Jak dbać o trawnik latem?

Podziel się

Po okresie bujnego wzrostu traw wiosną, utrzymanie latem trawnika w dobrej kondycji może napotykać na liczne problemy wynikające z przyczyn naturalnych i intensywnego użytkowania w sezonie wakacyjnym.

Trawnik latem – nawadnianie 

W przedłużających się upalnych okresach bezdeszczowych trudno jest utrzymać dobrą jakość murawy, nawet regularnie podlewanej. Gdy średnia temperatura dobowa przekracza 17°C, a w ciągu dnia przekracza 25°C, znacznie osłabione jest krzewienie się traw, decydujące o zagęszczeniu trawnika i jego regeneracji.

Ze względu na płytki system korzeniowy traw, okresy pomiędzy kolejnymi dawkami podlewania nie powinny być zbyt długie. Na glebach lekkich w najcieplejszych okresach powinny wynosić maksymalnie 3–4 dni. Tygodniowy bilans dawki wody można określić na podstawie pomiaru opadu z wykorzystaniem np. rurkowych deszczomierzy i wyliczonych potrzeb wodnych traw. Optymalne ilości opadów dla trawnika, w kolejnych miesiącach wynoszą:

  • kwiecień – 60 mm
  • maj – 120 mm
  • czerwiec – 115 mm
  • lipiec – 100 mm
  • sierpień – 80 mm
  • wrzesień – 70 mm

Dla przykładu, tygodniowe zapotrzebowanie w lipcu wynosi około 22 mm ((100 mm×7 dni) / 31 dni). Jeżeli spadło tylko 10 mm i nie ma zapowiedzi większych opadów w najbliższych dniach, należy uzupełnić niedobór podlewając trawnik. Niezbędną do tego ilość wody można wyliczyć, mnożąc powierzchnię trawnika przez brakującą ilość opadów (12 mm). A ilość zużytej do podlewania wody możemy uzyskać ze wskazań podłączonego do przewodu wodomierza lub obserwując ten sam deszczomierz rurkowy ustawiony w zasięgu zraszacza.

Warto wiedzieć, że niedobór wilgoci w glebie ogranicza wzrost, a zwłaszcza krzewienie traw, a jej nadmiar sprzyja wymywaniu składników pokarmowych i stwarza niekorzystne dla korzeni traw warunki beztlenowe.

Mech na trawniku – skuteczne metody usuwania

Jak dbać o trawnik latem – koszenie

W całym okresie wegetacyjnym koszenie powinno być dostosowane do tempa odrastania traw z zachowaniem zasady, że należy ścinać nie więcej niż połowę, a według najnowszych zaleceń – 1/3 odrostu. Wynika z tego potrzeba elastycznego dostosowania terminów koszenia do tempa wzrostu traw. W okresie upałów korzystne jest zwiększenie wysokości koszenia. Wyższa murawa chroni wówczas glebę przed nadmiernym nagrzewaniem, a składniki pokarmowe zgromadzone w nasadowych częściach pędów zwiększają jej odporność.

Nawożenie

Optymalny roczny poziom nawozów wieloskładnikowych na 100 m2 trawników rekreacyjnych wynosi zwykle 10–15 kg (stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta). Zazwyczaj stosuje się podział na 4 dawki. Uwzględniając wiosenne nawożenie w okresie ruszenia wegetacji i pod koniec pierwszej dekady mają, kolejna dawka wieloskładnikowych nawozów przeznaczonych dla trawników, powinna być zastosowana pod koniec czerwca lub w pierwszej dekadzie lipca, a następna nie później niż pod koniec sierpnia. We wrześniu lub na początku października można stosować już tylko nawozy jesienne bez azotu. Przy wyborze terminów nawożenia należy pomijać okresy najcieplejsze, ponieważ wysiane nawozy mogą utrudniać pobieranie wody przez korzenie traw.

Jak dbać o trawnik latem – aeracja

Intensywne użytkowanie trawników w okresie wakacyjnym sprzyja silnemu ugniataniu gleby, które jest bardzo niekorzystne dla traw gazonowych. W takich miejscach warto wykonywać aerację, stosując specjalistyczne wały z kolcami, kolczaste nakładki na buty lub nakłuwając glebę widłami ogrodniczymi (około 200 otworów/m2) na głębokość 15–20 cm. Powstałe kanaliki zaleca się zasypać gruboziarnistym piaskiem, który zapobiega naturalnemu zasklepieniu otworów.

Wertykulacja trawnika i podsiew

W pierwszej połowie września należy wykonać wertykulację, która usuwa nagromadzone na powierzchni gleby zaschnięte resztki blaszek liściowych i ułatwia regenerację trawnika. Bezpośrednio po zabiegu na powierzchniach słabo zadarnionych można wysiać mieszankę traw gazonowych. Trawnik zregeneruje się przed okresem spoczynku zimowego i w dobrej kondycji rozpocznie kolejny rok użytkowania.

Odchwaszczanie trawnika latem

Okres letni sprzyja inwazji chwastów dwuliściennych. Pojedyncze rośliny należy usuwać mechanicznie, a silniejsze zachwaszczenie stosując herbicydy, np. Starane 250 EC lub Fernando 225 EC.

 

Inni czytali także:

Trawnik po zimie jak nowy

Zakładanie trawnika – jakie trawy wybrać?

Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Kalendarz sadzenia

 

Sprawdź, co w bieżącym numerze miesięcznika “działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się