Fuksje – odmiany i pielęgnacja

Podziel się

Fuksje to przepiękne rośliny o niezwykle oryginalnych kwiatach. Niegdyś niemal zapomniane i uważane za „babcine”, obecnie szybko zyskują na popularności.

Poznaj źródła praktycznej wiedzy dzięki e-bookom w naszym sklepie. M.in.:

 

Ułańskie kwiaty

Fuksje ozdobne są przede wszystkim znane z wyjątkowych kwiatów, u których daje się wyróżnić trzy strefy: skrzydlaste działki kielicha, falbaniaste płatki korony i efektownie wydłużone słupki i pręciki. Części te bardzo często występują w  kontrastowych barwach, np. bieli z fioletem, czerwienią. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne. U starszych odmian częste były barwy biała i amarantowa, co kojarzyło się z elementami ułańskiego stroju – stąd potoczna polska nazwa.

Fuksje – odmiany

U fuksji ogrodowej (Fuchsia hybrida) wyróżnia się trzy podstawowe grupy odmian: kaskadowe, wielokwiatowe i gazonowe. Fuksje kaskadowe wcześnie zakwitają, z reguły już w maju. Doskonale prezentują się w wiszących pojemnikach. Fuksje wielokwiatowe tworzą okazałe kwiatostany i charakteryzują się wzniesionym pokrojem. Wiele z nich nadaje się do tworzenia form piennych. Fuksje gazonowe z kolei wyróżniają się szybkim przyrostem pędów na długość i bardzo długo kwitną – od maja, nawet do końca października. Tworzą zwykle pojedyncze kwiaty.

Wśród ułanek o pokroju wzniesionym można wyróżnić grupę Fuchsita o drobnych, pojedynczych, niezwykle atrakcyjnych kwiatach dwu- lub wielobarwnych.  Wśród odmian o zwieszających się pędach, na uwagę zasługuje grupa Fuchsini o kompaktowym wzroście oraz wczesnym kwitnieniu. Na uwagę zasługują też wielogatunkowe mieszańce Triphylla, których kwiaty są długie, cienkie i rurkowate z niewielką koroną w kolorach czerwonym, pomarańczowym, także białym.

Fuksja ogrodowa

Istnieje fuksja, która może zimować w naszych warunkach w gruncie. Jest to fuksja Magellana (F. magellanica) ’Riccartonii’. Charakteryzuje się gęstym, krzaczastym pokrojem, do około 1 metra wysokości. Latem jej pędy pokrywają się pojedynczymi, niezwykle licznymi kwiatami w intensywnym czerwonym kolorze. Nawet po przekwitnięciu roślina wygląda efektownie aż do późnej jesieni, dzięki atrakcyjnym czerwonym owocom. Po pierwszych przymrozkach część nadziemna zamiera, natomiast po dobrym przykryciu, wiosną wznawia wegetację.

Zastosowanie – fuksja na balkon, taras i rabaty

Fuksje stosowane są przede wszystkim do dekoracji balkonów i tarasów, ale również mogą być sadzone na rabatach w grupach (formy krzewiaste, o wzniesionym pokroju) lub jako solitery (formy pienne). Bardzo ładnie wyglądają w zestawieniu z trawami lub bylinami kwitnącymi latem.

Rozmnażanie

Miłośnicy ułanek mogą stosunkowo łatwo je rozmnożyć, pobierając w lutym-marcu sadzonki wierzchołkowe z zimujących roślin matecznych. Ukorzenianie sadzonek trwa około 2 tygodni.

Czego potrzebują?

Ułanki najlepiej rosną w gotowym substracie torfowym o pH 5,5–6,5. Preferują miejsca słoneczne lub lekko ocienione. Wymagają regularnego podlewania i zasilania nawozem dla roślin kwitnących.

Jak przezimować fuksję?

Rośliny należy przechowywać przez zimę w jasnych pomieszczeniach w około 10°C. Na zewnątrz można je wystawiać po 15 maja. Sadząc fuksje w ogrodzie, należy wybrać ciepłe, półcieniste i osłonięte stanowisko oraz żyzne, przepuszczalne podłoże o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Fuksjowe drzewko

Można samemu spróbować uformować fuksjowe drzewko. W tym celu wybiera się odmianę o pokroju wzniesionym we wczesnej fazie rozwoju, np. uzyskaną z sadzonki. W trakcie wzrostu rośliny należy usuwać wszystkie pędy boczne, aż pęd główny osiągnie pożądaną wysokość, najczęściej 50–100 cm. W dobrych warunkach wysokość taką rośliny potrafią osiągnąć nawet w połowie lata. Wtedy należy zacząć formować koronę poprzez uszczykiwanie pędu głównego w celu wypuszczenia jak największej liczby pędów bocznych. Uszczykiwanie powinno trwać do jesieni. Wiosną, gdy fuksje wypuszczą nowe pędy, należy znowu je dwukrotnie przyciąć w celu uformowania regularnej, kulistej korony, ale przycinanie należy zakończyć na początku marca, aby roślina mogła zakwitnąć.

 

Inni czytali również:

Rośliny z domu na taras – pelargonie, datury, oleandry, fuksje

Wiosenne rabaty kwiatowe – wybór roślin

Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?

Jak przycinać drzewa i krzewy owocowe?

Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki najlepsze?

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x