Wyciek żywicy z drzew owocowych – jak leczyć gumozę?

Podziel się

Na konarach drzew owocowych pojawiają się czasem wycieki żywicy. Co to takiego i co z tym zrobić? Jak oczyścić ranę z gumozy?

Taki wyciek żywicy z drzewa owocowego określany jest mianem gumozy. Są najczęściej objawem raka bakteryjnego drzew owocowych. Jest to choroba wywołana przez bakterie infekujące głównie gatunki pestkowe. Na początku porażane są kwiaty, które brunatnieją i obumierają. Z chorych kwiatów bakterie przenoszą się na krótkopędy i gałęzie, na których pojawiają się zgrubienia z obfitą gumozą.

Przy małym wycieku żywicy / gumy należy wygładzić powierzchnię rany nożem, wyrównać krawędzie, a całą ranę posmarować preparatem Funaben Plus 0,3 PA z dodatkiem 5% Miedzianu 350 SC. Przy dużym zasięgu gumozy, chore pędy należy wycinać z marginesem bezpieczeństwa.

Sprawdź artykuł – Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych

Wyciek żywicy – dobre rady na profilaktykę

● W ograniczeniu raka bakteryjnego drzew bardzo duże znaczenie ma profilaktyka, polegająca na zabezpieczeniu ran po cięciu, opryskiwaniu drzew wczesną wiosną i po opadnięciu liści 5% roztworem Miedzianu.

● Bardzo ważne są opryski dezynfekująco-gojące drzew po gradobiciu. Można do tego wykorzystać preparat Topsin lub Captan z dodatkiem nawozów zawierających aminokwasy wspomagające i przyspieszające regenerację tkanek rośliny, np. Naturamin.

● Pamiętajmy także o zbieraniu owocowych „mumii”, przylegających do pędów.

 

Inni czytali także:

Jak dbać o drzewa owocowe – przerzedzanie kwiatów

Choroby drzew owocowych w okresie kwitnienia

Jak przycinać drzewa i krzewy owocowe?

Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?

Kiedy bieli się drzewa? Czy robimy to wiosną?

 

Sprawdź, co nowego w aktualnym numerze miesięcznika „działkowiec”.

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. E. Gudarowska / Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x