Pachnące rośliny na lato w ogrodzie

Podziel się

Czy możemy wyobrazić sobie ogród pozbawiony pachnących roślin? Co prawda piękny, kolorowy, ale… niepachnący?

Byłoby ciężko, zwłaszcza że to właśnie zapachy często przywołują wspomnienia i kojarzą się z przyjemnymi wydarzeniami.

Węch jest bardzo czułym zmysłem i szybko przekazuje bodźce do mózgu. Świat zapachów niezmiennie odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Niektóre zapachy wpływają na nas pozytywnie, relaksacyjnie, nastrajają radośnie i optymistycznie, inne pobudzają i motywują do działania. Niespotykane bogactwo zapachów spotykamy w świecie roślin. Gatunki roślin pachnących możemy znaleźć także wśród jednorocznych.

Rośliny oznaczone na zielono są dostępne w naszym sklepie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą – wystarczy kliknąć w wyróżnione nazwy.

Pachnące rośliny – moc i rodzaj zapachu

Z reguły najmocniej pachną kwiaty białe, następnie jasnoróżowe i liliowe, czerwone z kolei bardzo słabo lub wcale. Niestety, nie wszystkie kwiaty pachną – często te bardzo okazałe, o intensywnych barwach, pozbawione są zapachu, podczas gdy te skromne pachną wyjątkowo intensywnie. Coś za coś. Kwiaty pachną też z różną intensywnością w poszczególnych porach dnia. Heliotropem, o intensywnym waniliowym zapachu, możemy się rozkoszować w ciągu dnia, głównie podczas słonecznej i upalnej pogody. Z kolei maciejka i tytoń ozdobny najsilniej pachną wieczorem.

  1. Zapachowa podstawa

Najbardziej znanymi i najprostszymi w uprawie kwiatami sezonowymi są groszek pachnący i maciejka. Kwitną od czerwca do sierpnia.

Pędy groszku pachnącego dorastają do 2–2,5 m. Do podpór przyczepiają się za pomocą wąsów czepnych. Silnie pachnące, motylkowate kwiaty występują najczęściej w różnych odcieniach różu, ale mogą być także białe, fioletowe bądź czerwone. Groszek siejemy bezpośrednio do gruntu, najczęściej w rzędzie, co kilka cm. Chcąc przedłużyć okres kwitnienia, można sukcesywnie dosiewać nasiona co 2–3 tygodnie. Groszek najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na glebach żyznych, zasadowych, umiarkowanie wilgotnych.

Maciejka też uprawiana jest z siewu wprost do gruntu i można ją wysiewać kilkakrotnie w ciągu sezonu. Osiąga wysokość ok. 30 cm. Jej czteropłatkowe kwiaty, w kolorze lilaróżowym są raczej skromne, ale za to pachną wyjątkowo intensywnie.

Blisko spokrewniona z maciejką jest lewkonia letnia. Znaczenie ozdobne mają odmiany o pełnych i pachnących kwiatach. Lewkonie mogą być wielopędowe bądź jednopędowe i kwitną od VII. Uprawiane są z rozsady produkowanej w szklarni. Lewkonie sadzimy w miejscach słonecznych, na żyznych glebach, o większej zawartości wapnia.

Podobne wymagania ma goździk ogrodowy. Dorasta do ok. 50 cm, ale nowe odmiany są często niższe i osiągają zaledwie 20–30 cm. Od VI rozwijają się pachnące, duże kwiaty. Niektóre odmiany kończą kwitnienie w VII, inne zaś powtarzają je, rozwijając kwiaty aż do jesieni. Barwa kwiatów może być biała, różowa, purpurowa, a nawet żółta.

Nieco mniej popularny jest tytoń oskrzydlony, także uprawiany z rozsady. Jest to roślina dosyć wysoka, dorastająca do ok. 1 m, chociaż są także odmiany niższe. Kwiaty, zebrane w luźne, szczytowe wiechy, wieczorem przyjemnie pachną. Barwa kwiatów może być różowa, purpurowa, fioletowa, biała lub cytrynowa. Rozwijają się sukcesywnie od VII do jesieni.

  1. Sama słodycz

I jeszcze dwa wyjątkowo „słodkie” gatunki: smagliczka i heliotrop.

Smagliczka nadmorska o miodowym zapachu, jest prosta w uprawie, należy ją wysiewać bezpośrednio na grządki. Kwitnie bardzo obficie, tworząc mnóstwo białych lub fioletowych kwiatków, zebranych w szczytowe grona. Kwiaty są miododajne. Rośliny mają zwarty pokrój, dorastają do 20–30 cm. Ładnie wyglądają w większych grupach. Przycinanie przekwitniętych kwiatostanów powoduje przedłużenie kwitnienia.

Heliotrop peruwiański jest nieco trudniejszy w uprawie, ale mimo wszystko warto spróbować. Należy go uprawiać z rozsady i zapewnić mu w ogrodzie ciepłe, nasłonecznione miejsce. Drobne, fioletowe kwiaty, skupione w baldachogrona. Słodki, waniliowy zapach jest wyczuwalny zwłaszcza w upalne dni. Obydwa gatunki kwitną od VI do jesieni.

Pachnące rośliny – dobre rady:

  • Dla roślin pachnących najlepiej przeznaczyć w ogrodzie miejsce spokojne i zaciszne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Dobrze, jeśli znajduje się przy budynku lub można je osłonić żywopłotem, co pozwoli zatrzymać zapach w określonej przestrzeni i pozostawić w ogrodzie na dłużej.
  • Pachnące rośliny sadzimy w tych miejscach, w których najczęściej wypoczywamy, np. przy altanach i ławkach.
  • Dla gatunków pachnących wieczorem, warto znaleźć miejsce pod oknem, na balkonie lub tarasie.

Projektowanie ogrodu zapachowego to całkiem fajna zabawa. Trzeba odpowiednio dobrać poszczególne gatunki, aby zapachy dopełniały się wzajemnie. Gdy nie jesteśmy pewni efektu końcowego, lepiej poprzestać na posadzeniu w jednym miejscu dwóch, trzech pachnących roślin.

 

Inni czytali również:

Jak zapachy wpływają na człowieka?

Pachnące rośliny na balkon i taras

Róże rabatowe – wybór i pielęgnacja

Zakątek w ogrodzie z pachnącymi roślinami

Pachnące azalie w ogrodzie

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się