Zgniłe owoce pod drzewami – co z nimi robić?

Podziel się

Zgniłe owoce pod drzewami m.in. śliw i jabłoni. Czy można ich nie zbierać, a tylko przykryć opadłymi liśćmi, aby szybciej się rozłożyły?

Przyczyną gnicia owoców śliw i jabłoni jest choroba brunatna zgnilizna drzew pestkowych (śliwki) i ziarnkowych (jabłka).

Grzyb powodujący choroby wnika do wnętrza kwiatów, następnie pędów. Kwiaty brunatnieją, zsychają i pozostają na drzewie do końca sezonu. Zarodniki grzyba znajdujące się na pędach infekują owoce, najczęściej kilkanaście lub kilkadziesiąt dni przed zbiorem. Wokół miejsca infekcji powstają brunatne, szybko powiększające się plamy gnilne. Z czasem całe owoce gniją, marszczą się, kurczą i opadają bądź pozostają na drzewie. Gdy uschną zamienią się w twarde, przerośnięte grzybnią tzw. mumie.

Czasem porażone owoce przyklejają się do pędów drzew. Do wnętrza owocu patogen wnika w czasie deszczowej pogody przez różnego rodzaju zranienia, np. nakłucia przez owady i spękania skórki. Chore owoce pokrywają się pylącymi zarodnikami, które infekują kolejne owoce.

Dlatego absolutnie nie wolno zostawić gnijących owoców pod drzewami!

Należy usuwać wszystkie źródła choroby – porażone pędy z uschniętymi kwiatami, opadnięte i zgniłe owoce pod drzewami, a zimą i wczesną wiosną – zbierać z drzew owocowe mumie. Zgniłe i zmumifikowane jabłka nie nadają się do kompostowania, trzeba je wyrzucać na śmietnik albo głęboko zakopać.

Dodatkowo, aby ograniczyć chorobę, śliwy należy opryskiwać tuż przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia, po kwitnieniu oraz w czasie wzrostu i dojrzewania owoców środkiem grzybobójczym (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Topsin M 500 SC), zwłaszcza gdy występują długotrwałe opady. Należy przestrzegać okresu karencji i prewencji preparatów. Obecnie brak zarejestrowanych preparatów do zwalczania brunatnej zgnilizny na jabłoni dla użytkowników nieprofesjonalnych. W rejonie dużego zagrożenia chorobą skuteczne są zabiegi w czasie kwitnienia jabłoni preparatami na bazie wyciągów roślinnych (skrzyp polny i liście chrzanu).

 

Inni czytali również:

Jak chronić owoce przed ptakami?

Oprysk mocznikiem – kiedy warto stosować?

Dwukolorowa cukinia

Wiatropylne rośliny owocowe

Jak wykorzystać trociny i zrębki drzewne w ogrodzie?

Ogórki w ogrodzie – najlepsze odmiany i sposoby uprawy

Skrzyp polny – ziele o dobroczynnych właściwościach

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika “działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się