Krzewy powtarzające kwitnienie

Podziel się

Większość krzewów kwitnie wiosną lub w maju – czerwcu. Dla przeważającej liczby roślin jest to jedyny termin.

Tylko niektóre gatunki i odmiany mają zdolność do powtarzania kwitnienia. Powtórne kwitnienie dla gatunków wiosennych przypada latem (na przełomie czerwca i sierpnia), a kwitnących wczesnym latem – jesienią. Nie należy jednak w obu przypadkach spodziewać się takiego samego – spektakularnego efektu, jak za pierwszym razem. Są to najczęściej już tylko pojedyncze kwiaty, niekiedy mniejsze i nieco innej barwy. Mimo to są i cieszą równie mocno, a może i bardziej niż wiosną.

Niektóre z opisanych roślin jest dostępnych w naszym sklepie. Wystarczy kliknąć na nazwy oznaczone na zielono, żeby przejść na odpowiednią podstronę z ofertą.

Krzewy powtarzające kwitnienie – kwiaty same z siebie

Niektóre krzewy wytwarzają powtórnie kwiaty same z siebie. Do takich roślin należą m.in.

  • złotlin japoński
  • powojnik wielkokwiatowy (kwitnący wczesną wiosną)
  • magnolie ‘Betty’, ‘Susan’ – o licznych ciemnoróżowych „płatkach” oraz magnolia purpurowa i jej odmiana ‘Nigra’ o atrakcyjnych dużych, ciemnopurpurowych kwiatach
  • lilak Meyera ‘Palibin’ o pachnących, fioletowych kwiatostanach, zebranych w krótkie, gęste wiechy
  • różanecznik ‘Cunningham’s White’ o dużych, białych, dzwonkowatych kwiatach
  • liczne krzewuszki, najczęściej o kwiatach różowych
  • niektóre pnące róże – głównie typu climber o sztywniejszych pędach dorastających do 2-3 m wysokości (z odmian typu rambler kwitnienie powtarzają nieliczne odmiany, np. ‘New Dawn’, Super Dorothy ‘Heldoro’, ‘Super Excelsa’, ‘Perennial Blue’)

Krzewy powtarzające kwitnienie – po cięciu

Inne krzewy do powtórnego kwitnienia stymuluje cięcie (usunięcie przekwitłych kwiatostanów) wykonane po zakończeniu kwitnienia. Do takich roślin należy m.in.

WARTO PAMIĘTAĆ

  • Wymienione krzewy różnią się wymaganiami i sposobem eksponowania w ogrodzie. Wszystkie można sadzić pojedynczo. Krzewy niższe lepiej wyglądają w grupach (większa liczba roślin w jednym miejscu wzmacnia efekt, zwłaszcza w czasie kwitnienia).
  • Poza różanecznikiem, opisane gatunki powinny być uprawiane w miejscach nasłonecznionych. Korzystne są stanowiska zaciszne i osłonięte. Budleja i lawenda w surowe, bezśnieżne zimy są często uszkadzane przez mróz. Wszystkie krzewy będą wdzięczne za żyzną, przepuszczalną glebę. Dla magnolii i różanecznika istotny jest również jej kwaśny odczyn (pH 5-6 dla magnolii i 3,5-5,5 dla różanecznika) oraz odpowiednia wilgotność.

 

Zachęcamy do lektury innych naszych artykułów oraz obejrzenia materiałów wideo, w których opowiadamy o krzewach:

Krzewy dla leniwych – małe nakłady, maksimum efektów
Wyeksponować? Ukryć? Jak wykorzystać kolory w ogrodzie
Jadalne rośliny – ozdobne drzewa i krzewy na talerzu

Co na rabaty? Byliny o długim kwitnieniu w ogrodzie

Cięcie krzewów i drzew ozdobnych (wideo)

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się