Rodzaje murków kwietnych w ogrodzie

Podziel się

Jeżeli planujemy swój ogród w miejscu, w którym występują różnice w wysokości terenu, możemy pokusić się o zbudowanie murków oporowych. Jakie są rodzaje murków kwietnych?

Sprawdź e-booki dostępne w naszym sklepie:

 

Ich  zadaniem będzie przytrzymanie większych mas ziemi przed osuwaniem. Takie elementy małej architektury urozmaicą każde założenie ogrodowe i mogą być przy okazji siedziskiem ogrodowym.

Dzięki kwiatom zaś będą też pełniły ozdobną rolę. 

Kiedy warto wprowadzić murki kwietne?

  • przy różnicy poziomów działki, 
  • gdy chcemy stworzyć skalniaki, 
  • w celu zabezpieczenia schodów – w postaci tzw. policzków, 
  • mogą być stosowane zamiast ogrodzeń, 
  • w celu urozmaicenia przestrzeni ogrodu, jeżeli działka jest płaska. 

Rodzaje murków kwietnych – murki suche

Wśród murków oporowych można wyróżnić murki suche, które wykonuje się z pominięciem zastosowania zaprawy przy jego wznoszeniuBudowanie takiego murku zaczynamy od wykonania wykopu w ziemi na głębokość 30-80 cm, w którym wykonujemy fundament. Można zastosować różne rodzaje fundamentów, np.: z kamieni płytowych, na których układamy właściwą konstrukcję, fundament z tłucznia i piasku, bądź solidny betonowy.  

Murki kwietne suche, czyli wykonane bez użycia zaprawy
Kliknij w obrazek, żeby go powiększyć

W celu lepszej stabilizacji powinniśmy nieco odchylić od pionu murek na ok. 20%, żeby ziemia nie obsuwała się przy deszczach, zapewniając stabilność całości. Tak jak w przypadku murowania typowego muru ceglanego, tak i w tym przypadku układamy kamienie tak, by były one poprzesuwane między sobą w poziomie. Warto układać najdłuższe kamienie w poprzek murku, kotwiąc go w ziemi i zapewniając lepszą stabilność całości. Murek tego typu najładniej wygląda porośnięty roślinnością. W tym celu kamienie łączymy spoinami ziemnymi, dbając o to, by szczeliny byłwypełnione żyzną ziemią, w której rosnąć będą skalne byliny. 

To doskonałe miejsce do ekspozycji kolekcji goryczek, lewizji, skalnic, fiołków wonnych, miłków wiosennych, dzwonków karpackich, rojników, karmników ościstych, macierzanek, rogownic.

 

Rodzaje murków kwietnych – murowane

przypadku murku murowanego możemy wykorzystać różne materiały, takie jak kamienie obrobione i nieobrobione, bloki betonowe lub cegły ceramiczne. Budowanie zaczynamy od wykonania wykopu na fundament na głębokość 30-80 cm na podsypce żwirowej. Na niej układamy izolację poziomą, po czym przystępujemy do betonowania. Po wykonaniu fundamentu murujemy z cegieł lub kamieni na określoną wysokość murek. Od strony skarpy dokładamy izolację pionową w postaci papy, substancji bitumicznych lub folii, a szczeliny konstrukcyjne uszczelniamy uszczelniaczem bitumicznym. 

Zwieńczenie takiego murku możemy ukwiecić przewisającymi roślinami – floksami szydlastymi, żagwinamidzwonkami dalmatyńskimi, goździkami kropkowanymi, kokoryczami żółtymi, smagliczkami, dębikami, gęsiówkami itp.

Murki kwietne murowane mogą powstać z  m.in. kamieni, bloków betonowych lub cegieł ceramicznych
Kliknij w obrazek, żeby go powiększyć

Rodzaje murków kwietnych – z prefabrykatów

Kolejny murek, który można zastosować w ogrodzie, to murek stworzony z prefabrykowanych elementów. Jest to w gruncie rzeczy murek suchy, w którym kamienie naturalne zastąpione są wytwarzanymi fabrycznie elementami betonowymi lub ceramicznymi. Prefabrykowane donice układa się jedna na drugiejdzięki czemu można ułożyć z niej dowolny kształt. Jest to szybki sposób na stworzenie kwitnącej ściankiGęsto obsadzony murek stanowi piękną ozdobę ogrodu. 

W takim miejscu możemy posadzić karłowe żarnowce i szczodrzeńce, kosodrzewiny, jałowce płożące, krzewuszki, pięciorniki krzewiaste, irgi Dammera, lawendy, kocimiętki, rozchodniki, rojniki.

Murek kwietny może powstać z prefabrykowanych elementów
Kliknij w obrazek, żeby go powiększyć

 

 

Warto przeczytać także inne artykuły z inspiracjami:

Małe alpinarium w ogrodzie

Kamień w ogrodzie – jak go postarzyć?

Pomysłowe płotki w małym i dużym ogrodzie

Bambusowe dekoracje w ogrodach

Kolorowe tunele (wideo)

Jak zagospodarować skarpę – projekt

Patent na kuchnię w ogrodzie

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się