Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?

Podziel się

Większość gatunków sadowniczych, w tym drzewa owocowe, rośnie na tym samym miejscu przez wiele lat. Jak przygotować miejsce dla owocowych?

Sprawdź e-booki dostępne w naszym sklepie:

 

Dlatego warto poświęcić czas na staranne jego przygotowanie, aby roślinom zapewnić dobre warunki do rozwoju. Błędy popełnione przed sadzeniem mają przez wiele lat niekorzystny wpływ na ich wzrost i plonowanie.

Przy wyborze miejsca należy pamiętać, że jednym z ważniejszych czynników decydujących o plonowaniu jest dobre nasłonecznienie roślin. Światło decyduje m.in. o intensywności fotosyntezy, zakładaniu pąków kwiatowych, wielkości rumieńca, zawartości cukrów w owocach. Jednocześnie rozrastające się korony drzew nie powinny zacieniać pozostałych upraw. Drzewa, zwłaszcza czereśnie, śliwy, morele, tworzą duże korony, dlatego powinny być sadzone w wydzielonej części ogródka. Stworzenie sadowniczej kwatery ułatwia później wykonywanie prac pielęgnacyjnych.

Drzewa owocowe na trawniku

Czasem chcemy na trawniku posadzić drzewa owocowe, aby w przyszłości, w cieniu jego korony cieszyć się wypoczynkiem. W wyznaczonym miejscu wycinamy szpadlem okrąg średnicy ok. 1 m. Wybieramy darń i 15–20 cm ziemi. Ubytek ziemi uzupełniamy kompostem lub odkwaszonym torfem i dodatkowo wzbogacamy wieloskładnikowym nawozem mineralnym (np. Azofoska, Florovit, Fruktus – dawki według zaleceń na opakowaniu). Nawozy organiczne i mineralne należy ze sobą wymieszać i przekopać.

Spulchnienie głębszych warstw gleby wpływa korzystnie na rozwój drzew i krzewów. Po posadzeniu drzewka poziom podłoża powinien być o 8–10 cm poniżej trawnika. Miejsce to wypełniamy drobną korą sosnową, która chroni glebę wokół pnia drzewka przed chwastami, trawą i parowaniem wody. Miejsce to możemy tak pozostawić lub, aby nie dopuścić do przerastania trawą na styku trawnika ze ściółką, zrobić obramowanie z materiału ceramicznego lub drewnianej palisady, ale tak, aby nie przeszkadzało przy koszeniu trawnika.

Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Jak przygotować miejsce dla owocowych – Wzdłuż ogrodzenia

Krzewy jagodowe można sadzić wzdłuż siatki odgradzającej sąsiednią działkę, zachowując odległość 1 m od jej granicy. Podczas przekopywania gleby ważne jest dokładne usunięcie korzeni i rozłogów chwastów trwałych (perz, oset, powój, skrzyp) oraz wzbogacenie gleby w próchnicę (kompost – 60–80 kg lub obornik – 30–40 kg na 10 m2) i łatwo przyswajalne składniki pokarmowe (nawozy mineralne). Przed sadzeniem stosuje się nawozy fosforowe (np. superfosfat potrójny granulowany z borem 220–650 g na 10 m2 bądź 330–1000 g mączki fosforytowej lub kostnej), potasowe (np. 120–600 g siarczanu potasu na 10 m2, przy czym większe dawki na glebach mniej zasobnych i cięższych). Nawozy mieszamy z glebą.

Jak sadzić drzewa owocowe – na rabacie

W tym wypadku musimy do sadzenia wybrać krzewy lub drzewa owocowe o słabym wzroście i małej koronie, aby nie zacieniały istniejących już nasadzeń. Z krzewów można polecać tylko pienne formy porzeczek i agrestu, z drzew – te na podkładkach karłowych lub o wąskich i piramidalnych koronach – tzw. odmiany kolumnowe. Również pod te nasadzenia musimy glebę przygotować starannie, stosując nawożenie organiczne i mineralne oraz usunąć rośliny ze strefy ich systemu korzeniowego, aby nie konkurowały z nimi o wodę i składniki pokarmowe. W zależności od tego czy sadzimy w dołki, czy przygotowujemy większą powierzchnię rabaty, stosujemy wcześniej opisane zalecania.

Jak przygotować miejsce dla owocowych – Dla borówki wysokiej

Krzewy te dobrze rosną i plonują tylko na stanowiskach ciepłych, nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru oraz glebach silnie kwaśnych (pH 3,4–4,5). Dobrym sposobem przygotowania gleby jest zaprawianie dołków przed sadzeniem roślin dużą ilością kwaśnego torfu i przekompostowanych trocin z drzew iglastych. Dołki powinny mieć średnicę 60–80 cm i 30–40 cm głębokości. Wypełniamy je mieszaniną ziemi pobranej z wierzchniej warstwy gleby, kwaśnego torfu i przekompostowanych trocin w stosunku 1:2:1.

Takie podłoże wzbogacamy o składniki pokarmowe, np. dodając gotowe mieszanki nawozowe przeznaczone dla borówki, według zaleceń na opakowaniu. Jeżeli gleba jest zbyt ciężka, gliniasta, to zamiast podanej mieszaniny można zastosować gotowe podłoże dla azalii i rododendronów.

 

Inni czytali również:

Jak dbać o drzewa owocowe – przerzedzanie kwiatów

Jak przycinać drzewa i krzewy owocowe?

Jak zaprawiać dołki dla drzew i krzewów owocowych?

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych

Odrosty korzeniowe u drzew owocowych – czym są i co z nimi zrobić?

Choroby drzew owocowych w okresie kwitnienia

Wyciek żywicy z drzew owocowych – jak leczyć gumozę?

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x