Lecznicze kwiaty i ich zastosowanie

Podziel się

Poznaj lecznicze kwiaty, ich właściwości i sposoby wykorzystania. Nagietek, stokrotka czy malwa czarna.Kwiaty w naszych ogródkach pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną. Już samo patrzenie na ich piękno poprawia nasze samopoczucie. Niektóre z nich mają również właściwości lecznicze, dzięki zawartości związków biologicznie czynnych wpływają na nasze zdrowie.

Do takich wyjątkowych gatunków, których kwiaty mają właściwości lecznicze należą m.in. malwa czarna, nagietek, stokrotka pospolita i lawenda.

Lecznicze kwiaty – nagietek

Można go spotkać zarówno na rabatach jak i w ogrodach warzywnych i ziołowych.

Zbiór: Do celów leczniczych zbieramy całe koszyczki kwiatowe. Po ich wysuszeniu można jeszcze oberwać płatki i tylko je stosować do przyrządzania naparów.

Właściwości lecznicze: w przypadku nieżytu żołądka i jelit, wrzodów, upośledzenia działania wątroby, a także przy osłabieniu organizmu. Wyciągi z nagietka służą także do wyrobu maści leczniczych i kremów, stosowanych w celu przyspieszenia gojenia się ran, stłuczeń lub poparzeń słonecznych.

Warto wiedzieć: Kwiaty języczkowe zarówno świeże, jak i suszone możemy dodawać do sałatek, wypieków czy napojów.

Stokrotka pospolita

Jest ozdobną rośliną rabatową lub zwykłym chwastem na trawnikach.

Zbiór: Do celów leczniczych zbiera się od wiosny do jesieni zakwitające koszyczki kwiatowe.

Właściwości lecznicze: napary z kwiatów stosuje się w stanach zapalnych i nieżytach górnych dróg oddechowych, nieżytach żołądka i jelit. Przetwory z kwiatów działają również moczopędnie i zwiększają usuwanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii. Wyciągi wodne można również pić w niektórych schorzeniach skórnych, jak trądzik, egzema i zapalenie skóry.

Warto wiedzieć: Kwiaty stokrotki, ze względu na słabe działanie warto łączyć z innymi ziołami o podobnych właściwościach. Można je również, podobnie jak kwiaty nagietka, dodawać do różnego rodzaju potraw i napojów.

Lecznicze kwiaty – malwa czarna

Kojarzy się nam z ogrodami wiejskimi, w których królują zazwyczaj jej odmiany purpurowe i jasnoróżowe.

Zbiór: Świeżo rozwinięte – ciemnofioletowe, prawie czarne kwiaty, zbiera się tylko w lipcu i sierpniu. Surowiec po wysuszeniu jest bardzo delikatny. Powinien być dalej przetwarzany lub przechowywany w szczelnych naczyniach, bez dostępu światła i wilgoci.

Właściwości lecznicze: opierają się przede wszystkim na dużej zawartości śluzów, które działają osłonowo. Napary z kwiatów stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych, jak kaszel, chrypka, suchość w gardle, trudności w odkrztuszaniu. Używa się ich również w celu łagodzenia dolegliwości w okresie przekwitania.

W celu przyrządzenia naparu z suchych kwiatów  (zalanie wrzątkiem) lub odwaru (gotowanie) bierzemy łyżkę suszu na szklankę wody.

Warto wiedzieć: Kwiaty możemy dodawać również do domowego wina, jako doskonały barwnik.

Lawenda

Ma ciemnoniebieskie kwiaty, o przyjemnym aromacie. Występują również odmiany o kwiatach różowych, a nawet białych.

Zbiór: Kwiaty zbiera się wraz z pędami. Lawendę można zbierać przez cały jej sezon wegetacyjny.

Właściwości lecznicze: po wysuszeniu, kwiaty lawendy mają właściwości uspokajające i relaksujące – olejki eteryczne zawarte w kwiatach doskonale wpływają na relaks np. w kąpieli w wannie (tu wykorzystujemy tylko kwiaty bez pędów), oraz praktyczne – naturalny środek przeciwmolowy. Możemy też część kwiatów przeznaczyć na herbatki ziołowe, które są polecane w przypadku niedomagań żołądka, szczególnie na tle nerwowym.

Lecznicze kwiaty – dobra rada

  • Wszystkie kwiaty przeznaczone na susz zrywa się w dni pogodne i suche, w godzinach przedpołudniowych.
  • Nigdy nie zbieramy kwiatów w momencie ich przekwitania (wyjątek lawenda, która w każdej fazie inaczej pachnie).
  • Kwiaty suszymy w miejscu przewiewnym i zacienionym. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35ºC – suszenie przy suchej pogodzie trwa około tygodnia.
  • Im szybciej zacznie się suszenie zebranych kwiatów tym lepiej zachowają swoją barwę.

 

Inni czytali także:

Skrzyp polny – ziele o dobroczynnych właściwościach

Dereń jadalny – roślina o cennych właściwościach

Czym ściółkować? Ściółka z ziół i chwastów w ogrodzie

Kiedy wysiewać kwiaty dwuletnie rabatowe

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x