Mech na trawniku – skuteczne metody usuwania

Podziel się

Mech na trawniku, zwłaszcza na wypielęgnowanym, to często niechciany „gość” w ogródku.

Mech na ogół pojawia się w miejscach zacienionych i wilgotnych. Wraz ze wzrostem roślin otaczających zmieniają się warunki świetlne i wilgotnościowe i na to nie mamy zbytnio wpływu, ale możemy oddziaływać na trawnik. Inną z przyczyn jest wzrost kwasowości gleby (np. w sąsiedztwie roślin iglastych). Mchy jednak bardziej wolą gleby kwaśne.

Mech na trawniku – jak się go pozbyć?

  • Jednym z głównych zabiegów w walce z mchem na trawniku jest wapnowanie. Najlepiej by było wysiać nawóz węglanowy poza sezonem wegetacyjnym, wczesną wiosną, jeszcze na leżący śnieg lub jesienią. Wtedy stosujemy pełną dawkę. Zależnie od zakwaszenia zużywamy 510 kg nawozu na 100  trawnika. Można stosować nawozy zawierające wapń w innych terminach, ale wtedy musimy podzielić dawkę na mniejsze porcje i zastosować je kilka razy w sezonie. Ze względu na długotrwały okres przenikania wapnia do gleby, nawożenie to wykonuje się raz na 3–4 lata. 
  • Mech na trawniku można również usunąć, stosując tzw. wyczesywanie. Najlepiej zrobić to urządzeniem elektrycznym lub spalinowym, zaopatrzonym w wałek poziomy ze sztywnymi drucikami (szczotkami). Na glebie ciężkiej może się też okazać konieczne przeprowadzenie aeracji. 
Mech na trawniku - skutecznym sposobem na usunięcie jest zastosowanie mechanicznego wertykulatora
Skutecznym sposobem na usunięcie mchu jest zastosowanie mechanicznego wertykulatora
  • Można stosować również nawozy typu „antymech”. Poza komponentami typowymi dla nawozów trawnikowych, wzbogacone są one o składniki ograniczające lub uniemożliwiające rozwój mchów.

Trawnik po zimie jak nowy

Pamiętaj!

Ważne jest, aby na trawniku z tendencją do pojawiania się mchów utrzymywać właściwą wilgotność gleby, szczególnie w miejscach zacienionych. Trzeba unikać zbyt obfitego podlewania. 

 

Wapno ogrodnicze dostępne jest w naszym sklepie – zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

 

A jeśli pojawią się grzybki – opieńki w trawniku? Radzimy w tym artykule Grzybki w trawniku – jak się ich pozbyć?

Inni czytali również:

Zakładanie trawnika – jakie trawy wybrać?

Jak dbać o trawnik latem?

Jak się pozbyć skrzypu?

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

FOT.: SHUTTERSTOCK.COM/ PIXAVRIL 

Podziel się