaczyliśmy je na zielono – wystarczy kliknąć w nazwę, by przenieść się na odpowiednią podstronę z ofertą.

Modernizacja rabat – plusy i minusy

Sadzenie jesienią

+ Rośliny posadzone jesienią, jeśli uczynimy to nawet w październiku i listopadzie, mają więcej czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu i przygotowanie do zimy.

+ Jeśli sadzimy rośliny, które już zdążyły zrzucić liście, wiosną obudzą się wcześniej. Gdy tylko warunki zrobią się odpowiednie, od razu zaczną wegetację.

+ Jesienią możemy sadzić np. byliny, które kwitną wiosną i w pierwszej połowie lata, a także wysiać rośliny jednoroczne: czarnuszki, chabry, maki, nagietki. Wcześniej zakwitną.

Istnieje niewielkie ryzyko, że nie przeżyją zimy i wymarzną rośliny wrażliwe na mrozy. Dlatego w listopadzie nie sadzimy już np. laurowiśni, hebe, prusznika, kaliny sztywnolistnej, różaneczników itp.

Sadzenie wiosenne

+ Kupujemy w szkółkach rośliny, które już przetrwały zimę. Minimalizujemy ewentualne zimowe straty.

+ Wiosną sadzimy byliny kwitnące w drugiej połowie lata i jesienią, możemy też wysiać rośliny jednoroczne, sezonowe, kwitnące i o ozdobnych liściach.

Rośliny uprawiane w szkółkach w pojemnikach nie mają komfortowych warunków, ponieważ pojemność doniczek jest ograniczona. Rosną nieco wolniej, niż gdyby były posadzone w gruncie. Podczas przesadzania, nawet najbardziej uważnego, uszkadza się korzenie, więc będą potrzebowały czas na regenerację. Późno rozpoczną wegetację i kwitnienie.

Modernizacja rabat – instruktaż

Krok 1. Przymierzając się do sadzenia jesiennego, dokładnie usuwamy chwasty, zwłaszcza wieloletnie i pozostałości po wcześniej rosnących roślinach.

Krok 2. Glebę płytko przekopujemy, dodając w zależności od potrzeb: kompost dla wzbogacenia w próchnicę, piasek dla rozluźnienia zbyt zwięzłej, gliniastej gleby, glinę do gleby bardzo przepuszczalnej, czyli piaszczystej. Najlepiej jednak dobrać odpowiednie rośliny do istniejących warunków glebowych. Mniej się wtedy napracujemy.

Krok 3. Rośliny z pojemników i przesadzane z innych miejsc wraz z bryłą korzeniową sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosły wcześniej. Łodygi i liście przycinamy na wysokość ok. 15 cm.

Krok 4. Podlewamy obficie całą powierzchnię rabaty i przykrywamy grubą warstwą ściółki (np. grubość 5 cm w przypadku kory).

Krok 5. Po nadejściu przymrozków, gdy ziemię już lekko zetnie mróz, rośliny na świeżo założonej rabacie warto okryć gałązkami świerkowymi lub sosnowymi, tzw. stroiszem, aby korzenie i pąki ochronić przed największymi mrozami.

Krok 6. Rośliny, takie jak budleje, róże, hibiskusy, trawy pampasowe, hortensje ogrodowe, warto solidnie kopczykować, czyli u nasady obsypać je np. warstwą ziemi, następnie kory lub trocin. Po zamrożeniu ziemi dodatkowo na kopczyki układamy stroisz. Rośliny zimozielone warto okryć siatką cieniującą, aby ograniczyć transpirację i dla osłony przed wysuszającym wiatrem.

Warto pamiętać!

Większe krzewy, pnącza i drzewa sadzimy we wcześniej wykopanych dołkach, o średnicy około dwukrotnie większej od średnicy bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Umieszczamy bryłę korzeniową w dołku, wolne przestrzenie zasypując urodzajną glebą, np. mieszanką wykopanej ziemi z kompostem, udeptując lekko, podlewamy i ściółkujemy. Rośliny takie sadzimy w pierwszej kolejności na rabacie przed małymi krzewami, krzewinkami i bylinami.

Jakie rabaty są modne?

Wyglądające jak najbardziej naturalnie, tworzone z wielu gatunków roślin kwitnących, owocujących i o ozdobnych liściach, przeplatających się ze sobą. Często rośliny typowo kwiatowe łączone są w kompozycji z ozdobnymi trawami o dekoracyjnych liściach i kwiatostanach. Takie rabaty świetnie komponują się zarówno z klimatami wiejskimi, jak i nowoczesnymi, minimalistycznymi budynkami, ożywiając je i sprawiając wrażenie lekkości.

Wybierajmy też rośliny krajowe lub ich odmiany, gdyż są najlepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych. Na rabatach starajmy się sadzić rośliny nie tyko ozdobne, ale też użyteczne dla nas (np. krzewy owocowe, zioła), dla owadów (pszczół i motyli), dla ptaków i innych drobnych zwierząt, które zamieszkują ogród i go odwiedzają.

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Schutterstock.com

Podziel się