Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Podziel się

Jesień to najlepsza pora na sadzenie drzew i krzewów owocowych w ogrodzie. Warto zapoznać się z zasadami jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe.

Przygotowując się do sadzenia zakupionego materiału szkółkarskiego, należy dokładnie i rozważnie rozplanować miejsca pod nowe nasadzenia. Po wejściu drzew i krzewów w pełnię owocowania powierzchnia zajmowana przez ich korony jest dość zróżnicowana, np. u agrestu piennego o średnicy korony 1 m to zaledwie 0,8 m2 , ale w przypadku jabłoni na podkładce karłowej o średnicy korony 2 m, będzie to ponad 3 m2, a u dużej śliwy szczepionej na ałyczy o średnicy 3 m – będzie przekraczała 7 m2.

Wyznaczenie odpowiednich odległości między drzewami i krzewami ułatwi nam w przyszłości wykonywanie prac pielęgnacyjnych, a roślinom, kiedy wejdą już w okres pełnego owocowania, zapewni dobre nasłonecznienie oraz odpowiednie warunki do wzrostu i plonowania.

Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe – odległości

Jeżeli planujemy posadzić kilka drzewek lub krzewów w jednym rzędzie, to trzeba zachować odpowiednie odległości między nimi. Wynoszą one dla:

 • jabłoni na podkładkach karłowych (np. M. 9, P 59, P 60) i grusz na pigwie – 1,5–2 m,
 • jabłoni na podkładkach półkarłowych (np. M. 26, P 14), czereśni na podkładkach półkarłowych (np. Gisela 5, PHL B), wiśni – 2–3 m,
 • grusz na gruszy kaukaskiej – 3–3,5 m,
 • śliwy, moreli, brzoskwini – 3–3,5 m,
 • czereśni na czereśni ptasiej – 3–4 m,
 • agrestu krzaczastego – 1 m,
 • porzeczek krzaczastych – 1,5–2 m,
 • borówki wysokiej – 1,25–1,5 m,
 • piennych porzeczek i agrestu – 1–1,25 m,
 • jeżyny bezkolcowej – 2,5–3 m,
 • malin – 0,4–0,5 m.

Odległości, w jakich sadzimy drzewa i krzewy owocowe zależą w głównym stopniu od ich siły wzrostu, na co składa się specyfika gatunku, a dodatkowo u jabłoni i grusz – rodzaj użytej podkładki.

Nie bez znaczenia są również warunki glebowe (żyzność, wilgotność, zawartość próchnicy) oraz sposób formowania korony. Na glebach żyznych wybieramy wyższe wartości odległości, a niższe – na glebach słabszych, mniej urodzajnych, bo w takich warunkach rośliny rosną słabiej i tworzą mniejsze korony. Jeżeli planujemy sadzenie w rzędach to przeciętnie dla drzew odległości między nimi wynoszą 3–4 m, a u krzewów (agrest, porzeczki, borówka wysoka) 2–2,5 m.

 

 

Drzewa i krzewy owocowe dostępne są w naszym sklepie. Zapraszamy na zakupy – duży wybór i najlepsza jakość.

 

Warto przeczytać też:

Krzewy owocowe łatwe w uprawie

Jak zaprawiać dołki dla drzew i krzewów owocowych?

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych

Odporne krzewy i małe drzewa na taras

Krzewy zadarniające do ogrodu

Krzewy powtarzające kwitnienie

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się