Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Podziel się

Zwalczanie turkucia podjadka nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza gdy występuje w dużym nasileniu.

Sprawdź e-booki i poradniki dostępne w sklepie na naszym portalu!

 

Pomimo trudu, warto poznać metody pozbycia się go z ogródka.

Turkuć podjadek jest jednym z największych owadów występujących w Polsce, owady dorosłe osiągają długość do 6 cm. Większą część swego życia spędza w ziemi. W ciągu dnia owady przebywają w norach, na powierzchnię wychodzą nocą, dlatego trudno je zauważyć.

Turkucie podjadki największe uszkodzenia wyrządzają w maju i czerwcu. Drążą korytarze – tuż pod powierzchnią gleby, uszkadzając bulwy i kłącza, a także przecinając korzenie napotkanych roślin. Doprowadzają tym samym do ich obumarcia wskutek uszkodzeń części podziemnych, nieodżywienia i wysuszenia. Owady te licznie występują w ogrodach o próchnicznej, wilgotnej glebie, w dawno nieruszanych pryzmach kompostu.

Turkuć podjadek – wypraszamy „gościa”

  1. W czerwcu i lipcu należy niszczyć jego komory lęgowe znajdujące się wzdłuż chodników (wzniesiona ziemia nad korytarzem), w miejscu komory gleba zapada się. Miejsca gniazd można rozpoznać po placowo zeschniętych roślinach. W to miejsce należy wlać trochę oleju jadalnego zmieszanego z wodą, co powoduje wychodzenie turkuci na powierzchnię i umożliwia ich wyłapanie.
  2. Częste spulchnianie gleby sprzyja ich niszczeniu. Latem można wychwytywać turkucie podjadki rozkładając w czasie suszy pęczki mokrej słomy, do której schodzą się (stara wypróbowana metoda), po czym polać je gorącą wodą, aby nie uciekły.
  3. W miejscach występowania turkucia wykładać świeże gałązki olszy czarnej (nie lubi jej zapachu), rozlewać w rzędach wywar z kory olchowej.
  4. Jesienią, w miejscach, gdzie było ich najwięcej, należy wykopać doły na głębokość 35-40 cm, wypełnić końskim nawozem, przysypać ziemią i oznaczyć palikiem. Przed nadejściem zimy turkuć podjadek chowa się w rozgrzany nawóz. Zimą lub wczesną wiosną należy wykopać obornik i wybrać z niego zwabione turkucie.
  5. Turkucia podjadka można zwalczać preparatem biologicznym Capsanem, zawierającym nicienie entomofilne. Preparat stosuje się na początku lipca przez 3 kolejne lata – tyle trwa jego cykl rozwojowy – nicienie niszczą tylko młode osobniki.
  6. W ograniczaniu liczebności turkucia pomagają jego wrogowie – kret oraz ptaki – zwłaszcza dudek.

O TYM PAMIĘTAJ!

Oprócz roślin, owady te zjadają dżdżownice, ślimaki, pędraki i drutowce, a także larwy innych owadów, których rozwój zachodzi w glebie.

Turkuć podjadek – warto wiedzieć

W naszych warunkach klimatycznych cykl rozwojowy turkucia podjadka trwa 3 lata. W czerwcu samice składają po 300 jaj do specjalnie zbudowanego gniazda o kształcie kurzego jaja, znajdującego się przy końcu chodnika na głębokości 10-30 cm. Po kilku tygodniach wylęgają się larwy, które są podobne do postaci dorosłych. Larwy do jesieni znajdują się pod opieką samicy. Larwy i postacie dorosłe turkucia zimują w zimowych chodnikach na głębokości 50-75 cm, gdzie pozostają do maja.

 

Inni czytali również:

Biologiczne zwalczanie szkodników glebowych

Domki dla owadów w ogrodzie – ekohotele

Pożyteczne owady w ogrodzie

Jak się pozbyć skrzypu?

Mech na trawniku – skuteczne metody usuwania

 

Jeśli chcesz wiedzieć, co w najnowszym wydaniu miesięcznika działkowiec – odwiedź Aktualności (dzialkowiec.com.pl)

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x