Kolorowe tunele (wideo)

Podziel się

Kolorowe tunele – obsypane kwiatami łuki i pergole to malownicza ozdoba każdego ogrodu.

Zwykle duże i widoczne z daleka, tworzą wyjątkowy nastrój. Mogą być wykorzystane praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym zaprezentujemy najlepsze gatunki roślin do kwitnących bram i tuneli oraz podsuniemy kilka dobrych rad odnośnie ich tworzenia.

 

Wejdź do naszego sklepu i wybierz rośliny, które ozdobią Twój ogród!

 

Narratorem jest Dominik Taraska, redaktor miesięczników “działkowiec” i “Mój Ogródek”.

Kolorowe tunele w ogrodzie i roślinne łuki – jak je założyć?

Obsypane kwiatami łuki i pergole to malownicza ozdoba każdego ogrodu. Zwykle duże i widoczne z daleka, tworzą wyjątkowy nastrój. Mogą być wykorzystane praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie.

Kwitnące bramy czy tunele mogą prowadzić na działkę, do domu, do różnych ciekawych miejsc w ogrodzie, a jednocześnie te wnętrza oddzielać lub ze sobą łączyć. Pokryte roślinnością pergole rozpostarte nad miejscami wypoczynku stanowią bardzo dobrą osłonę przed palącym słońcem, wiatrem, a nawet deszczem. Dzięki dużej powierzchni liści tworzą też korzystny mikroklimat, wydzielają tlen, zwiększają wilgotność i mogą obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni. Rośliny rozpostarte na podporach mogą też stanowić osłonę przed sąsiadami lub zasłaniać mniej dekoracyjne miejsca.

 

Kolorowe tunele i roślinne łuki – dobre rady

  • Pnącza sadzimy w zależności od efektu, który chcemy uzyskać, w odstępach co 0,5 do 1,5 m; im gęściej, tym szybciej stworzą szczelną osłonę. Odległości między roślinami zależą też od siły ich wzrostu. Zwykle sadzi się obok siebie rośliny takie same, aby uzyskać jednolitą ścianę oraz by obok siebie znalazły się rośliny o zbliżonych wymaganiach i sile wzrostu, tak aby się nie zagłuszały. Pnącza, które można sadzić razem, to róże i słabiej rosnące powojniki, które pięknie się razem komponują. Glebę naokoło roślin warto wyściółkować, co będzie zapobiegać wyrastaniu chwastów oraz zmniejszy ryzyko przemarznięcia bryły korzeniowej roślin.
  • Pielęgnacja roślin posadzonych przy podporach nie jest uciążliwa. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, nawożeniu oraz ewentualnym przywiązywaniu do podpór. Najwygodniej jest wiosną zastosować nawóz o przedłużonym działaniu, który wystarczy na cały sezon. Trzeba też pamiętać o regularnym przycinaniu roślin. Rośliny młode przycinamy nad 5-6 liściem, aby pobudzić ich rozkrzewianie, rośliny starsze natomiast tniemy, tak aby zbytnio się nie rozrosły lub nie zagłuszyły innych gatunków. Wiosną trzeba usuwać wszystkie suche lub wyłamane pędy.
  • Warto też zwrócić uwagę na otoczenie łuków i pergoli. Często rosnące pnącza pięknie rozrastają się na górze, pozostawiając nagie pędy przy powierzchni ziemi. Miejsca te można zasłonić innymi roślinami. Dobór gatunków zależy od kompozycji, którą chcemy stworzyć i stanowiska. Nie mogą to być gatunki zbyt wymagające, gdyż pnącza jako rośliny ekspansywne, mogą je zagłuszać, zacieniać lub zabierać wodę i związki pokarmowe.

 

Jeszcze więcej pomysłów w innych naszych artykułach:

Patent na kuchnię w ogrodzie

Rodzaje murków kwietnych w ogrodzie

Pomysłowe płotki w małym i dużym ogrodzie

Bambusowe dekoracje w ogrodach

Jak zagospodarować skarpę – projekt

Uprawa ziół w domu

 

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Ilustracje: Shutterstock.com

Podziel się