Jak wyhodować kiełki?

Podziel się

Czy zebrane w ogrodzie nasiona słonecznika, rzodkiewki, będą się nadawać na kiełki? Czy trzeba je kupować? Jak wyhodować kiełki?

Dowiedz się wszystkiego o kiełkach z materiału filmowego – nagrania webinaru z naszą ekspertką!

Pozyskiwanie samodzielnie nasion z własnej uprawy pod kątem wykorzystania ich na kiełki jest proste w przypadku grochu, fasoli, rzodkiewki bądź słonecznika. Kiedy zakwitną, czekamy by zaowocowały, następnie wydały nasiona, które zbieramy i przechowujemy w miejscu suchym. Ale np. rzodkiewka lub groch, zanim wytworzą nasiona, które można zebrać, gdy naturalnie dojrzeją, zajmują za długo miejsce w ogrodzie. Nasion zbierzemy niewiele. Nie zawsze będą one zdrowe (mogą być zainfekowane chorobami grzybowymi podczas wilgotnego lata) i nie dadzą dobrej jakości kiełków.

Jeszcze większy problem jest z warzywami dwuletnimi (np. burak, brokuł, (zakwitają w II roku po przejściu okresu spoczynku). Popularne gatunki roślin, których nasiona polecane są na kiełki to: brokuł, rzeżucha, burak, fasola mung, kapusta, lucerna, pszenica, rzodkiewka, słonecznik, soczewica, soja.

Jak wyhodować kiełki – jakie nasiona kupować?

Lepiej jednak kupić nasiona przeznaczone na kiełki, które pochodzą ze sprawdzonych hodowli, są starannie wyselekcjonowane i pozbawione są środków konserwujących. Nasiona na kiełki muszą pochodzić z roślin uprawianych w warunkach ekologicznych, bez użycia środków ochrony roślin i chemicznego nawożenia. Nie są one takie drogie.

W naszym sklepie znajdą Państwo nasiona na kiełki wyłącznie sprawdzonych producentów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą (wystarczy kliknąć w słowa zaznaczone na zielono).

 

O kiełkach także w innych miejscach na naszym portalu:

„Jak dbać o serce? Warto się o nie zatroszczyć”

„Dieta na stawy – co jeść, czego nie jeść”

Proponujemy także:

„Bób – bogate źródło białka roślinnego i błonnika”

„Detoks organizmu bez katorżniczych diet” 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się