Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna roślina

Podziel się

Barszcz Sosnowskiego, zwany „zemstą Stalina”, to efekt jednego z wielu nieudanych eksperymentów naukowych.

Miał być źródłem paszy dla zwierząt hodowlanych, a stał się przekleństwem dla ludzi i środowiska.

Jest to roślina rosnąca naturalnie na Kaukazie. Pochodzi z tej samej rodziny, co wszystkim dobrze znany seler, arcydzięgiel czy koper, i w pewnym stopniu jest do nich podobny.

Sprawdź dostępne w ofercie naszego sklepu nagrania webinarów – solidna porcja wiedzy w multimedialnej oprawie:

 

Barszcz Sosnowskiego – jak wygląda?

Jego łodyga dorasta nawet do 4-5 m wysokości, a u nasady może mieć prawie 12 cm grubości, jest bruzdowana, wewnątrz pusta. Liście są ogromne – do 1,5 metra średnicy, pierzasto dzielone. Korzeń ma palowy, wrastający nawet do 2 m w głąb gleby. Kwiaty zebrane są w duże i gęste baldachy do 0,5 m średnicy, bardzo podobne do kwiatostanów kopru (tylko, że w gigantycznej skali). Uwaga: takie gigantyczne rozmiary roślina osiąga w ciągu jednego sezonu!

Groźny dotyk

Grozny dla ludzi (szczególnie dzieci i kobiet w ciąży) jest olejek eteryczny wytwarzany przez tę roślinę. Zawiera on bowiem związki kumarynowe (furanokumaryny), znajdujące się we włoskach gruczołowych na ogonkach liściowych, liściach i łodydze. Związki te łączą się z DNA komórek skóry, powodując ich obumieranie.

Kontakt z rośliną (oparzenia barszczem Sosnowskiego)

  1. Może skończyć się poparzeniem skóry – II i III stopnia.
  2. Działaniem rakotwórczym na organizm.
  3. W przypadku kobiet w ciąży, może wpłynąć na uszkodzenie płodu.

Barszcz Sosnowskiego – warto wiedzieć

  • Promieniowanie słoneczne (promieniowanie UV), wysoka temperatura i nasz pot bardzo przyśpiesza skutki kontaktu z rośliną.
  • Barszcz Sosnowskiego najbardziej niebezpieczny jest w okresie kwitnienia i owocowania. Wtedy występują największe temperatury powietrza.

Barszcz Sosnowskiego – objawy kontaktu

Symptomy występują już po upływie 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. W ciągu doby objawy nasilają się widocznym zaczerwienieniem skóry, płynnymi pęcherzami surowiczymi. Stan zapalny trwa ok. 3 dni. Następnie miejsca poparzone ciemnieją i stan ten może utrzymywać się nawet kilka miesięcy. U osób wrażliwych oparzenie barszczem Sosnowskiego może prowadzić do martwicy tkanek, a w konsekwencji nawet amputacji. W Polsce odnotowano tylko jeden wypadek śmiertelny w wyniku komplikacji po poparzeniu przez barszcz Sosnowskiego. Ale pamiętajmy, że i takie zagrożenie dla nas istnieje.

Jeśli doszło do kontaktu z barszczem należy niezwłocznie zmyć skórę bardzo dużą ilością letniej wody z mydłem, unikać słońca przez przynajmniej 48 godzin. Przy wystąpieniu jakichkolwiek podejrzanych objawów lub podejrzenia kontaktu z tą rośliną należy zgłosić się do lekarza.

 

O TYM WARTO PAMIĘTAĆ

Wyjeżdżając na urlop warto na stronie http://barszcz.edu.pl/ sprawdzić czy w terenie, gdzie będziemy przebywać występuje barszcz Sosnowskiego lub barszcz olbrzymi (b. Mantegazziego), a także zapoznać się z różnymi informacjami na ich temat.

 

Inni czytali również:

Groźne gatunki roślin obcego pochodzenia

Letnie uczulenia – jak je powstrzymać?

Jak dbać o dłonie

Alergia – objawy, co uczula?

Uczulenie na słońce (fotouczulenie) – jak sobie z nimi radzić?

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shuttesrstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x