Rośliny sprzyjające relaksowi

Podziel się

Istnieje wiele roślin, których sąsiedztwo zapewnia szczególny wypoczynek – sprzyja relaksacji, poprawia samopoczucie poprzez zapach, kolor, dźwięk, fakturę.

Warto mieć rośliny sprzyjające relaksowi i umiejętnie je komponować, dzięki czemu nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć miejsce, które wprowadzać nas będzie w błogi nastrój poprzez działanie na nasze zmysły.

Niektóre z wymienionych poniżej roślin znajduje się w ofercie naszego sklepu. Kliknięcie w nazwę oznaczoną na zielono, przeniesie na odpowiednią podstronę.

Ogrody sensoryczne

Na świecie, jak również w Polsce, powstaje coraz więcej ogrodów sensorycznych, nazywanych też ogrodami zmysłów. Wpisują się one w zakres hortiterapii (ogrodoterapii), czyli metody leczenia wykorzystującej rośliny i ogrody. Hortiterapia, zarówno czynna jak i bierna, o której coraz więcej słyszymy, może przyczynić się do pobudzania naszych wszystkich zmysłów. Poprzez dobór odpowiednich gatunków, przebywając we własnym ogródku, możemy poprawić swoje samopoczucie, stymulując zmysły jakimi obdarzony jest człowiek.

To co widzimy

Jednym z ważniejszych zmysłów człowieka jest wzrok, za pomocą którego mamy możliwość podziwiania otaczającego nas świata. Zwykle w pierwszej kolejności przyciąga nas barwa. To na nią zwracamy zwykle uwagę przy wyborze roślin, które chcemy zakupić. Następnie analizujemy takie cechy jak: termin kwitnienia, wysokość, pokrój lub wymagania. Często też wybór barwy to sprawa indywidualnych preferencji. Przykładem może być róża lub pelargonia, które kupowane są głównie w kolorze czerwonym. To właśnie czerwień najsilniej oddziałuje na człowieka, przyciąga uwagę, pobudza i ożywia. W nieco mniejszym stopniu czynią to barwy żółta i pomarańczowa. Określane są one jako barwy czynne. Do biernych, inaczej zimnych barw, zalicza się niebieską i zieloną, które uspokajają. Biała barwa jest neutralna i może stanowić uzupełnienie wszystkich barw.

Rośliny sprzyjające relaksowi – jak zestawiać kolory?

Przy tworzeniu kompozycji z roślin uprawianych w gruncie (rabaty, kwietniki) lub w pojemnikach, powinno się przestrzegać pewnych zasad dotyczących doboru kolorystyki. Można łączyć rośliny o liściach i kwiatach w barwach kontrastowych, takich jak żółta i fioletowa, czerwona i zielona, pomarańczowa i niebieska lub stonowanych, jak np. żółta i pomarańczowa, fioletowa i różowa, pomarańczowa i czerwona. Powinno się raczej unikać zbyt dużej ilości kolorów, ewentualnie można połączyć trzy podstawowe, czyli żółtą, czerwoną i niebieską.

Doceńmy rośliny

Doceńmy zapach

Przyjemny zapach może działać łagodząco na układ nerwowy człowieka, wprowadzać w stan relaksu lub działać stymulująco. Zwykle pierwszym odruchem w kontakcie z kwitnącą rośliną jest wąchanie. Często jednak doznajemy rozczarowania, gdyż nie wszystkie rośliny o dekoracyjnych kwiatach pachną. Na tę cechę, na szczęście, zwraca się obecnie coraz większą uwagę. Nie zawsze tak jednak było, bowiem przez lata hodowcy dążyli do uzyskania roślin obficie i długo kwitnących, odpornych na choroby i szkodniki oraz charakteryzujących się długą trwałością po ścięciu, a zapach pozostawał gdzieś na marginesie.

Dla owadów

Dzięki zapachowi, wzbogacamy ogród w owady zapylające, do których zalicza się m.in. pszczołowate (pszczoła miodna, trzmiel, pszczoły samotnice), motyle, a także owady nocne – ćmy. Warto wiedzieć, że dla owadów istotny jest nie tylko zapach, barwa, ale również budowa kwiatów. W tym kontekście powinniśmy raczej unikać roślin o kwiatach pełnych. Trzmiele na przykład, odwiedzają takie gatunki jak:

Motyle zaś wabione są m.in. przez:

Rośliny sprzyjające relaksowi – te, które intensywnie pachną

Zapach rośliny zawdzięczają olejkom eterycznym, które obecne są w ich organach: korzeniach, bulwach, kłączach, cebulach, łodygach, liściach, kwiatach, owocach i nasionach. W największych ilościach znajdują się w liściach, łodygach i kwiatach. Wbrew pozorom, intensywniej pachną kwiaty drobne, niepozorne, mało dekoracyjne i w jasnych kolorach.

Do najcenniejszych intensywnie pachnących roślin należą m.in.

Wieczorem intensywny zapach towarzyszy takim gatunkom jak:

  • maciejka (Matthiola longipetala)
  • tytoń leśny (Nicotiana sylvestris) i oskrzydlony (N. alata)
  • wieczornik damski (Hesperis matronalis)

Rośliny sprzyjające relaksowi – zapachowe kompozycje

Jeśli chcemy stworzyć pachnący zakątek w ogrodzie, warto pamiętać, że powinno być to miejsce zaciszne, osłonięte np. żywopłotem, który będzie barierą przed silnymi wiatrami. Nie powinno się mieszać zapachów mocnych ze słabymi, ale raczej wybierać te podobne do siebie. Rośliny o pachnących liściach można sadzić przy ścieżkach, np. macierzankę, lawendę. Zapach będzie się ulatniał po ich potrąceniu lub potarciu liści.

Dotyk

Poprzez dotyk nie tylko uwalniamy zapach u niektórych gatunków, ale również poznajemy ich teksturę, twardość, grubość. Zwykle liście rozpoznajemy jako miękkie (np. bylica Szmidta, czyściec wełnisty, przywrotnik, starzec popielny), szorstkie (np. cynia, słonecznik, werbena, jeżówka, malwa), lepkie (np. petunia, nagietek, tytoń Sandera), gładkie (np. rozchodniki, rojniki, bergenia sercowata, lilie). Również kwiaty i kwiatostany mogą sprawiać różne wrażenia podczas dotyku. Bardzo miłe w dotyku są kwiatostany wielu traw, składające się z kwiatów opatrzonych we włoski, np. miskantów, rozplenic.

Dźwięk

Stworzenie własnej oazy spokoju daje możliwość wyciszenia się, odpoczynku po dniu pracy. Zamknięcie oczu w trakcie odpoczynku na leżaku, potęguje wrażenia słuchowe. W ogrodzie najczęściej słyszymy szum liści na wietrze lub też szum traw, szczególnie tych, które tworzą szorstkie liście, jak np. trawa pampasowa lub miskanty. Źródłem dźwięków mogą być także owady oraz ptaki odwiedzające nasz ogród. Wiele gatunków tworzy również owocostany wydające dźwięki po potrząsaniu. Są to m.in.

  • czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)
  • kłokoczka południowa (Staphylea pinnata)
  • łubiny (Lupinus)
  • karagany (Caragana)
  • pęcherznice (Physocarpus)

Efekt szelestu można też usłyszeć po dotknięciu kwiatostanów kocanki ogrodowej (Helichrysum bracteatum).

 

Inni czytali również:

Jak zapachy wpływają na człowieka?

Zakątek w ogrodzie z pachnącymi roślinami

Pachnące rośliny na balkon i taras

Pachnące rośliny na lato w ogrodzie

Wyeksponować? Ukryć? Jak wykorzystać kolory w ogrodzie

Doceńmy rośliny

Łubiny – gatunki i uprawa

Kocanki – gatunki i wymagania

 

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się