Wiśnie i oryginalne krewniaczki

Podziel się

To właśnie kwiecień kojarzy się z bajecznie obsypanymi, malowniczymi wiśniami. Któż ich nie zna? Ale nie każdy już wie, że rodzaj wiśnia (Prunusobejmuje ponad 200 gatunków zarówno uprawowych  czyli owocowych, jak i ozdobnych.

Należą do nich  owocowa śliwa, czereśnia, brzoskwinia, nektaryna i morela. Ozdobnych gatunków jest również wiele 

 Zapraszamy do sprawdzania oferty w naszym sklepie – drzew i krzewów owocowych.

Uprawa wiśni - same zalety
Kliknij w obrazek, żeby go powiększyć

Gdzie sadzić wiśnie

Preferują stanowiska z glebą umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną, choć mogą rosnąć nad brzegami zbiorników wodnych, np. wiśnia piłkowana i czeremcha pospolita. Poradzą sobie również w warunkach miejskich (śliwa wiśniowa, wiśnia osobliwa). Wolą stanowiska słoneczne, jedynie laurowiśnie mogą rosnąć w cieniu i półcieniu. Można komponować je z roślinami o podobnych wymaganiach, niskich lub wysokich. Efektownie zaprezentują się w towarzystwie krzewów uzupełniających je latem okresem kwitnienia – jaśminowcami, szczodrzeńcami, perukowcami, żylistkami, hortensjami bukietowymi, pięciornikami krzewiastymi, tawułami japońskimi, tamaryszkami, krzewuszkami budlejami. Cienioznośne laurowiśnie warto posadzić razem z paprociami, funkiami, brunerami, miodunkami, dąbrówkami, tawułkami i ciemiernikami. 

"<yoastmark

Wiśnie – drzewa jak z bajki 

Kwitnienie 

Te, które są najbardziej dekoracyjne w fazie kwitnienia warto eksponować w ogrodzie jako solitery, na tle rozległego trawnika, jako samotniki na tle jednorodnej ściany domu lub ogrodzenia. Jedna z najpiękniejszych to ’Kiku-shidarezakura różowych, pełnych kwiatach i nieregularnym, przewisającym pokroju. Poza tym godne polecenia, spektakularne podczas kwitnienia są: 

  • wiśninippońska ’Brillant’ 
  • wiśnia piłkowana Amanogawa, ’Fugenzo’, ’Kanzan, ‘Royal Burgundy’ 
  • wiśnia różowa Fukubana’ i ’Autumnalis Rosea 

Pokrój 

Wśród drzew ozdobnych z pokroju warto posadzić gatunek o naturalnie kulistym pokroju  wiśnia osobliwa UmbraculiferaPolecana jest do sadzenia na wąskich działkach lub do podkreślenia porządków architektonicznych. Parasolowatą koroną o pędach zwisających do ziemi charakteryzuje się zaś wiśnia różowa. 

Barwa liści 

Ze względu na bordowy kolor liści efektowna jest:

  • śliwa wiśniowa w odmianach Nigra’, ’Pissardii’, ’Hossei 
  • czeremcha wirginijska Shubert
  • czeremcha pospolita Colorata 
Śliwa wiśniowa
Śliwa wiśniowa

Wiśnie – malownicze krzewy 

Kwitnienie 

Ze względu na kwitnienie warto wyróżnić wiśnię gruczołkowatą ’Alba Plena’ o kwiatach białych i pełnych, migdałowiec karłowy, migdałek trójklapowy oraz rodzimą śliwę tarninę. 

Pokrój i barwa liści 

Krzewem o pięknych bordowych liściach jest śliwa dziecięcaCiekawy pokrój o cienkich, pogiętych pędach ma wiśnia wczesna Kojou-no-mai’. Oryginalna jest też śliwa karłowa odmiana płożąca. Osiąga wysokość tylko 20 cm. Jesienią przebarwia się pięknie na czerwono. Na uwagę zasługują też laurowiśnie wschodnie i ich odmiany. Są to zimozielone krzewy o pięknych skórzastych liściach i pachnących kwiatach. 

 

Inni czytali także:

„Jak zwabić motyle do ogrodu?”

„Doceńmy rośliny”

„Naturalne sposoby na mszyce”

„Co ciąć na wiosnę w ogrodzie?”

„Bratki – wybór i uprawa”

„Ekologiczne wyciągi na mszyce”

„Kiedy i jak założyć żywopłot?”

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się