Siejemy kwiaty w kwietniu – które gatunki będą najlepsze?

Kwiecień to pora, w której wiele roślin ozdobnych można wysiewać wprost do gruntu. Są to przede wszystkim gatunki odporne na niższe temperaturyktóre często nie lubią też przesadzania. 

Na obwódki i skalniaki 

Najbardziej nadają się tu gatunki niskie i zwarte. Podkreślą kształt kwietnika lub rabaty. Do tego celu może posłużyć bardzo popularna smagliczka nadmorska. Jest bardzo niska, a jej liczne pędy lekko się pokładają i tworzą zwarte kobierce. Dodatkowym atutem są jebardzo obfite i pachnące kwiaty, pojawiające się aż do przymrozków. Równie niska jest dimorfoteka zatokowa o koszyczkach w pastelowych kolorach. Mogą być one pomarańczowe, łososiowe, żółte lub białe i otwarte są tylko w słoneczne dni. Dimorfoteka tworzy pędy pokładające się na ziemiUbiorek gorzki tworzy zwarte, ciemnozielone kępy, obsypane drobnymi kwiatkami zebranymi w baldachogrona. Najczęściej spotykane odmiany mają kwiaty białe, ale dostępne są także te w kolorze różowofioletowym. 

Siejemy kwiaty w kwietniu - zwarty kobierzec z różnych odmian smagliczki nadmorskiej
Zwarty kobierzec z różnych odmian smagliczki nadmorskiej

W grupie 

Intensywne kolory maczku kalifornijskiego uatrakcyjnią każde założenie kwiatowe. Lśniące kwiaty mają barwę żółtą, pomarańczową, karminową i otwierają się tylko w słoneczne dni. Nawet przed kwitnieniem szarozielone liście są bardzo dekoracyjne. Ciekawie wyglądają koszyczki złocienia trójbarwnego. Jak sama nazwa wskazuje, mają trzy kolory: biały, żółty i purpurowy w różnych odcieniach. Interesująco wyglądają grupy wielobarwne złożone tylko z tego konkretnego gatunku. 

Do wyższych gatunków, dorastających do około 1 metra, można zaliczyć nachyłek Drummonda. Tworzy piękne, żółto-brązowe koszyczki o średnicy kilku centymetrów. Trochę mniejsze koszyczki tworzy kosmos żółtyMogą być one pojedyncze lub półpełne, na roślinach rozwijają się aż do przymrozków. Ostróżeczka ogrodowa dorasta do 1 m. Ma niewielkie kwiaty z długą ostrogą, zebrane w gęste grona. Jej nasiona najczęściej sprzedawane są w mieszance kolorów: niebieskiej, różowej i białej. Niektóre z odmian kosmosu podwójnie pierzastego dorastają nawet do 150 cm wysokości, tworząc długie i silnie rozgałęzione pędy. 

Siejemy kwiaty w kwietniu - kosmos podwójnie pierzasty
Kosmos podwójnie pierzasty

Na kwiat cięty 

Polecane są tu przede wszystkim wysokie lub średniowysokie gatunki. Jednym z nich jest chaber piżmowy. Tworzy długie, sztywne i silnie rozgałęzione pędy zakończone pojedynczym jasnożółtym koszyczkiem. W wazonie długo utrzymuje atrakcyjny wygląd i ładnie pachnie. Długą trwałość w wazonie ma także klarkia wytwornaJej kwiaty są pełne w różnych odcieniach różu i czerwieni, oraz bieli, mają 23 cm średnicy. Pędy klarkii ścina się, kiedy dolne kwiaty są już rozwinięte, zanurza się głęboko w wodzie i dopiero po 34 godzinach wstawia do wazonu. Do suchych bukietów świetnie nadaje się czarnuszka damasceńska o oryginalnych owocach zwanych torebkami, z których po wysuszeniu wysypują się czarne nasiona. Inną znakomitą rośliną do suchych bukietów jest suchokwiat roczny. Jego pędy ścinamy, gdy tylko koszyczek rozwinie się i suszymy w przewiewnym miejscu.

Siejemy kwiaty w kwietniu - czarnuszka damasceńska
Czarnuszka damasceńska

 

Siejemy kwiaty w kwietniu - terminy kwitnienia różnych gatunków
Kliknij obrazek, żeby go powiększyć

 

Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie Państwo wiele gatunków roślin.

 

 

 

 

 

Źródło: „działkowiec”

Fot. Shutterstock