Jak przycinać drzewa i krzewy owocowe?

Podziel się

Przycinanie drzew owocowych jest konieczne do dobrego owocowania. Jak to zrobić i kiedy?

Jakie są techniki cięcia?

Przycinanie drzew owocowych  po posadzeniu – łatwy, ale bardzo ważny zabieg. Daje początek formowania drzewka oraz pozwala doprowadzić do równowagi pomiędzy systemem korzeniowym a rozbudowaną górą. Przeprowadzamy je: w przypadku, gdy sadzimy drzewko na wiosnę, robimy to zaraz po posadzeniu, jeśli podsadziliśmy drzewko na jesień, czekamy z przycięciem na wiosnę.

Cięcie prześwietlające – najważniejsze cięcie wszystkich drzew i krzewów owocowych. Wycinamy ze środka korony nadmiar pędów, które ją zagęszczają. Wybieramy te, które się krzyżują, które na siebie nachodzą. Drzewo skracamy od góry, od boku. Pozwalamy w ten sposób koronie drzewa być dobrze naświetloną.

Cięcie odmładzające – to najbardziej radykalne, ale też najtrudniejsze cięcie. U większości gatunków przeprowadzamy je wiosną, u wiśni i czereśni robimy to po zbiorach. Przed przystąpieniem do tej czynności warto obejrzeć pień drzewa. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w nagraniu. Jakkolwiek najlepiej robić w skrajnych przypadkach – lepiej, jeśli zastąpimy je regularnym cięciem prześwietlającym.

O tym wszystkim opowiadała, a także odpowiadała na pytania widzów, dr inż. Ewelina Gudarowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w trakcie spotkania online.

Znacznie więcej dowiesz się z nagrania. Obejrzyj koniecznie!

Oto pytania od widzów dotyczące tego jak przycinać drzewa i krzewy owocowe:

  • Kiedy najlepiej zredukować koronę starych 30 letnich wiśni? Mają dużo konarów rosnących do góry.
  • Czy owoce z wiśni zaatakowanej przez grzyba hubę nadają się do jedzenia? Czy usunięcie zaatakowanych konarów pozwoli pozbyć się choroby i uratować drzewo?
  • Jak prawidłowo przycinać kilkuletnią brzoskwinię? Mam odmianę Reliance, czy należy wycinać pędy płonne, czy można je skracać, czy wycinać całkowicie?
  • Jak prawidłowo i czy już przyciąć czereśnię Buttnera? Ma ponad metr wysokości. Jest od zeszłego roku posadzona w miejscu docelowym. Materiał ze szkółki.

 

Dodatkowy materiał wideo Ciąg dalszy z dr inż. Eweliną Gudarowską: Cięcie jabłoni (odpowiedzi na dodatkowe pytania z live)

 

Inni czytali również:

Cięcie roślin sadowniczych – Ewelina Gudarowska (wideo)

Cięcie odmładzające, czyli jak zmniejszyć rozmiary korony drzewa owocowego?

Prawidłowe sadzenie roślin – jak gęsto?

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych

Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?

Jak dbać o drzewa owocowe – przerzedzanie kwiatów

Wyciek żywicy z drzew owocowych – jak leczyć gumozę?

 

Sprawdź aktualności na stronie miesięcznika „działkowiec”.

 

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x