Grzybki w trawniku – jak się ich pozbyć?

Podziel się

Na trawniku, w miejscu po wyciętym dawno drzewie, często pojawiają się skupiska żółtawe grzybki. Rosną jakby na pozostających w glebie korzeniach. Jak się ich pozbyć? Czy są szkodliwe?

Sprawdź duży wybór e-booków ogrodniczych w ofercie naszego sklepu. To m.in.:

 

Grzybki w trawniku – w miejscu po wyciętym drzewie rosną różne gatunki grzybów, często są to opieńki. Występują tam, gdzie w podłożu jest rozkładająca się martwa materia drzewna. Opieńki rosną na korzeniach, pniach i konarach drzew, zwykle przy ziemi, również na korze na dość znacznej wysokości.

Opieńki – szkodliwość

Grzyby wyglądają jakby rosły na gruncie, w rzeczywistości pasożytują na martwym drewnie, które zostało przysypane ziemią. Opieńki atakują także żywe drzewa, ale tylko ze zniszczonymi korzeniami. Grzyby te wywołują chorobę zwaną opieńkową zgnilizną korzeni oraz białą zgniliznę drewna drzew żywych. Ich objawami są: odbarwienie i opadanie liści, zahamowanie wzrostu, zamieranie konarów, wycieki z pnia. Zainfekowane drzewo obumiera w ciągu 2–4 lat. W końcowej fazie rozwoju opieńki wytwarzają kapelusze.

Uratowanie chorego drzewa jest trudne. W przypadku silnej infekcji chory okaz należy wyciąć, a korzenie drzewa wykarczować i spalić. Opieńki preferują zasiedlać gatunki liściaste, można je spotkać również na niektórych iglakach – jodłach i modrzewiach. Opieńki pojawiają się zawsze w skupiskach po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk. Poszczególne osobniki połączone są ryzomorfami, czyli długimi, czarnymi sznurami grzybniowymi, które oplatają korzenie drzewa. Ryzomorfy przemieszczają się w glebie, gdy napotkają korzenie zdrowego drzewa, opanowują je, rozwijając się w owocniki między drewnem a korą. Wówczas zaczyna się gnicie tkanki drzewa, zahamowany zostanie wzrost, a roślina powoli obumiera.

Grzybki na trawniku – co robić?

Aby uratować murawę, wierzchnią warstwę gleby w promieniu do 3 m od drzewa należy podlewać kilkakrotnie w sezonie roztworem środka grzybobójczego – Topsin M 500 SC w stężeniu 0,15%.

 

Zapraszamy na inne podstrony naszego portalu:

Mech na trawniku – skuteczne metody usuwania

Jak dbać o trawnik latem?

Trawnik po zimie jak nowy

Grzyby we własnym ogródku

Kiedy bieli się drzewa? Czy robimy to wiosną?

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock. com

Podziel się