Rośliny na skalniak

Podziel się

Bogactwo doboru roślin na skalniak jest przeogromne. Możemy mieszać gatunki z całego świata!

Zapraszamy do naszego sklepu – sięgnij po e-booki. Wśród nich m.in.:

 

Mogą to być wyjątkowo rzadkie i oryginalne gatunki, które sprawią, że nasz skalny ogródek wyróżni się od innych i będzie zachwycał niepowtarzalnym urokiem.

W ogrodzie skalnym dopuszczalne jest mieszanie gatunków roślin z różnych rejonów świata i klimatycznych, w tym sadzenie odmian, o spowolnionym wzroście. Rośliny dobiera się odpowiednio do naświetlenia i pozostałych warunków wzrostu. Będą tu miejsca na skłonie o wystawie południowej dla roślin wymagających najwięcej światła i raczej tolerujących niedobór wody. Będą też miejsca na skłonie północnym, przez większą część dnia zacienione i chłodne.

Rośliny na skalniak – pełne słońce

Coraz bardziej popularne stają się niezwykłej urody lewizje (Lewisia), u których pojawiło się ostatnio wiele nowych odmian o różnej barwie gwiazdkowatych kwiatów – różowej, brzoskwiniowej, białej, fioletowej, często z przebarwieniami na brzegach płatków. Cenną cechą lewizji są też dwa okresy kwitnienia – główny w V–VI oraz VIII–IX. Te zimozielone byliny, do dobrego wzrostu i zimowania, wymagają suchych, zdrenowanych stanowisk. Rosną w podłożu przepuszczalnym, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Na zimę wymagają też ochrony przed wilgocią (szklane daszki itp.). Często spotykana jest lewizja zagłębiona (L. cotyledon) o różowych kwiatach. Uprawia się też m.in. lewizję długopłatkową (L. longipetala) z odmianami w różnych kolorach, biało kwitnącą lewizję newadeńską (L. nevadensis) oraz jasnożółty gatunek Lewisia tweedyi.

Wspaniałe, modre akcenty wprowadzi na skalniaku nawrot rozpierzchły (Lithodora diffusa) – zimozielona krzewinka, tworząca gęste kobierce wysokości 20 cm. Niebieskie kwiaty pojawiają się licznie w V i VI, a pojedynczo – do końca lata. Nawrot lubi podłoże dobrze zdrenowane, żyzne, kwaśne, żwirowo-torfowe, umiarkowanie wilgotne. Przycinanie po kwitnieniu zapobiega ogałacaniu się pędów. Na zimę należy rośliny okrywać stroiszem lub suchymi liśćmi, uprzednio ściółkując.

Superliście do półcienia

Kłączową byliną, której zimozielone liście przypominają trawę jest liriope szafirkowata (Ophiopogon muscari). Na dodatek, jej kłosowate, fioletowe kwiatostany przywodzą na myśl szafirki. Roślina kwitnie długo, od końca VIII do X. Wymaga gleb próchnicznych, lekko wilgotnych, przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie. Na zimę należy ją okrywać.

Innym, „trawiastym” gatunkiem rośliny na skalniak o podobnych wymaganiach jest konwalnik płaskopędowy (Ophiopogon planiscapus), którego odmiana ’Niger’ zachwyca ciemnofioletowymi, prawie czarnymi, zimozielonymi liśćmi! Latem (VII–VIII) pojawiają się pachnące, fioletowobiałe, dzwonkowate kwiaty.

Wspaniałym kontrastem dla czarnego konwalnika może być funkia (Hosta) ’White Feather’ o prawie białych liściach!

Rośliny na skalniak z cebulek

Oryginalnym gatunkiem, przypominającym miniaturowego agapanta, jest triteleja (Brodiaea laxa), zwana hiacyntem kalifornijskim. Ta cebulowa bylina dorasta do 30–40 cm i kwitnie na niebiesko na przełomie VI i VII. Gleba powinna być żyzna i bardzo przepuszczalna, najlepiej o odczynie obojętnym. Cebule sadzi się w kwietniu, wytrzymują do około -20°C, więc w cieplejszych rejonach kraju można zaryzykować pozostawienie ich w gruncie na 2–3 lata, Po tym okresie cebule należy wykopać i rozdzielić. W rodzaju tym występują ciekawe odmiany, jak np. kwitnąca w podobnym terminie ’Foxy’ o biało-fioletowych kwiatach, oraz niebiesko-fioletowa ’Queen Fabiola’, zakwitająca w VII–VIII.

Jak sadzić?

Sadzenie roślin na skalniak: lewizje i nawroty odpowiednie są na eksponowane miejsca w ogrodzie skalnym. Cebule hiacyntów kalifornijskich najlepiej sadzić w grupach na południowej stronie, w rozstawie 8–12 cm. Walory kolorystyczne konwalnika doskonale podkreślą kontrastowe kompozycje z roślinami o białych, srebrzystych, czerwonych lub pomarańczowych barwach liści jak np. funkie, brunery, żurawki. Funkie można posadzić w wilgotnych, cienistych miejscach na północnych skłonach skalniaka. Liriope szafirkowata doskonale nadaje się do sadzenia w pobliżu roślin wrzosowatych.

 

Inni czytali / oglądali także:

Wiosenne kwiaty na skalniak i kobierzec

Małe alpinarium w ogrodzie

Kwiaty cebulowe (wideo)

Wiosenne rabaty kwiatowe – wybór roślin

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x