Pomysłowe płotki w małym i dużym ogrodzie

Podziel się

Jak urozmaicić rabaty i wnętrza ogrodowe? Pomysłów jest wiele, ale może postawić na płotki w ogrodzie?

Przestrzenne ścianki – płotki, mogą być ażurowe lub pełne. Takie elementy są zazwyczaj niestałe, tak więc przy ich tworzeniu można puścić wodze wyobraźni. Mając swobodę w działaniu i ich tworzeniu, płotki ogrodowe mogą być bardzo intrygujące, zabawne lub bardzo eleganckie. Podstawa to kolor, faktura i użyty materiał do ich wykonania.

Płotki w ogrodzie – funkcjonalna dekoracja 

Płotki idealnie prezentują się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. Pełnią one głównie charakter ozdobny. Jednak odpowiednio dopasowane do roślinności i otaczającego sąsiedztwa, mogą sprawdzić się również w innej roli, np. użytkowej.

  1. Wspornik na kwiatowe kosze 

Jedną z funkcji ogrodowych płotków może być rola płaszczyzny do zawieszania koszy lub pojemników obsadzonych gatunkami o przewijających pędach lub jednorocznychPowieszone w wiklinowych koszach, np. surfinie prezentują się bardzo dekoracyjne. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małym ogrodzie, w którym nie ma miejsca na gatunki sezonowe.

Ogrodowy płotek ze wspornikiem na kwiatowe kosze
Wspornik na kwiatowe kosze
  1. Drewniane plastry

Drewniany płot wykonany z plastrów pociętych bali to intrygująca, ogrodowa dekoracja. Taka ścianka może wydzielać wnętrza ogrodowe lub przesłaniać mniej atrakcyjne części posesji. Może funkcjonować samodzielnie lub otoczeniu „ażurowej” roślinności, np. traw ozdobnych. 

Ogrodowy plotek z drewnianych plastrów
Drewniane plastry
  1. Wiedźmowy płotek

Zabawny, naturalny, a przy tym bardzo praktyczny. Takie właściwości może mieć tylko płotek wykonany z mioteł. Sprawdzi się on na większej działce, wydzielając np. ogród warzywny. Miotlasty płot doskonale pasuje do ogrodów naturalistycznych i wiejskich.  

płotki w ogrodzie - przykład wykonania z mioteł
Wiedźmowy płotek
  1. Płotki w ogrodzie – kolorowe „patyczki”

Do wykonania ogrodowego płotka można zaangażować również i dzieci. Pomalowane na różne, intensywne kolory kijki, patyczki, krokwie, czy też gałązki stworzą bardzo oryginalne, fikuśne ogrodzenie. Tak intensywna barwa ogrodzenia powinna być umieszczona tylko na małej przestrzeni, np. w miejscu zabaw dla dzieci. 

Kolorowe „patyczki” jako ogrodowy płotek
Kolorowe „patyczki”
  1. Brzozowa palisada

Jak oddzielić sportowy trawnik od romantycznego zakątka, tak aby każdy użytkownik ogrodu był zadowolony? Wystarczy wprowadzić „delikatną granicę” w postaci drewnianej palisady. Lekkości doda tu użyty materiał – białe pieńki brzozy, które malowniczo łączą się z kwiatową rabatą.  

płotki w ogrodzie - przykład z brzozową palisadą
Brzozowa palisada
  1. Płotki w ogrodzie – tło dla roślin

Na tle intensywnej zieleni ogrodu niknie czasem faktura kwiatów i liści wielu roślin. Jeśli taka sytuacja ma miejsce w naszym ogrodzie, to warto zastosować klasyczne, niskie płotki. Pozwolą one wydobyć atrakcyjność posadzonych kwitnących gatunków. Taki płotek warto pomalować na biało. Jasna barwa jest neutralna, a przy tym elegancka. 

Biały ogrodowy płotek, który stanowi tło dla roślin
Płotek, który stanowi tło dla roślin
  1. Faszynowy płotek

Wiklinowa ścianka, żywcem przeniesiona z ogródka Zosi z Pana Tadeusza, to gotowa letnia scenografia, która ociepli każdy zakątek posesji. Ze względu na swój sielski charakter oczywiście nie pasuje do ogrodów minimalistycznych i nowoczesnychnatomiast sprawdzi się w każdym innym stylu bo gdzieś podświadomie tęsknimy do takiego wiejskiego, beztroskiego klimatu. 

Płotki w ogrodzie - faszynowy
Faszynowy płotek

 

Podajemy jeszcze więcej pomysłów:

“Rodzaje murków kwietnych w ogrodzie”

“Bambusowe dekoracje w ogrodach”

“Kolorowe tunele (wideo)”

“Jak zagospodarować skarpę – projekt”

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się