Zakładanie trawnika – jakie trawy wybrać?

Podziel się

Jakie gatunki traw powinny znaleźć się w mieszance trawnikowej o konkretnym przeznaczeniu? Na co zwracać uwagę przy zakupie nasion?

Te pytania powinniśmy wziąć pod uwagę planując założenie trawnika, ponieważ w zależności od funkcji i warunków, w jakich trawnik ma egzystować, dobiera się odpowiednią mieszankę nasion, złożoną z różnych gatunków i odmian traw.

Polecamy nawóz na trawnik dostępny w naszym sklepie www.dzialkowiecsklep.pl

Podstawowe rodzaje trawników

 • Ozdobne dywanowe – przeznaczone do eksponowania i jako tło w ogrodzie, mało użytkowane (krótka przechadzka, spacer, odpoczynek). Starannie zakładane na idealnie wyrównanej powierzchni. Wymagają starannej pielęgnacji i koszenia co 7–10 dni na wysokość 3–4 cm, regularnego podlewania i nawożenia. Zakłada się je z jednego lub dwóch gatunków traw o zbliżonym wyglądzie, aby uzyskać jednolitą, wyrównaną powierzchnię. Każdy inny gatunek uważa się za chwast.
Trawniki dywanowe służą głównie jako ozdoba i tło dla roślin
Trawniki dywanowe służą głównie jako ozdoba i tło dla roślin
 • Ozdobne parkowe – zakładane są na większych powierzchniach, koszone kilkakrotnie w okresie wegetacji i nawadniane głównie w okresie suszy. Używa się tu mieszanek kilku gatunków traw o mniejszych wymaganiach siedliskowych.
Trawniki parkowe nie wymagają tak starannej pielęgnacji jak dywanowe
Trawniki parkowe nie wymagają tak starannej pielęgnacji jak dywanowe
 • Rekreacyjne – przeznaczone są do wypoczynku, zabawy. Ich założenie i pielęgnacja są mniej pracochłonne niż trawników ozdobnych oraz sportowych i wymagają mniejszych nakładów. Mieszanki zawierają nasiona kilku gatunków traw.
Trawniki rekreacyjne tolerują umiarkowane użytkowanie
Trawniki rekreacyjne tolerują umiarkowane użytkowanie
 • Sportowe – wymagają specyficznych mieszanek do utworzenia gęstej, trwałej i elastycznej darni, znoszącej deptanie i stanowiącej odpowiednią powierzchnię do uprawiania sportu.

Zakładanie trawnika – cechy dobrej trawy

 • Szybkie i równomierne kiełkowanie.
 • Szybki rozwój i dobre krzewienie prowadzące do uzyskania zwartej darni.
 • Wolne odrastanie po skoszeniu.
 • Trwałość i długi okres wegetacji.
 • Ładny wygląd.
 • Mała wrażliwość na przymrozki.
 • Odporność na niekorzystne warunki wzrostu (m.in. susza) i choroby.

Najczęściej stosowane gatunki traw

W mieszankach trawnikowych zwykle stosuje się co najmniej dwa gatunki w kilku odmianach. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo dopasowania się trawy do warunków i uzyskania lepszego efektu. Poniżej podano najważniejsze i najczęściej stosowane (w różnych odmianach) gatunki oraz ich zawartości procentowe w mieszankach.

 • Życica trwała, syn. rajgras angielski (do 35%) – trawniki dywanowe, rekreacyjne, sportowe; (do 70%) – mieszanki do regeneracji. Tworzy równomierną powierzchnię i barwę darni, odporna na słońce i suszę, deptanie. Wzrost w niskich temperaturach, tolerancja na przymrozki. Toleruje mniej intensywnie pielęgnowane. Duże zdolności regeneracyjne.
 • Wiechlina łąkowa (15–30%) – trawniki dywanowe. Daje równomierną powierzchnię i barwę darni. Odporna na suszę, deptanie, wzrost w niskich temperaturach.
 • Kostrzewa owcza (20–60%) – trawniki rekreacyjne, parkowe, mniej intensywnie pielęgnowane. Odporna na zacienienie, zasolenie. Niskie potrzeby pokarmowe (gleby słabe, suche, piaszczyste). Słabo odporna na deptanie.
 • Kostrzewa czerwona forma rozłogowa (do 60%) – trawniki rekreacyjne, parkowe, mniej intensywnie pielęgnowane. Odporna na lekkie zacienienie, zasolenie, niskie temperatury. Niskie potrzeby pokarmowe. Na miejsca suchsze i słoneczne, gleby mniej żyzne. Średnio odporna na deptanie.

Czego unikać przy zakładaniu trawnika?

W mieszankach trawnikowych nie powinno się stosować traw pastewnych, jak np. życica wielokwiatowa, mieszańcowa oraz westerwoldzka. Zwróćmy też uwagę na udział coraz częściej stosowanej w mieszankach rekreacyjnych kostrzewy trzcinowej, która jest bardzo trwała, jednak będzie wyróżniać się w murawie, tworząc duże kępy i szerokie blaszki liściowe.

Zakładanie trawnika – to ważne

Wybierając mieszanki trawnikowe warto stawiać na jakość a nie na cenę.  Renomowani producenci np. w większym stopniu gwarantują, że zarówno odmiany, jak i skład będą odpowiednio dobrane do planowanego miejsca i funkcji trawnika.

 

Zakładanie trawnika to chyba całkiem przyjemne zajęcie, prawda? A gdy już go założymy, warto o niego dbać – można to robić stosując się do naszych rad we wpisach:

Jak dbać o trawnik latem?

Trawnik po zimie jak nowy

Jaką mieszankę traw wybrać do ogrodu?

Trawnik – zakładanie i pielęgnacja (wideo)

 

Polecamy nawóz na trawnik dostępny w naszym sklepie www.dzialkowiecsklep.pl

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się