Jak zrobić przysmaki dla ptaków zimą?

Podziel się

Jest połowa zimy i to czas, w którym ptaki znacznie trudniej pozyskują pokarm, niż w innych porach roku. Warto więc im pomóc i ugościć je w ogródku czymś smacznym i pożywnym. Jak zrobić przysmaki dla ptaków?

Najlepszym pokarmem dla ptaków są różnego rodzaju zboża, nasiona i kasze. Można również zawiesić kawałek niesolonej słoniny albo połączyć „dwa w jednym” i wykonać smakowitą, a zarazem ozdobną kombinację nasion z tłuszczem. Wówczas w naszym ogrodzie pojawią się oprócz sikor (modraszek i bogatek), również kowaliki i dzwońce.

Jeśli nie czujesz się na siłach zrobić przysmaki dla ptaków własnoręcznie – polecamy gotowe produkty w naszym sklepie:

 

Jak zrobić przysmaki dla ptaków – krok po kroku

  1. Potrzebne do tego będą plastikowe foremki – kubki lub pojemniczki po np. jogurtach, które pozwolą uformować odpowiedni kształt mieszanki nasion z tłuszczem.
  2. Na dnie pojemnika (foremki) robimy otwór, przez który przewlekamy sznurek. Będzie on pełnił dwie ważne funkcje: zawieszki i zaczepki dla ptaka.
  3. W miseczce mieszamy nasiona z tłuszczem, które następnie łyżką przekładamy do formy. Dociskamy, aby mieszanka uzyskała kształt formy – pamiętamy o sznurku.
  4. Zawieszkę z tłustym smakołykiem zawieszamy mocno na wiotkiej gałązce – dzięki temu ptaki nie staną się pożywieniem dla większych ptaków lub kota.

Rada

  • Zamiast pojemników po jogurcie można użyć połowę łupiny orzecha kokosowego lub metalowe foremki do ciastek.
  • Do tłuszczu, np. smalcu lub łoju dodajemy pestki słonecznika, siemienia lnianego, płatki owsiane, nasiona żyta, kukurydzy, owsa.

Jak zrobić przysmaki dla ptaków – warto pamiętać

Różne gatunki ptaków preferują odmienny rodzaj pokarmu. Na przykład mazurek gustuje w nasionach chwastów – m.in. w rdestu, komosy białej, trznadel chętnie zjada owies i proso, sierpówki – grube kasze i pszenicę, jednak uniwersalnym pokarmem dla wszystkich ptaków jest słonecznik – łuskany jak i w łupinkach.

 

Inni czytali / oglądali również:

Ptaki w ogrodzie zimą – dr Andrzej G. Kruszewicz (30.12.2021) – wideo

„Jak chronić owoce przed ptakami?”

„Czas według ptaków – kiedy ptaki śpiewają?”

„Zwierzęta i owady w ogrodzie – jak zadbać o pożytecznych przyjaciół?”

Wybieramy nasiona warzyw – Elżbieta Jędrszczyk (27.01.2022) – wideo

„”Mech” chrobotek”

„Zgniłe owoce pod drzewami – co z nimi robić?”

„Rośliny sprzyjające relaksowi”

„Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu?”

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się