Bambusowe dekoracje w ogrodach

Bambus kojarzy się nieodłącznie ze stylem orientalnym i faktycznie tak jest. Jednak coraz częściej stosuje się różne wyroby i ozdoby z bambusa również w ogrodach w innych stylach.

Bambusowe drewno dobrze komponuje się z roślinnością, jest dość mocne i wygodne w użytkowaniu. Jest to materiał ekologiczny, naturalny i ciepły w odbiorze. Ozdobą mogą być również żywe bambusy, coraz częściej sadzone w naszych ogrodach. 

Pomysł na bambus 

  • Z bambusa wykonuje się wiele ozdobnych i użytkowych wyrobów. W warzywnikach często wykorzystuje się bambusowe tyczki paliki do podwiązywania roślin. Podobnie grubsze paliki stosuje się do stabilizowania młodych i nowo posadzonych drzew.  
  • Płotki i bramki wygradzają grządki i zabezpieczają uprawy przed zwierzętami zarówno domowymi, jak i dzikimi.  
  • Wysokie maty z bambusowych patyków używane są jako płoty i wysłonięcia widokowe lub przeciwwietrzne.  
  • Funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną pełnią ściany, kratki, płoty wykonane z bambusowych łodyg. Łączone są w przeróżny sposób. Modą być ustawione pionowo i blisko siebie, tworząc typową ścianę lub skręcane w prostą bądź skośną kratkę. Często są ozdobą samą w sobie, ale mogą też stanowić podporę dla roślin pnących.  
Palisada rabaty
  • Z bambusa wykonuje się również meble ogrodowe, ławy i siedziska. Wszystko zależy od pomysłu i inwencji.  
Ławka ogrodowa wykonana z pędów bambusa
  • Na rynku można znaleźć i wybrać wiele gotowych wyrobów i dopasować je do ogrodu. Popularnymi ozdobami są wszelkiego rodzaju dzwonki feng shui wykonane z bambusa. Podobnie często można kupić pędy bambusowe skonstruowane do przelewania lub wylewania wody przy zbiornikach wodnych, poidełkach, fontannach, misach z wodą itp.  
Bambusowa konstrukcja przelewowa

DOBRA RADA Bambus najczęściej wykorzystywany jest w formie i kolorze naturalnym. Trzeba jednak pamiętać, że z czasem drewno to zblaknie i trochę zszarzeje. Można też bambus malować. 

Własny bambus 

Chcąc posadzić bambusa w ogrodzie, należy przede wszystkim wybrać gatunek mrozoodporny. Warto również wykonać bariery korzeniowe, aby roślina nadmiernie się nie rozrastała. Bambus można też uprawiać w dużej donicy! Uprawa jego jest dość prosta, wystarczy spełnić tylko określone wymagania siedliskowe. Nie wymaga wiele pielęgnacji. Dobrze znosi cięcie.  

Bambusy w zależności od gatunku można sadzić na stanowiskach słonecznych, półcienistych do cienistych, wszystkie jednak lubią wilgotną, ale nie zalewaną glebę o odczynie lekko kwaśnym (najlepiej o pH ok. 6,5). Potrzebują też odpowiedniej przestrzeni, zwłaszcza gatunki kępiaste. 

Fergesia lśniąca, idealny bambus do ogródka

Najodporniejsze, odmiany bambusów polecane do uprawy 

NA ŻYWOPŁOTY:  

Fylostachys Bisseta (Phyllostachys bissetii) – wytrzymuje temperatury do -25°C, osiąga 3-5 m wysokości, znosi cięcie, przeciągi, słońce i cień, zarówno liście jak pędy są żywo zielone.  

Pleioblastus distichus  niższa odmiana, która osiąga 20-60 cm wysokości. Rośnie szybko i rozrasta się w kępy. Prawie tak mrozoodporna jak Phyllostachys bissetii, również znosi przeciągi. 

Fargesia rdzawa (Fargesia rufa) – dorasta do 2 m wysokości, mocno przewieszając się na boki. 

Fargesia olbrzymia (Fargesia robusta) ’Campbell’ – podobny do poprzedniego, ale rośnie wąsko, kolumnowo, wystarczy mu miejsce nawet poniżej metra szerokości. 

O WYJĄTKOWYCH PĘDACH: 

Fargesia północnosyczuańska (Fargesia jiuzhaigou) – ma czerwone pędy, może rosnąć w cieniu, choć na słońcu lepiej się wybarwia, odpowiedni do mniejszych ogrodów. 

Fargesia lśniąca (Fargesia nitida) – bardzo chętnie sadzona, rośnie silnie tworząc kępy. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w cieniu, znosi przeciągi. Ma zielone i miękkie liście. 

Fylostachys złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata) Spectabilis i Aureocaulis – bambusy o żółtych pędach (‘Aureocaulis intensywniejszy, a ‘Spectabilis’ dodatkowo z zielonymi paskami), polecane jako solitery.  

ORYGINALNE GATUNKI 

Są mniej mrozoodporne niż powyższe gatunki, ale poszukiwane ze względu na nietypowe ozdobne cechy. 

Fylostachys długowieczny (Phyllostachys vivax) Aureocaulis – ma grube pędy, nawet do 4 cm średnicy. 

Fylostachys czarny (Phyllostachys nigra) – wyróżnia się nietypowym czarnym kolorem pędów. 

 

WARTO WIEDZIEĆ  

Bambus to subtropikalna trawa. Bardzo szybko rośnie do docelowej wysokości. W cieplejszych rejonach naszego kraju pozostaje zimozielona.  

 

 

 

Źródło: „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock