Rośliny w szkle – jak zrobić samemu?

Podziel się

W ostatnim czasie bardzo modne stały się rośliny w szkle, czyli roślinne kompozycje w szklanych, przezroczystych naczyniach.

Patrząc na takie aranżacje mamy wrażenie, że są one kawałkiem dzikiego świata roślin, wyrwanego np. z dżungli.

Niewątpliwie uprawa roślin w szkle stanowi dla miłośników roślin prawdziwą „wisienkę na torcie”, jest sporym wyzwaniem, gdyż nie należy do zbyt łatwych. Szklany ogródek może jednak przez długi czas stanowić piękną ozdobę, nadającą wnętrzu wyjątkowy charakter, będąc niejednokrotnie mniej wymagający w pielęgnacji niż inne rośliny doniczkowe. Warto zatem spróbować własnych sił, tym bardziej że ceny dostępnych w handlu gotowych szklanych aranżacji wynoszą nawet kilkaset złotych.

Polecamy poradniki dostępne w naszym sklepie:

 

Roślin w szkle – naczynia

Aby wykonać własny ogródek w szkle, powinniśmy najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie naczynie. W handlu dostępne są różnego rodzaju gotowe pojemniki wykonane ze szkła. Możemy jednak do założenia ogródka wykorzystać mniejsze i większe słoje, zapomniane akwaria lub butle do wina. Ogródek założony np. w gąsiorze do fermentacji wina, może robić duże wrażenie, gdyż świadczy o tym, że jego założenie wymagało sporo kunsztu i wysiłku. Nieco większe okazy roślin można posadzić w akwarium, gdyż jest ono otwarte od góry i przykrywane np. taflą szkła, co znacznie ułatwia pielęgnację.

Sposoby uprawy roślin w szkle

Rośliny w szkle możemy uprawiać przy całkowitym ich zamknięciu – np. w szklanej butli, otwarte – np. w dużym słoju lub półotwarte – np. w akwarium z nasuniętą taflą szkła, która niezupełnie zamyka jego wnętrze. Zaletą uprawy zamkniętej jest to, że praktycznie nie wymaga pielęgnacji. Woda, tlen i dwutlenek węgla są w obiegu zamkniętym.

Uprawa otwarta jest stosunkowo najbardziej pracochłonna, daje jednak swobodę pielęgnacji i kontroli stanu roślin. Zapewnia też roślinom lepszą wilgotność powietrza w porównaniu ze zwykłą uprawą doniczkową. Metoda półotwarta ma cechy pośrednie – wymaga zwykle tylko sporadycznego podlewania.

Podłoże dla roślin w szkle

Do uprawy w szkle odpowiednie jest zwykle próchniczne podłoże uniwersalne, oparte na odkwaszonym torfie wysokim. Dla usprawnienia procesów wzrostu w obiegu zamkniętym, można do podłoża dodać niewielką ilość węgla drzewnego, a do wnętrza naczynia włożyć kilka kawałków próchniejącego drewna porośniętego mchem lub porostami. Będą one pełniły również funkcję dekoracyjną. W przypadku uprawy kaktusów i sukulentów, podłoże musi być przepuszczalne, wymieszane z piaskiem i żwirkiem.

Wykonanie

  • Naczynie dokładnie czyścimy i jeśli to możliwe – wyparzamy (np. kilkanaście min. w gorącym piekarniku).
  • Na dno naczynia wysypujemy kilkucentymetrową warstwę drenażu. Może być to keramzyt ogrodniczy lub żwir, a w mniejszym pojemniku również piasek lub drobny żwirek.
Rośliny w szkle - napełnianie drenażem i podłożem
Napełnianie drenażem i podłożem
  • Następnie dajemy warstwę podłoża, które w przypadku wąskiego otworu, wsypuje się do wnętrza naczynia np. za pomocą zwiniętego w lejek cienkiego kartonu. Grubość warstwy podłoża będzie zależała od wielkości sadzonych roślin i samego pojemnika – od kilku do nawet kilkunastu centymetrów.
  • Sadzenie roślin rozpoczynamy od tych największych, kompozycję uzupełniając mniejszymi okazami. Zabieg ten jest oczywiście najtrudniejszy w przypadku naczyń o wąskim otworze, przez który wcale nie tak łatwo sadzi się rośliny. Musimy posiłkować się zwykle własnoręcznie skonstruowanymi, wąskimi narzędziami, jak np. łopatki, pensety.
  • Na koniec układamy mech i elementy dekoracyjne, np. oryginalne kamienie i innego rodzaju ozdoby.
  • Całość podlewamy.
Rośliny w szkle - pielęgnacja (zraszanie i czyszczenie szkła)
Pielęgnacja (zraszanie i czyszczenie szkła)

Dobór roślin

Trudno jednoznacznie określić, które gatunki będą najlepsze, gdyż tak naprawdę ich dobór zależy od wielkości naczynia, jakie chcemy zagospodarować. Musimy pamiętać, że rośliny rosną, a szkło nie jest z gumy i się nie powiększy.

  • W szklanych naczyniach najodpowiedniejsze są różne gatunki paproci. Godnymi polecenia paprociami są gatunki wolno rosnące, takie jak: adiantum stopowate (Adiantum pedatum), zanokcica ciemna (Asplenium adiantum-nigrum), podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant), ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia), języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium), paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum), orliczka kreteńska (Pteris cretica).
  • Odpowiednie są różnego rodzaju kaktusy i sukulenty, które możemy posadzić np. w dużym, otwartym akwarium. Ich dodatkowym walorem są pojawiające się okresowo kwiaty. Niezawodnymi gatunkami są np. kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri), mamilarie (Mammillaria), lithopsy (Lithops), zwane żywymi kamieniami, różne gatunki gruboszy (Crassula), aloesów (Aloe) lub opuncji (Opuntia).
  • Wysokie, szklane naczynie można zaaranżować poprzez uprawę w nim roślin kserofitycznych, jak chociażby różnych gatunków oplątw (Tillandsia), które można np. przymocować do konstrukcji z drewnianych elementów. Można je też umieścić w poziomej, szklanej tubie, przytwierdzając do metalowej kratki.
  • Spośród roślin o zielonych lub barwnych liściach warto polecić też takie gatunki jak: anturium (Anthurium) – odmiany miniaturowe, skrytokwiat (Cryptanthus), dischidia (Dischidia pectinoides), figowiec pnący (Ficus pumila), fitonia (Fittonia), nertera płożąca (Nertera granadensis), zwana koralowym mchem, pilea (Pilea), widliczka (Selaginella), bluszcz (Hedera), żurawki (Heuchera).
  • Efektownym uzupełnieniem będzie też mech, w który można zaopatrzyć się w kwiaciarniach lub na giełdach kwiatowych (nie wynosimy go z lasu).

Rośliny w szkle – woda

Najważniejszą sprawą przy „butelkowej” uprawie jest utrzymanie prawidłowej wilgotności podłoża wewnątrz szkła. Nie można ani przesuszać roślin, ani ich zalewać. Butla nie może być „zapocona”. Prawidłowo, ścianki naczynia tylko rano mogą być nieco zaparowane, a w dzień obsychają. Jeżeli butla wcale nie jest zaparowana, oznacza to, że ma zbyt mało wody. Problem ten dotyczy głównie naczyń z wąskimi otworami.

Rośliny w szkle – światło

W miejscu cienistym nie można uprawiać roślin wymagających większych ilości światła. Na zachodnim oknie, na którym zwykle w okresie letnim jest bardzo dużo światła, możemy uprawiać gatunki kserofityczne np. w otwartym akwarium. Naczynie z roślinami ustawione z dala od okna będzie wymagało zaopatrzenia w sztuczne źródło światła, np. coraz tańsze i mało energochłonne oświetlenie ledowe. Niezależnie od innych względów, pojemniki z uprawą zamkniętą nie powinny stać w miejscu w pełni nasłonecznionym.

 

Pamiętaj!

Należy regularnie obserwować rośliny i po zauważeniu objawów chorób, gnicia lub pleśni, bezzwłocznie usuwać porażone części.

Rośliny w szkle – warto wiedzieć

Początkujący entuzjaści szklanych ogródków mogą zacząć od stosunkowo prostego rozwiązania – 1–2-litrowego słoika z pokrywką, obsadzonego np. paprotkami, bluszczem i mchem.

 

Inni czytali również:

Czyszczenie szklarni i osłon

Wnętrza ogrodowe – dlaczego warto i jak je zaplanować?

Uprawa roślin w skrzyniach – jakie podłoże przygotować?

Uprawa owoców na balkonie

Jakie wybrać podłoże do roślin?

Jak dbać o serce? Warto się o nie zatroszczyć

 

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się