Sposoby na mszyce wiosną – jak je ograniczać i zwalczać?

Podziel się

Wiosną, wraz z pękaniem pierwszych pąków liściowych, z zimujących jaj wylęgają się mszyce, które szybko mogą dokonać sporego zamieszania w naszych uprawach. Oto skuteczne sposoby na mszyce wiosną.

Mszyce to niewielkie owady (1–2 mm) o miękkim ciele, zabarwionym na żółtawo, zielono, czarno lub różowo. Rozmnażają się dzieworodnie i bardzo szybko tworzą liczne kolonie. W trakcie sezonu występują osobniki uskrzydlone, które przelatują na kolejne rośliny. Jesienią w koloniach pojawiają się samce i samice, które po zapłodnieniu składają zimujące jaja.

Mszyce a pogoda

Rozwojowi mszyc sprzyjają łagodne zimy oraz ciepła i sucha wiosna. Ich liczebność ograniczają natomiast wiosenne przymrozki, deszcz i chłód.

Jak szkodzą mszyce?

  • Wysysają soki z pędów, liści i kwiatostanów, osłabiając rośliny.
  • Deformują blaszki liściowe, kwiaty, zawiązki owoców i owoce.
  • Uszkadzają pędy kwiatostanowe, z których nie rozwijają się kwiaty.
  • Powodują pękanie kory (mszyca jabłoniowa) lub powstawanie ran na pędach (bawełnica korówka).
  • Przenoszą choroby wirusowe.
  • Zmniejszają odporność na mróz młodych pędów drzew i krzewów.
  • Wydzielają rosę miodową, na której rozwijają się grzyby sadzakowe, szpecące rośliny i ograniczające fotosyntezę.

Co atakują mszyce?

  • Iglaki atakowane są przez różne gatunki ochojników – mszyc, które przyczyniają się do powstawania galasów lub wełnistych kolonii na igłach. Są to m.in. ochojnik świerkowo-modrzewiowy, ochojnik świerkowy zielony, ochojnik jodłowy.
  • Na dolnej stronie liści i na pędach roślin balkonowych takich jak pelargonie, werbeny, lwie paszcze, fuksje, może występować mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana i ziemniaczana. Trafiają one do nas wraz z sadzonkami ze szklarni, w których rozwijają się przez cały rok. W ogrodach mogą występować na bratku ogrodowym, daliach, szałwii, złocieniach, a także w uprawach pod osłonami (papryka).
  • Smakoszem wielu gatunków roślin ozdobnych i warzywnych jest mszyca burakowa. Występuje również na borówkach. Jej żywicielem wiosennym są kaliny, trzmieliny i jaśminowce, na których zasiedla młode pędy, które najlepiej wyciąć wraz z kolonią mszyc. W V i VI przelatuje na rośliny zielne ozdobne (cynie, nagietki, nasturcje, funkie i inne) i warzywne (fasola, bób, burak). Można ją rozpoznać po czarnym, lekko matowym zabarwieniu.
  • Na jabłoniach można spotkać kilka gatunków mszyc (porazik jabłoniowo-babkowy, mszyca jabłoniowa), które zasiedlają młode pędy. Uszkadzają liście i pąki kwiatowe. Żerowanie porazika powoduje także zdrobnienie owoców, a mszycy jabłoniowej – pękanie kory młodych pędów.
  • Bawełnica korówka powoduje powstanie ran, do których wnikają grzyby pasożytnicze powodujące raka drzew owocowych.
  • Różne gatunki mszyc na brzoskwiniach, morelach i wiśniach opanowują młode pędy i powodują marszczenie i deformację liści (mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana, mszyca wiśniowa).
  • Sprawcą charakterystycznych, czerwonopurpurowych wybrzuszeń na liściach porzeczek jest żerująca wiosną mszyca porzeczkowo-czyściecowa, która w VI opuszcza krzewy i przelatuje na czyściec i jasnotę.

Jakie są sposoby na mszyce wiosną?

  • Wycinajmy i niszczmy wiosną, zaatakowane przez mszyce liście i pędy m.in. porzeczek, agrestu, kaliny, jaśminowca, czereśni i wiśni oraz powstałe na iglakach galasy.
  • Ściągajmy ręcznie (w rękawiczkach) liczne kolonie mszyc z pędów kwiatowych róży i innych roślin.
  • Zabezpieczajmy miejsca zranień oraz po cięciu drzew, maścią sadowniczą, a także usuwajmy szczoteczką powstałe kolonie bawełnicy korówki.
  • Uprawiajmy współrzędnie różne warzywa i zioła (np. miętę, hyzop, szałwię, koper), aby za pomocą różnych bodźców optycznych i zapachowych utrudniać mszycom odnalezienie roślin żywicielskich.
  • Stosujmy opryski z wyciągów roślinnych (m.in. z pokrzywy, cebuli, mniszka, tytoniu), szarego mydła w stężeniu 1–2%, oraz takich preparatów jak Bioczos, Spruzit, Promanal.
  • Przy silnym porażeniu roślin ozdobnych, jeżeli inne metody zawiodą, możemy zastosować oprysk preparatami Pirimix AE lub ABC na mszyce. Pamiętajmy przy tym, aby zabiegi takie wykonywać po oblocie pszczół (późnym popołudniem) a także w okresie do 2–3 tygodni po wylęgu mszyc, zanim rozwinie się fauna pożyteczna, która zasiedla ich kolonie.

Sposoby na mszyce wiosną – wspierajmy naturalnych wrogów mszyc

Mszyce są przysmakiem wielu owadów drapieżnych, które w naturalny sposób ograniczają ich liczebność. Żywią się nimi biedronki, pluskwiaki dziubałkowate i tasznikowate, larwy złotooków, muchówek bzygowatych i pryszczarkowatych. Pasożytnicze błonkówki składają jaja do ich ciał, zmieniając je w słomkowożółte mumie.

Owadom tym możemy pomóc, ustawiając np. specjalne domki, które ułatwią zimowanie biedronek lub złotooków (dostępne na www.dzialkowiecsklep.pl). Do ich licznej obecności przyczyni się również ograniczanie i właściwe stosowanie w ogrodzie preparatów chemicznych.

 

Skoro poznałeś sposoby na mszyce wiosną, pewnie zainteresuje Cię też artykuł “Biologiczne zwalczanie szkodników glebowych”.

Gdyby dawały się we znaki ślimaki, zachęcamy do lektury artykułu “Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu?”.

Mszyce są bohaterkami jeszcze kilku artykułów na naszym portalu. Sprawdź:

Naturalne sposoby na mszyce

Ekologiczne wyciągi na mszyce

Mszyce na jodle – jak z nimi walczyć?

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się