Jak zatrzymać wodę w ogrodzie

Podziel się

Jak zatrzymać wodę w ogrodzie? W ostatnich latach zdarzają się coraz częstsze i dłuższe susze, połączone z wysokimi temperaturami, co wiąże się z dużym zapotrzebowaniem roślin na wodę, której zaczyna brakować.

Przy suszy w upale rośliny cierpią na braki wody, trudno im przetrwać te trudne warunki. Jak zatrzymać wodę w ogrodzie i zmniejszyć straty wody w glebie?  

Sprawdź nasze e-booki:

 

Jak zatrzymać wodę w ogrodzie? Zabiegi uprawowe  

  1. Spulchnianie gleby (płytkie motyczenie wierzchniej warstwy) po obfitym deszczu, podlewaniu, ale też w okresach posuch, powoduje otwieranie jej „porów”. Polepsza się zdolność gleby do wchłaniania i zatrzymywania wód gruntowych, pary wodnej oraz rosy. Spulchnianie daje bardziej widoczne efekty na glebach zwięzłych, gliniastych niż na lekkich, piaszczystych.  
  2. Ściółkowanie – do ściółkowania używa się różnych materiałówfolie, agrotkaniny, kamienie, materiały organiczne. Ściółki organiczne z czasem ulegają rozkładowi i wzbogacają glebę w materię organiczną, której obecność w glebie ma niebagatelne znaczenie dla jej pojemności wodnej.

    zatrzymać wodę w ogrodzie - ściółkowanie gleby pomaga w tym
    Ściółkowanie gleby pomaga utrzymać wodę w glebie
  3. Stosowanie nawozów organicznych – gleba próchniczna jest bardziej pulchna i gąbczasta, może więc zatrzymać znacznie więcej wody. Dzięki systematycznemu stosowaniu nawozów organicznych można zwiększać, jak i utrzymać zawartość próchnicy w glebie na odpowiednio wysokim poziomiePrzy braku nawozów naturalnych można glebę opryskać preparatami humusowymi (lub podlewać ich roztworami), wprowadzając do niej kwasy humusowe, podstawowe składniki próchnicySprzyjają one tworzeniu się gruzełek, a to korzystnie wpływa na stosunki wodno-powietrznych gleb. 
  4. Tworzenie cienia w ogrodzie można tworzyć partie zacienione. Montuje się lekkie przepierzenia, ścianki (bambusowe, płótna żaglowego), co też w pewnym stopniu zabezpiecza glebę i rośliny przed nadmierną utratą wody. 

Owoce i warzywa bogate w wodę

Jak zatrzymać wodę w ogrodzie – użycie superabsobentów 

Ich stosowanie zwiększa zdolności gleb do zatrzymywania i magazynowania wodyCechą charakterystyczną superabsorbentów (hydrożeleagrożele) jest zdolność pochłaniania ogromnych ilości wody. Mają postać proszku lub granulW zależności od składu chemicznego mogą wchłonąć wodę w ilościach 10–1600-krotnie większych w stosunku do ich masy.  

  • Hydrożele zmieszane z glebą zwiększają jej pojemność wodną. Wiążąc wodę zapobiegają jej przesiąkaniu w głębsze, niedostępne dla korzeni roślin warstwy gleby, ale też minimalizują jej powierzchniowy spływ.  
  • Zeolity – prócz hydrożeli, do gromadzenia wody przez glebę można wykorzystać też zeolity – naturalne minerały o nadzwyczajnych właściwościach fizycznych. Ich struktura powoduje, że działa jak selektywny adsorbent, m.in. wody i minerałów (umożliwia równomierne nawodnienie gleby i lepsze jej wykorzystanie).

Z zeolitów w ogrodnictwie najbardziej znany jest klinoptylolit (granule lub proszek – składnik nawozów mineralnych, lub oddzielnie jako dodatek do gleby). Już przy małych dawkach stabilizuje wilgotność gleby, co jest ważne dla roślinzwłaszcza w okresach suszy, gdy podlewanie jest mało efektywne. Zeolit, wiążąc wodę, nocą ogrzewa glebę, uwalniając ją stopniowo w czasie upałówschładza ją (mniejszy stres termiczny – mniejsze skoki dobowe).  

Zeolit – naturalny superabsorbent wody w glebie
Zeolit – naturalny superabsorbent wody w glebie

 

Inni czytali również:

Owocowe rośliny do ogrodu o niskim poziomie wody gruntowej

Jak uprawiać glebę latem?

Doceńmy rośliny

Jak chronić owoce przed ptakami?

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się