Słońce – dobre rady na lato

Podziel się

To prawda, że promienie słoneczne pomagają naszemu organizować w produkcji witaminy D – tak bardzo dla nas ważnej. Jednak stara prawda mówi – „co za dużo, to niezdrowo”. Tak właśnie jest z ich nadmiarem.

Kontakt ze słońcem mamy przez cały rok. Jednak wiosną i latem szczególne czujemy jego obecność, która może się skończyć poparzeniem skóry. Warto więc przed planowanym relaksem na tarasie, długotrwałym spacerem lub też podczas prac ogrodniczych szczególnie zabezpieczyć się przed jego działaniem.

Co kryją promienie słoneczne?

Słońce jest głównym i naturalnym źródłem promieniowania ultrafioletowego, czyli najważniejszego czynnika zewnętrznego wpływającego na proces starzenia się skóry. Promieniowanie to zostało podzielone na trzy główne zakresy: UVC, UVB i UVA. Dla naszej skóry największe znaczenia mają promienie UVB i UVA.

Promienie UVB to te, które działają na naskórek i skórę właściwą. Są odpowiedzialne za odczyny rumieniowe, pojawiające się po 12–48 godzinach od ekspozycji na słońce oraz za pigmentację skóry, czyli ten piękny efekt opalenizny, na który tak czekamy.

Promienie UVA w małych dawkach są niegroźne. Większe natężenie może powodować natychmiastowe odczyny rumieniowe i długo utrzymujące się przebarwienia. To promieniowanie przechodzi znacznie głębiej przez skórę, nawet do tkanki podskórnej. Jest odpowiedzialne za fotostarzenie skóry, odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne oraz nowotwory skóry.

WARTO WIEDZIEĆ

Natężenie promieni UVA jest przez cały dzień takie samo i nie zależy od pory roku. Zimą jest tak samo intensywne jak latem. Przenika przez szyby okienne i samochodowe.

Opalanie pod kontrolą

Korzystanie z kąpieli słonecznych w nadmiarze, bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry może być dla nas bardzo przykre. Zamiast pięknie opalonej i brązowej skóry mogą pojawić się czerwone bolące zmiany lub  pęcherze, będące wynikiem poparzenia.

Aby tego uniknąć musimy przed wyjściem na słońce odpowiednio ochronić skórę. Pamiętajmy więc o:

  • używaniu preparatów z tzw. faktorem ochronnym, o wartości SPF od 1 do 60. Dermatolodzy zalecają zazwyczaj stosowanie preparatów z filtrem 10 lub 30. Zapewniają one dobrą ochronę i odpowiednią konsystencję. Te z wyższymi filtrami (powyżej 30) z powodu większego stężenia substancji czynnych, są bardziej kleiste. Zatrzymują ok. 97% promieniowania UVB. Dla porównania, SPF 15 niewiele mniej – bo ok. 93%. Koniecznie szukajmy tych preparatów, które chronią zarówno przed UVB jak i UVA. Aby ochrona była skuteczna nie możemy „żałować” preparatu – nakładamy odpowiednią warstwę 15–20 minut przed wyjściem z domu. Jeśli zrobimy to dopiero na plaży, działanie będzie opóźnione;
  • nakładaniu preparatów ochronnych na wszystkie partie skóry – również na nos i uszy. Koniecznie pamiętajmy też o ochronie ust za pomocą odpowiedniej pomadki z filtrem. Czerwień wargowa to także miejsce, gdzie często powstają zmiany nowotworowe. Jeśli przebywamy na słońcu dłużej to po 3–4 godzinach konieczne jest ponowne nałożenie preparatu, również po każdej kąpieli lub spoceniu się. Niektóre z preparatów mają w swej nazwie „wodoodporny”. Oznacza to, że zachowują one aktywność przez 40 minut przebywania w wodzie;
  • koniecznie pamiętajmy też o oczach – nośmy dobre okulary przeciwsłoneczne, najlepiej kupione u optyka;
  • unikaniu nasłonecznienia w okresie jego najintensywniejszego działania, czyli od godziny 11.00 do 15.00. Szczególnie chrońmy w tym czasie dzieci i osoby starsze.
  • nakryciach głowy – kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem to obowiązkowy element letniego stroju;

Słońce – rada

Jeśli po kontakcie ze słońcem, występuje swędząca wysypka, oznacza to, że jesteśmy uczuleni na słońce. Wskazana jest wówczas konsultacja dermatologa lub alergologa. Zwykle takie osoby przed planowanym urlopem powinny zacząć przyjmować leki antyhistaminowe i preparaty z beta-karotenem, które mają ochronne działanie przed promieniowaniem słonecznym.

Słońce – PAMIĘTAJ!

  • Nie ma zdrowej opalenizny! Każda metoda opalania powoduje starzenie się skóry i zwiększa ryzyko powstania nowotworów.
  • W trakcie praca w ogrodzie i na balkonie, tez musimy pamiętać o ochronie skóry przed promieniami słonecznymi, zwłaszcza w godzinach od 11.00 do 15.00

Fototypy rasy białej

jak reagują na słońce - fototypy rasy białej
Kliknij w obrazek, żeby go powiększyć

 

Inni czytali / oglądali również:

Uczulenie na słońce (fotouczulenie) – jak sobie z nimi radzić?

Prawidłowe sadzenie roślin – jak gęsto?

Rośliny do ogrodu na słońce i cień

Oparzenia słoneczne owoców

Preparaty roślinne w ochronie i nawożeniu – Jadwiga Brzozowska (wideo)

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock

Podziel się