Uczulenie na słońce (fotouczulenie) – jak sobie z nimi radzić?

Podziel się

Uczulenie na słońce, czyli fotouczulenie – najbardziej wrażliwe są osoby, które mają naturalnie skórę bardzo wrażliwą na działanie promieniowania słonecznego.

Sprawdź e-booki w ofercie naszego sklepu. To m.in.:

 

Do osób podatnych na alergię na słońce należą głównie do nich osoby o jasnej karnacji skóry, zielonych oczach oraz rudych i blond włosach.

Czym jest uczulenie na słońce? Co to jest fotouczulenie?

To nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, nawet w niewielkich ilościach. Nasza skóra posiada naturalne mechanizmy ochronne przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jednak przyjmowanie w dużych ilościach niektórych roślin zielarskich, może ten mechanizm zaburzyć i wtedy może dojść do poparzeń słonecznych. Dlatego w okresie letnim, nie powinny stosować go w nadmiarze, osoby o jasnej karnacji i narażone na długie działanie promieniowania słonecznego. 

Słońce – dobre rady na lato

Uważaj na te zioła fotouczulające

Do najbardziej znanych ziół fotouczulających należy dziurawiec. Kolejnymi gatunkami, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych są arcydzięgiel, pietruszka i seler. Zawierają one substancje chemiczne zwiększające wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych, co może powodować bolesne oparzenia. Podobne środki ostrożności powinniśmy stosować przy pielęgnacji ruty zwyczajnej i dyptamu jesionolistnego.

Uczulenie na słońce (fotouczulenie) – dobra rada

Podczas pielęgnacji i zbioru tych roślin, zawsze zakładajmy rękawiczki ochronne i nośmy bluzki z długim rękawem. 

Warto wiedzieć

Oczywiście jeżeli okazjonalnie pijemy zioła i jemy surowe warzywa i owoce w obszarze promieni słonecznych, to jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że pojawi się oparzenie skóry. 

UWAGA!

Niezwykle niebezpieczne są również różne gatunki barszczu, w tym bardzo toksyczny barszcz Sosnowskiego. Nawet przebywanie w letni dzień na łące, gdzie rosną te rośliny, może powodować poparzenia słoneczne skóry, które pojawiają się dopiero po kilku godzinach.

 

Inni czytali również:

Alergia – objawy, co uczula?

Oparzenia słoneczne owoców

Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna roślina

Rośliny do ogrodu na słońce i cień

Kserofity – rośliny przyszłości

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

FOT.: SHUTTERTOCK.COM/ MAGNETIX, V. REPINA

Podziel się