Kiedy wysiewać kwiaty dwuletnie rabatowe

Podziel się

U progu lata przychodzi odpowiedni okres na wysiew nasion dwuletnich roślin rabatowych, dzięki czemu już wiosną będziemy mogli się cieszyć kwiatami większości z nich.

Jakie to gatunki, kiedy dokładnie je siać i jaki sposób jest najlepszy?

Dwulatki

Roślinami dwuletnimi nazywamy takie, których cykl uprawy trwa dwa lata. W pierwszym roku po wysianiu rośliny wytwarzają część wegetatywną, zaś w drugim roku obficie kwitną i owocują. Oznacza to, że aby co roku mieć nowe kwitnące dwulatki, musimy wysiewać je co roku od nowa. Do popularnych gatunków dwuletnich (wśród wymienionych poniżej znajdują się nazwy podświetlone na zielono – te są dostępne w ofercie naszego sklepu i kliknięcie przeniesie na odpowiednią podstronę z rośliną) należą m.in.

  • goździk brodaty (Dianthus barbatus)
  • malwa różowa (Alcea rosea)
  • stokrotka pospolita (Bellis perennis)
  • naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea)
  • niezapominajka (Myosotis)
  • bratek ogrodowy (Viola wittrockiana)
  • dziewanna fioletowa (Verbascum phoeniceum)
  • dzwonek ogrodowy (Campanula medium)
  • lak pospolity (Cheiranthus cheiri)

Niektóre kwiaty dwuletnie, takie jak stokrotka lub niezapominajka, łatwo wysiewają się same. Inne, jak naparstnica bądź malwa, tworzą kępy rozet, wyrosłych przy roślinie matecznej i utrzymują się w jednym miejscu nawet przez kilka lat (mówimy o nich: krótkotrwałe byliny).

Kiedy siać kwiaty dwuletnie?

Terminem odpowiednim dla wszystkich gatunków z tej grupy jest czerwiec i lipiec, choć np. malwy, dziewanny i naparstnice możemy siać już w maju. Wysiewy musimy jednak zakończyć do końca sierpnia, aby przed zimą siewki zdążyły dobrze się ukorzenić. Bratki wysiane w czerwcu mogą zakwitnąć jeszcze w tym sezonie, a wysiane w sierpniu – dopiero wiosną następnego roku.

Jak siejemy kwiaty dwuletnie?

Drobne nasiona bratków, dzwonków lub stokrotek, wysiewamy do skrzynek lub multiplatów wypełnionych specjalną ziemią przeznaczoną do wysiewów lub ziemią uniwersalną zmieszaną z piaskiem. Podłoże w skrzynce wyrównujemy i lekko ugniatamy.

Większe nasiona malw lub naparstnicy siejemy na dobrze spulchnionych i oczyszczonych z chwastów zagonach. Nasiona wysiewamy do wcześniej przygotowanych rowków głębokości 1 cm, po czym delikatnie przysypujemy ziemią.

Nowe wysiewy starannie podlewamy, a gdy siewki wzejdą (zwykle po około 2 tygodniach), przerzedzamy je w taki sposób, by pozostałe rośliny znalazły się w odległości kilku cm od siebie. Po takim zabiegu uciskamy ziemię wokół siewek i ponownie podlewamy.

Nasiona tych gatunków roślin dwuletnich, które tworzą korzeń palowy (jak np. malwy, dziewanny, dzwonki ogrodowe) wysiewamy od razu na miejsce stałe, gdyż źle znoszą przesadzanie. Możemy je przesadzać tylko wtedy, gdy są bardzo młode i mają jeszcze krótki, słabo rozwinięty korzeń. Możemy umieścić je również w doniczkach, a podrośnięte siewki przesadzić na rabatę z bryłą ziemi, nie uszkadzając w ten sposób korzeni.

Dalsza pielęgnacja kwiatów dwuletnich rabatowych

Młodym siewkom należy zapewnić odpowiednie warunki wzrostu. Musimy pamiętać o odpowiedniej dawce wilgoci, oraz cieniowaniu przed nadmiarem słońca, a także o systematycznym odchwaszczaniu.

Aby młode rośliny wzmocniły się przed nadejściem zimy, warto wzbogacić rabatę kompostem. Przed nadejściem zimy, gdy temperatura zacznie spadać poniżej 0°C, części naziemne rozsady przysypujemy suchymi liśćmi, słomą lub gałązkami iglaków.

Wiosną okrycie usuwamy, a rośliny zasilamy nawozami wieloskładnikowymi. Dzięki odpowiedniemu nawożeniu nasze dwulatki będą szybciej się rozrastać oraz obficiej zakwitną.

Na rabaty

W drugiej połowie sierpnia, na początku września lub wiosną następnego roku przenosimy podrośnięte siewki na miejsce stałe. W najmniejszych odstępach sadzimy bratki, niezapominajki i stokrotki (rozstawa 15×20 do 15×25 cm). W rozstawie w granicach 20×25 do 25×30 cm wysadzamy goździki i laki. Większych odstępów wymagają dzwonki (30×40 cm), naparstnice i dziewanny (40×50 cm) oraz malwa (aż 50×60 cm).

 

Inni czytali również:

Rabata z dwuletnimi roślinami – jak zaprojektować?

Bratki – wybór i uprawa

Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki będą najlepsze?

Wiosenne rabaty kwiatowe – wybór roślin

Czerwiec w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Lecznicze kwiaty i ich zastosowanie

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się