Czas według ptaków – kiedy ptaki śpiewają?

Podziel się

Maj to najlepszy miesiąc do obserwowania i słuchania ptaków. Kiedy ptaki śpiewają? W zależności od pory dnia i tego, gdzie się znajdujemy, ptasi koncert może być odmienny.

Wczesną porą dnia śpiewają inne gatunki niż wieczorem. Poznawanie ptaków i ich głosów to doskonały sposób relaksu w ogrodzie, zwłaszcza gdy po sąsiedzku są podobni nam pasjonaci, z którymi można podzielić się obserwacjami.

Polecamy w naszym sklepie:

Kiedy ptaki śpiewają? Od świtu do zmierzchu

Rano, jeszcze przed pierwszym tramwajem usłyszymy kopciuszka, który zaśpiewa nam już o 3 nad ranem. Potem słowik, o ile w pobliżu jest wilgotna dolina. Na wschodzie kraju będzie to słowik szary, a na zachodzie rdzawy. Kolejny głos, to będzie gwizd kosa, który usłyszymy zanim jeszcze wstanie słońce. Około piątej śpiewać będzie każdy ptak, który śpiewać potrafi. Zięba i piegża mogą być dominujące, ale lokalnie mogą im wtórować dzwońce i szczygły.

Muchołówka żałobna i pleszka zaczną koncertować, gdy słońce będzie już nieco wyżej.

Około siódmej koncert na chwilkę się uciszy i wtedy usłyszymy monotonną, melancholijną pieśń drozda śpiewaka, ale tylko w starszych ogrodach.

W okolicach ósmej dominować będą sikory i kowalik, a o dziewiątej usłyszymy wilgę.

Około dziesiątej, nawet do jedenastej dominować będą łuszczaki: zięby, dzwońce i szczygły.

W południe będzie cisza, prawie południowa sjesta w ptasim światku. Jedynie pierwiosnek i trznadel będą kontynuować swe monotonne pieśni. Dopiero około 15.00, jeśli nie będzie zbyt ciepło, znów zacznie rozbudzać się ptasia orkiestra i te same gatunki będzie można usłyszeć jeszcze raz.

Pod wieczór głosy będą stopniowo milkły. Około 20.00 będzie jeszcze zawodził rudzik, a potem słychać już będzie tylko kosy. Ostatnie zamilkną kopciuszki. Zaraz po zmierzchu może odezwać się puszczyk, zwłaszcza jeżeli blisko są stare, dziuplaste drzewa. Nocą może śpiewać słowik – o ile ciągle jest bezżenny. Jak jest w parze, to nie ma po co śpiewać po nocach i woli spać.

 

O tym pamiętaj!

Aby zwabić ptaki do ogrodu wystarczy, aby rosły w nim krzewy, drzewa i pnącze ozdobne. Kosy, jemiołuszki i kwiczoły stołują się pośród głogów, berberysów, cisów, jabłoni ozdobnych, dzikich róż i kalin. Trzmieliną zajadają się rudziki, natomiast czeremchą szpaki (bardziej niż czereśnią), a leszczynowe orzechy są deserem dla sójek.

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się