Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?

Podziel się

Eliminowanie mrówek jest uzasadnione wówczas, gdy wystąpią licznie i stają się bardzo uciążliwe ze względu na swoją działalność. Aby pozbyć się ich konieczne jest zniszczenie całej kolonii, także gniazda satelickiego, gdyż kolonia zostanie szybko odbudowana. Zatem, jak zwalczać mrówki w ogrodzie?

Pamiętajmy jednak, że mrówki odżywiają się pokarmem roślinnym i zwierzęcym, najchętniej bogatym w cukry i białko. Najbardziej lubią spadź, czyli odchody mszyc. Pomimo zniszczeń, jakie mogą wyrządzić w ogrodzie, odgrywają pożyteczną rolę w przyrodzie!

Jak zwalczać mrówki w ogrodzie? Wsparcie roślin

  • Mrówki nie lubią zapachu związków wydzielanych przez niektóre rośliny. Działanie odstraszające wykazuje wyciąg z majeranku, gnojówka z pokrzywy zwyczajnej i piołunu, którymi można polewać mrowiska i ich ścieżki.
  • Intensywna woń lawendy, rozmarynu, majeranku, tymianku i mięty pieprzowej zniechęca je do zasiedlenia.
  • Na stałych trasach ich wędrowania warto umieścić liście pomidora, wrotyczu, ziela suszonej mięty pieprzowej, posypywać sproszkowaną papryką chili, zmielonym pieprzem ziołowym lub czarnym, posiekaną pietruszką.

 

Dobra rada

Do odstraszania mrówek można wykorzystać nawet fusy kawy. W miejscach ich przebywania można położyć kawałki węgla drzewnego, wówczas szybko wyniosą się z ogródka lub balkonu.

Jak zwalczać mrówki w ogrodzie? Robimy trutki

Mieszaninę wykładać w płaskim naczyniu w pobliżu miejsc przebywania mrówek. Część trucizny zostanie przeniesiona przez robotnice do gniazda.

  • Boraks (jeden z najskuteczniejszych sposobów na mrówki) powoduje szybkie ich wysuszenie się, a także likwidację larw, co zapobiegnie ich rozmnażaniu się i zniszczy gniazdo od środka. Uwaga! Nadmiar trucizny zniechęca mrówki, natomiast gdy jest jej za mało, trutka nie jest skuteczna.

Wymieszać boraks, wodę i cukier w stosunku wagowym 1:18:7. Można dodać ugotowane na twardo i zmiażdżone żółtko jaja, odrobinę mąki pszennej lub świeżych drożdży.

  • Posypywanie miejsc przebywania mrówek sodą oczyszczoną (proszek do pieczenia), po jego zjedzeniu giną.
  • Zwabianie na słodką wodę. Mrówki można wyłapać na umaczaną gąbkę w wodzie z cukrem, którą szybko oblepią. Następnie zanurzyć gąbkę w gorącej wodzie.
  • Wlewanie wrzącej wody do gniazda mrówek. Trzeba wykonać to kilkakrotnie, zanim zabijemy królową i zniszczymy kolonię.
  • Zwalczanie chemiczne – w handlu znajduje się wiele preparatów, np.: proszek na mrówki BROS, SUBSTRAL na mrówki do posypywania na ścieżki i inne miejsca ich występowania (mrówki zanoszą go do mrowiska) lub jako roztwór (po rozpuszczeniu proszku w wodzie), który działa szybko kontaktowo w miejscu zastosowania.

Gotowe pułapki na mrówki

Żel na mrówki w karmniku

Owady są wabione przez żel-przynętę, znajdujący się w pudełku, wchodzą przez otwory do pudełka, pobierają preparat i przenoszą go do gniazda, co prowadzi do wyniszczenia całej kolonii.

Blattanex® pułapka na mrówki

Trutka zamknięta jest w plastikowym pojemniku i zabezpieczona aluminiowym kapslem. Mrówki mogą swobodnie wchodzić do pojemnika, aby pobierać przynętę i zanosić ją do mrowiska.

ABC Płynny Preparat na mrówki

Dokładnie spryskać miejsca gnieżdżenia i gromadzenia się owadów, ich kryjówki i miejsca przebiegu.

 

Czy wiesz, że… 

Zamiast zabijać mrówki, można w łatwy sposób przenieść je w inne miejsce. Duży pojemnik wypełniamy wełną drzewną (cienkie wióry o regularnych wymiarach), a następnie stawiamy go do góry dnem na mrowisku. Mrówki szybko przeniosą się do naczynia, które należy zamknąć i wówczas można wypuścić je, np. w lesie.

 

W naszym sklepie dostępne są rośliny, które wesprą nas w walce z uciążliwymi mrówkami:

 

Warto zapoznać się z innymi artykułami na portalu „Mój Ogródek”, które uzupełnią Państwa wiedzę dotyczącą wyproszenia z ogrodu niechcianych gości. Jeszcze więcej o mrówkach – „Jak zwalczyć mrówki na kostce brukowej?”

„Kleszcze – to warto o nich wiedzieć”

„Roślinne odstraszacze kotów”

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się