Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki najlepsze?

Podziel się

Kwiecień to pora, w której wiele roślin ozdobnych można wysiewać wprost do gruntu. Są to przede wszystkim gatunki odporne na niższe temperaturyktóre często nie lubią też przesadzania. 

Odwiedź nasz sklep znajdziesz tam wiele zachwycających gatunków roślin, które na pewno upiększą Twój ogród.

Wysiew kwiatów w kwietniu – na obwódki i skalniaki

Najbardziej nadają się tu gatunki niskie i zwarte. Podkreślą kształt kwietnika lub rabaty. Do tego celu może posłużyć bardzo popularna smagliczka nadmorska. Jest bardzo niska, a jej liczne pędy lekko się pokładają i tworzą zwarte kobierce. Dodatkowym atutem są jebardzo obfite i pachnące kwiaty, pojawiające się aż do przymrozków. Równie niska jest dimorfoteka zatokowa o koszyczkach w pastelowych kolorach. Mogą być one pomarańczowe, łososiowe, żółte lub białe i otwarte są tylko w słoneczne dni. Dimorfoteka tworzy pędy pokładające się na ziemiUbiorek gorzki tworzy zwarte, ciemnozielone kępy, obsypane drobnymi kwiatkami zebranymi w baldachogrona. Najczęściej spotykane odmiany mają kwiaty białe, ale dostępne są także te w kolorze różowofioletowym. 

Siejemy kwiaty w kwietniu - zwarty kobierzec z różnych odmian smagliczki nadmorskiej
Zwarty kobierzec z różnych odmian smagliczki nadmorskiej

Wysiew kwiatów w kwietniu – w grupie

Intensywne kolory maczku kalifornijskiego uatrakcyjnią każde założenie kwiatowe. Lśniące kwiaty mają barwę żółtą, pomarańczową, karminową i otwierają się tylko w słoneczne dni. Nawet przed kwitnieniem szarozielone liście są bardzo dekoracyjne. Ciekawie wyglądają koszyczki złocienia trójbarwnego. Jak sama nazwa wskazuje, mają trzy kolory: biały, żółty i purpurowy w różnych odcieniach. Interesująco wyglądają grupy wielobarwne złożone tylko z tego konkretnego gatunku. 

Do wyższych gatunków, dorastających do około 1 metra, można zaliczyć nachyłek Drummonda. Tworzy piękne, żółto-brązowe koszyczki o średnicy kilku centymetrów. Trochę mniejsze koszyczki tworzy kosmos żółtyMogą być one pojedyncze lub półpełne, na roślinach rozwijają się aż do przymrozków. Ostróżeczka ogrodowa dorasta do 1 m. Ma niewielkie kwiaty z długą ostrogą, zebrane w gęste grona. Jej nasiona najczęściej sprzedawane są w mieszance kolorów: niebieskiej, różowej i białej. Niektóre z odmian kosmosu podwójnie pierzastego dorastają nawet do 150 cm wysokości, tworząc długie i silnie rozgałęzione pędy. 

Siejemy kwiaty w kwietniu - kosmos podwójnie pierzasty
Kosmos podwójnie pierzasty

Sprawdź co jeszcze warto robić w kwietniu – przeczytaj artykuł – Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Na kwiat cięty

Polecane są tu przede wszystkim wysokie lub średniowysokie gatunki. Jednym z nich jest chaber piżmowy. Tworzy długie, sztywne i silnie rozgałęzione pędy zakończone pojedynczym jasnożółtym koszyczkiem. W wazonie długo utrzymuje atrakcyjny wygląd i ładnie pachnie. Długą trwałość w wazonie ma także klarkia wytwornaJej kwiaty są pełne w różnych odcieniach różu i czerwieni, oraz bieli, mają 23 cm średnicy. Pędy klarkii ścina się, kiedy dolne kwiaty są już rozwinięte, zanurza się głęboko w wodzie i dopiero po 34 godzinach wstawia do wazonu. Do suchych bukietów świetnie nadaje się czarnuszka damasceńska o oryginalnych owocach zwanych torebkami, z których po wysuszeniu wysypują się czarne nasiona. Inną znakomitą rośliną do suchych bukietów jest suchokwiat roczny. Jego pędy ścinamy, gdy tylko koszyczek rozwinie się i suszymy w przewiewnym miejscu.

Siejemy kwiaty w kwietniu - czarnuszka damasceńska
Czarnuszka damasceńska

Wysiew kwiatów w kwietniu – tabela roślin

Siejemy kwiaty w kwietniu - terminy kwitnienia różnych gatunków
Kliknij obrazek, żeby go powiększyć

 

Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie Państwo wiele gatunków roślin.

 

Inni czytali / oglądali również:

Choroby drzew owocowych w okresie kwitnienia

Sałata – na grządkach w każdym ogrodzie

Kalendarz zbioru warzyw – kwiecień

15 najlepszych pnączy ozdobnych do ogrodu

Kwiaty cebulowe (wideo)

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się