Jaki wybrać kompostownik ogrodowy – zrobić czy kupić?

Podziel się

Wygodny i praktyczny kompostownik ogrodowy, o prawidłowej konstrukcji i odpowiedniej wielkości skraca czas oczekiwania na uzyskanie kompostu.

Rozwiązuje także problem magazynowania resztek organicznych i wspomaga proces powstawania nawozu 

Kompostownik ogrodowy można zrobić samemu z łatwo dostępnych materiałów lub zakupić gotowy. Jednak przed podjęciem decyzji o wykonaniu lub nabyciu skrzyni kompostowej warto zastanowić się nad jej wielkością, umiejscowieniem i szczegółami konstrukcyjnymi. Każdy kompostownik powinien być estetycznie wykonany, aby można go było wkomponować w krajobraz działki, gdzie obok funkcji praktycznej będzie pełnił rolę elementu architektury ogrodowej. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kompostowników ogrodowych o różnych kubaturach, kształtach i kolorach w internetowym sklepie działkowca. 

Lokalizacja i wielkość kompostownika

Kompostownik powinien znajdować się w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru, na podłożu poziomym, wyrównanym i przepuszczalnym, pod krzewami lub drzewami (brzoza, czarny bez)w pobliżu żywopłotu. Działkowców z PZD obowiązuje Regulamin ROD – według jego przepisów „Kompostownik oraz zamknięte pojemniki z nawozami płynnymi należy umieszczać w zacienionej części działki, w miejscu mniej widocznym, w odległości co najmniej 1 m od granic działki”.  

Nie powinno się lokalizować kompostownika w zagłębieniach terenu oraz pod drzewami owocowymi (stosowane środki ochrony roślin mogą zanieczyścić kompost, dodatkowo rozwiązanie takie utrudniałoby zbiór plonów). Ponadto dobrze, aby do kompostownika był łatwy dostęp, żeby można było swobodnie wrzucać resztki, mieszać zgromadzony materiał organiczny i przewozić taczkami gotowy nawóz na grządki. 

Kompostownik ogrodowy plastikowy
Kompostownik plastikowy

Wymiary skrzyni kompostowej powinny być dostosowane do wielkości ogrodu. Najlepiej zaplanować pojemność kompostownika z zapasem wolnego miejsca, które będzie przydatne w przypadku zmiany zagospodarowania ogrodu i wrzucania dodatkowo odpadków kuchennych. Przyjmuje się, że na 1 m2 działki potrzeba 1 litr pojemności skrzyni. Zatem uwzględniając „rezerwę” na działkę o powierzchni 400 m2 przydatny będzie kompostownik o pojemności około 600 lSkrzynie drewniane i metalowe oraz zakupione są łatwe do demontażu i przenoszenia w inne miejsce. Natomiast pojemniki z cegły, kamienia lub elementów betonowych zlokalizowane będą w danym miejscu na stałe, dlatego decyzja o ich wyborze musi być dokładnie przemyślana. 

Uprawa w skrzyniach

Wymogi konstrukcyjne kompostownika ogrodowego 

Aby materiał na pryzmie miał dogodne warunki do rozkładu (dostęp powietrza i wody), ściany kompostownika powinny być ażurowe. Warto, żeby jeden z boków kompostownika był wyjmowany, co ułatwi prawidłowe układanie resztek roślinnych, a później przerabianie i rafowanie nawozu. Konstrukcja powinna mieć pokrywę, która uchroni materiał przed wysuszeniem. Błędem jest wykonywanie szczelnej podłogi na spodzie skrzyni. Przepuszczalny spód ułatwia swobodny przepływ powietrza i odpływ nadmiaru wody, a także umożliwia zasiedlenie pryzmy przez dżdżownice i inne pożyteczne mikroorganizmy. Wysokość skrzyni nie powinna przekraczać 120 cm. Praktycznym rozwiązaniem jest skrzynia dwukomorowa. W jednym pojemniku gromadzone są resztki przeznaczone do kompostowania, w drugim natomiast będzie dojrzewał kompost przygotowany w poprzednim sezonie. 

kompostownik trzykomorowy - kompostownik ogrodowy
Kompostownik trzykomorowy

Kompostownik ogrodowy – wykonanie we własnym zakresie 

Najczęściej na działkach można spotkać drewniane kompostowniki zbudowane z desek ułożonych na zakładkę lub wzmocnionych belkami w narożnikach. Drewno do ich wykonania powinno być wcześniej zaimpregnowane preparatami bezpiecznymi dla środowiska. Pojemniki metalowe wykonane są z zespawanych lub połączonych śrubami kształtowników tworzących stelaż, do których przymocowana jest siatka o niewielkich oczkach. Innym rozwiązaniem są kompostowniki murowane osadzone na podmurówce lub fundamencie. Budując je samodzielnie należy pamiętać o zachowaniu przestrzeni między cegłami, które zapewnią dostęp powietrza do pryzmy. 

Skrzynia drewniana dwukomorowa - kompostownik ogrodowy
Skrzynia drewniana dwukomorowa

Kupujemy kompostownik ogrodowy

Oferowane kompostowniki w sklepach wykonane najczęściej z plastiku są estetyczne, łatwe w montażu i trwałe. Można też kupić pojemnik o prostej budowie lub nabyć termokompostownik, w którym gotowy do użycia nawóz powstaje po 4–5 miesiącach bez konieczności przerabiania masy. Dzięki specjalnej budowie i dobrej izolacji ścian rozkład materii organicznej zachodzi nawet zimą, a wewnątrz panuje odpowiednia wilgotność, temperatura i cyrkulacja powietrza. 

Termokompostownik - kompostownik ogrodowy
Termokompostownik

 

Inni czytali / oglądali również:

Kompost – jak zrobić? Jak stosować?

Co wrzucać do kompostownika? Można chore części roślin?

Dżdżownice kompostowe

Choroby drzew owocowych w okresie kwitnienia

Uprawa w skrzyniach (wideo)

 

 

Źródło: miesięcznik “działkowiec”

Fot.: Shutterstock.com 

Podziel się