Co zjada bukszpany?

Podziel się

Co zjada bukszpany? Gąsienice ćmy bukszpanowej potrafią w dwa tygodnie pozbawić krzewy liści. Jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową?

Polecamy e-booki w ofercie naszego sklepu:

 

Co zjada bukszpany?

Duża szkodliwość ćmy bukszpanowej wynika z kilku powodów – rozwijanie się kilku, nakładających się na siebie pokoleń w roku (od wczesnej wiosny do późnej jesieni), wysoka płodność samic, niezwykle silna żarłoczność gąsienic, brak wrogów naturalnych, szybka adaptacja do warunków środowiska. Uszkadzanie bukszpanów rozpoczyna się od ich środka, co często jest niezauważalne do momentu, kiedy gąsienice zaatakują zewnętrzne pędy.

Ćma bukszpanowa może w kilka tygodni zniszczyć kilkunastoletnie krzewy. Niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć ochronę. Początkowo młode gąsienice zeskrobują skórkę górną i wyjadają miękisz młodych liści, skórka dolna zasycha, a liście przyjmują „białawy” wygląd. Starsze osobniki są w stanie zjeść całe liście wraz z młodymi pędami, doprowadzając do całkowitego zniszczenia krzewu.

Wiosenna ochrona roślin – co zwalczać w marcu i kwietniu

Skoro już wiadomo co zjada bukszpany… Jak chronić bukszpany?

  • Obserwować bukszpany na obecność szkodnika od marca do listopada, co 7–17 dni. Wczesne jego wykrycie pozwoli na szybką interwencję, zanim ćma silnie uszkodzi krzewy.
  • Wytrząsać gąsienice i poczwarki z krzewów na rozłożoną wcześniej na ziemi folię lub użyć do tego grabi o elastycznych ząbkach. Spłukiwać szkodnika strumieniem wody pod ciśnieniem. Wszystko co spadnie po strząśnięciu – szkodniki i resztki roślinne dokładnie zgrabić i głęboko zakopać.
  • Silnie uszkodzone pędy wraz gąsienicami i poczwarkami wyciąć i zniszczyć. Nie można ich kompostować, gdyż mogą z nich wylecieć motyle ćmy.
  • Stosować pułapki feromonowe typu kominowego, np. Buxatrap. W pułapkach stosuje się feromon płciowy, który zwabia samce, dzięki czemu można szybko stwierdzić obecność szkodnika w ogrodzie.

Pułapkę wieszamy od marca do listopada na wysokości 1,5 m w pobliżu bukszpanu i systematycznie sprawdzamy odławiające się motyle. Jedna pułapka wystarczy na powierzchnię do 180 m2. Do wnętrza pułapki wkładamy pasek owadobójczy lub wlewamy wodę, w której topią się motyle. Odłowione motyle należy systematycznie usuwać, a wodę zmieniać. W ten sposób można ograniczyć szkodnika, gdyż samice nie złożą zapłodnionych jaj. Co 3–4 tygodnie należy wymieniać feromon, co zwiększy efektywność odłowu.

  • Usuwamy i niszczymy ze spodniej liści złoża jaj ćmy.
  • Stosujemy biopreparaty zawierające owadobójczą bakterię, np.: Lepinox Plus, Biobit, DiPel DF, Florbac, XenTari EG lub Xtreem X. Są najskuteczniejsze na najmłodsze gąsienice. Bakterie są wrażliwe na promieniowanie słoneczne, dlatego preparat należy stosować wieczorem, opryskując bardzo dokładnie wnętrze krzewów. Po zabiegu warto przykryć krzew czarną agrowłókniną na 1–2 dni. Opryskiwanie biopreparatami przeprowadza się w sezonie kilkakrotnie.
  • W walce z ćmą pomocne jest opryskiwanie krzewów wywarem lub wyciągiem z wrotyczu i bylicy piołun lub wywarem z krwawnika, który zniechęci gąsienice do żerowania.
  • W sezonie zastosować nawóz zawierający krzem. Jest to pierwiastek, który wzmacnia ściany komórkowe, a więc rośliny są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
  • Do chemicznego zwalczania ćmy można wykorzystać: Mospilan 20 SP (do 2 zabiegów w sezonie, w stężeniu 0,04%), bądź preparaty w formie gotowej do użycia – Calypso Perfekt 0,015 AL, Deltam AL, Substral Polysect Szeroki zakres owadów, zgodnie ze wskazaniami producenta.

 

 

Inni czytali również:

Jak zwabić motyle do ogrodu?

Rośliny dla motyli

Wiosenna ochrona roślin – co zwalczać w marcu i kwietniu

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się