Stwórz własny łapacz snów

Podziel się

Zazwyczaj w domu mamy łapacze na muchy, na komary, a niektórzy na myszy…, ale łapacz snów nie ma z nimi nic wspólnego, no może trochę.

Brzmi to dość dziwnie, ale czy wszystko musi być takie oczywiste. Czy nie możemy otaczać się przedmiotami, które są po prostu „ciekawe”?

Pierwowzoru łapacza snów (dreamcatcher) należy szukać w Kanadzie u indiańskich plemion, gdzie przedmiot ten miał za zadanie wyłapywać złe sny, a przepuszczać tylko te dobre, które przechodziły przez małą dziurkę w splocie, a następnie „spływały” po piórkach do śpiącej osoby. Łapacz snów wieszany był zazwyczaj przy śpiących dzieciach – tak aby ochronić je przed nocnymi zmorami. Ta oryginalna zawieszka stała się na tyle atrakcyjna, że „opuściła granice” Ameryki Północnej i podbija cały świat. Ma ona obecnie dekoracyjne zastosowanie, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno we wnętrzu mieszkalnym, jak i przestrzeni ogrodu.

Łapacz snów – modne rękodzieło

Łapacz snów to ozdobna „pajęczyna” wykonana ze sznurka lub z włóczki. Może mieć kształt koła lub łzy. Udekorowana jest ona zazwyczaj zwisającymi piórkami, wstążkami i koralikami. Idealnie prezentuje się powieszona na oknie lub w ogrodzie – na gałązkach drzew lub krzewów. Może mieć barwę achromatyczną (biała, czarną) lub pstrokatą. Jest elementem dekoracyjnym łatwym do samodzielnego zrobienia.

To się przyda do wykonania łapacza snów

  • wiklinowa gałązka do zrobienia obręczy (pędy wierzby są wiotkie i dobrze się formują) lub można wykorzystać gotową drewnianą obręcz;
  • sznurek (powinien być cienki i wytrzymały) i igła;
  • włóczka i szydełko. Jeśli nie umiemy szydełkować, to możemy wykorzystać gotową, szydełkowo wykonaną, okrągłą serwetkę, a następnie ją przyszyć do obręczy;
  • piórka (najlepsze będą bażancie – naturalne lub barwione);
  • koraliki lub kolorowe szkiełka;
  • wstążki różnej szerokości.

 

Oto inspirujące przykłady:

 

Inni czytali również:

Kreatywna choinka

Rolety i okiennice – jako ozdoba domu i ogrodu

Stworzenie własnego bonsai

Rabata z dwuletnimi roślinami – jak zaprojektować?

Jak zaaranżować zacienione miejsca w ogrodzie

Ochrona roślin przed przymrozkiem

Potpourri – jak zrobić

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się