Czy warto rozmnażać rośliny przez odkłady?

Podziel się

Na czym polegają odkłady? U jakich gatunków można stosować metodę odkładów?

Odkłady to najprostszy sposób, kiedy chcemy rozmnożyć posiadany już egzemplarz, a nie jest też potrzebna większa ilość materiału. Aby pobudzić wyrastanie korzeni, pęd w spodziewanym miejscu ich pojawienia obrączkuje się (zdejmuje korę), owija drutem lub nacina, a także stosuje substancje stymulujące ukorzenianie. Odkłady wykonuje się najczęściej wiosną. 

Odkłady zwykłe (pionowe i ukośne) 

Ten rodzaj odkładów jest odpowiedni dla drzew i krzewów o pędach sztywnych, często starszych niż rok, które nie mogą być przygięte i położone poziomo na całej długości. W pewnej odległości wykopuje się dołek, przygina pęd w ten sposób, aby jego część znalazła się w dołku (1020 cm), a część wystawała. Wystającą część ,,ustawia” się pionowo, np. przy małym paliku, zgięcie mocuje (szpilkuje, kulkuje) i przysypuje podłożem. W miejscu zgięcia powstają korzenie. Pędy, u których nawet takie przygięcie jest trudne, obsypuje się kopczykiem o wysokości 2025 cmPędy ukorzeniają się przeciętnie po 1–3 latach. W ten sposób rozmnaża się m.in. azalie, borówkę, bukszpan, dereń, hortensje, irgikaliny, krzewuszki, lilakimagnolie, różaneczniki, tawuły. 

Odkłady - zwykły ukośny
Odkład zwykły ukośny

Płaskie 

Pędy jednoroczne o pąkach zamkniętych układa się płasko na ziemi lub w płytkich rowkach (35 cm), przytwierdza tzw. kulkami (haki, szpilki) i przysypuje tylko cienką warstwą ziemi (23 cm). Obsypywanie powtarza się kilka razy do wysokości 2025 cm wraz ze wzrostem młodych pędów. Przy bardzo długich pędach stosuje się tzw. odkłady powtarzane – układanie w rowkach wykopywanych na kształt fali w przekroju pionowym. Przez odkłady płaskie ukorzenia się m.in.

  • aktinidie
  • glicynie
  • irgi Dammera
  • kokornak
  • powojniki
  • trzmieliny Fortune’a
  • wiciokrzewy
  • winorośle

Ukorzenianie trwa zwykle rok. 

Odkład powtarzany

Odkłady powietrzne 

Podłoże umieszcza się w pojemniku, naczyniu, grubej folii, na pewnej wysokości pędu rośliny. Całość stabilizuje się np. przywiązując do palika. Podłoże utrzymuje się w stanie wilgotnym. W ten sposób można rozmnażać m.in.

Odkład powietrzny

 

Zachęcamy do lektury innych artykułów wypełnionych sezonowymi poradami.

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Ilustracje: Redakcja

Podziel się