Biologiczne zwalczanie szkodników glebowych

Podziel się

Szkodniki glebowe (jak turkuć podjadek czy ziemiórka) są powszechne w naszych ogrodach. Chociaż walka z nimi nie jest łatwa, to z pomocą mogą przyjść biologiczne metody ochrony.

Opuchlak, pędraki, komarnica, rolnica, turkuć podjadek, ziemiórek, ślimaki – coraz bardziej powszechnym sposobem zwalczania tych szkodników jest stosowanie biologicznych preparatów. Wybierając tego typu rozwiązania, nie wprowadzamy substancji chemicznych do gleby. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo nasze i środowiska.

W handlu dostępnych jest szereg biologicznych preparatów służących do zwalczania szkodników glebowych. Wiele z nich możemy kupić także w małych opakowaniach przeznaczonych do zastosowań amatorskich. Są one dostępne m.in. w wybranych centrach ogrodniczych zrzeszonych w PSCO (Polskim Stowarzyszeniu Centrów Ogrodniczych).

Polecamy e-booki w naszym sklepie:

Biologiczne zwalczanie szkodników glebowych – najpopularniejsze rozwiązania

1. Nicienie

Preparaty oparte na entomopatogennych nicieniach służą do zwalczania larw opuchlaków (aplikacja wiosną kwiecień – maj oraz jesienią sierpień – wrzesień), pędraków (optymalny termin zwalczania lipiec – wrzesień), larw komarnic, gąsienic rolnic, turkucia podjadka, ziemiórek, a także ślimaków.

Ich wykorzystanie w walce z niektórymi szkodnikami jest możliwe dzięki patogenności nicieni wobec ofiary, która jest wynikiem symbiozy ze specyficznymi bakteriami. Cykl życiowy tych nicieni dzieli się na dwie fazy: wolnożyjącą, kiedy larwy inwazyjne aktywnie się poruszają i wyszukują ofiary w glebie, oraz fazę pasożytniczą, rozpoczynającą się po przedostaniu się nicienia do ciała żywiciela.

Larwy inwazyjne uwalniają do wnętrza swojej ofiary symbiotyczne bakterie, które w pierwszej fazie infekcji powodują śmierć szkodnika (żywiciela), a następnie dostarczają substancji odżywczych dla nicieni. Kiedy zasoby pokarmu w ciele szkodnika wyczerpią się, wówczas nicienie opuszczają ciało swojego żywiciela w poszukiwaniu kolejnych ofiar.

Biologiczne zwalczanie szkodników glebowych – o czym warto wiedzieć?

  • Nicienie mają bardzo ograniczoną żywotność, dlatego trzeba je zastosować jak najszybciej po zakupie preparatu. W wyniku złego przechowywania przez okres dłuższy niż zalecany lub w niewłaściwych warunkach zabieg może okazać się nieskuteczny. Nie można dopuszczać do zamrożenia preparatu lub jego ekspozycji na temperaturę powyżej 30°C. Przez krótki czas możliwe jest przechowywanie preparatu w lodówce, w temperaturze 5°C.
  • W momencie aplikacji nicieni gleba musi mieć dużą wilgotność, ponieważ tylko w takich warunkach nicienie mogą w niej żyć i się rozwijać.
  • Preparatów na bazie nicieni nie należy aplikować przy bezpośrednim nasłonecznieniu.
  • Do aplikacji należy wykorzystać co najmniej 80 l wody/ 100 m2, aby zwilżyć powierzchnię gleby.
  • 30 minut po zabiegu dodatkowo warto spłukać liście roślin co najmniej 1 l wody/ m2 w celu zmycia nicieni z powierzchni roślin.
  • Aby zabieg był efektywny, należy utrzymywać wilgotność gleby przez 3–4 tygodnie po aplikacji.
  • Aplikacja podczas niewielkiego deszczu jest najbardziej optymalna.

2. Grzyby

Preparaty oparte na entomopatogenicznych grzybach, zawierają np. Beauveria bassiana, do zwalczania drutowców. W wyniku kontaktu szkodnika z zarodnikiem entomopatogenicznego grzyba dochodzi do zakażenia. Grzyb wydziela na powierzchni oskórka owadów różne enzymy, które rozpuszczają oskórek gospodarza i umożliwiają kiełkowanie strzępek infekcyjnych do jego wnętrza. Rozwijająca się grzybnia coraz bardziej przerasta narządy wewnętrzne owada, w konsekwencji doprowadzając do jego śmierci. Z czasem na martwym ciele szkodników pojawiają się zarodniki, przez które zarażane są kolejne owady.

Ważne przed zabiegiem

  • Należy opryskiwać wilgotne podłoże zalecaną na etykiecie ilością cieczy użytkowej.
  • Zabiegi należy przeprowadzać wieczorem lub rano w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, która umożliwia kiełkowanie zarodników entomopatogenicznego grzyba.
  • Preparat oparty na Beauveria bassiana można stosować w zakresie temperatur od 10 do 35°C, ale optymalne warunki to 20–27°C.
  • W zależności od stopnia porażenia i warunków klimatycznych może być konieczne wykonanie 3–5 aplikacji w odstępach co 5–7 dni.

3. Bakterie

Środki oparte na bakteriach Bacillus thuringiensis var. kurstaki stosowane w formie przynęt do zwalczania gąsienic rolnic. Toksyczne białka produkowane przez bakterie powodują paraliż i uszkodzenie przewodu pokarmowego gąsienic. Przynętę przygotowuje się z 50 g preparatu, 100 g cukru oraz 1600 g otrąb. Składniki miesza się z wodą (2 l). Podana ilość wystarcza na 5 arów. Rozkłada się ją w płytkich rowkach wzdłuż rzędów roślin, tam gdzie wystąpiły szkodniki.

4. Biologiczne zwalczanie szkodników glebowych – roślinne wyciągi

Środki oparte na wyciągu z miodli indyjskiej (Azadirachta indica) do zwalczania larw ziemiórek w doniczkowej uprawie roślin ozdobnych. W mieszkaniach nie mamy możliwości bezpiecznego przeprowadzenia chemicznych zabiegów, dlatego tym bardziej powinniśmy wybierać biologiczne rozwiązania. Preparaty zawierają złożoną mieszaninę wielu substancji aktywnych z grupy limonoidów, wśród których dominuje azadyrachtyna A. Jest ona antyfidantem, czyli ogranicza żarłoczność szkodników, a także zakłóca rozwój owadów i zmniejsza ich płodność.

Wybierając biopreparaty zwracajmy uwagę czy mają podany dokładny skład - biologiczne zwalczanie szkodników glebowych
Kliknij w obrazek, żeby go powiększyć

 

Inni czytali również:

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Nicienie glebowe – zwalczanie

Chemiczna ochrona roślin – słowniczek 

Zwalczanie szkodników – wykorzystaj pędy i liście pomidorów

Bakterie w organizmie człowieka – te dobre i złe

Zegar biologiczny przyrody

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się