Spektakularna celozja do letnich i jesiennych kompozycji

Podziel się

Celozja jest bardzo oryginalną rośliną jednoroczną. Zachwyca intensywnymi barwami i interesującą budową kwiatostanów.

Swoją wyjątkową urodą podkreśli każdą letnią i jesienną kompozycję.

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajda Państwo mieszanki celozji grzebieniastej i pierzastej.

Najbardziej popularna jest celozja srebrzysta (Celosia argentea), która ceniona jest ze względu na urokliwe i niezwykle oryginalne wiechowate kwiatostany. Występują one w trzech formach: grzebieniastej (f. cristata), pierzastej (f. plumosa) i kłosowatej (f. spicata). U roślin o formie grzebieniastej, nazywanych popularnie grzebionatkami, kwiatostan jest spłaszczony, staśmiony i w górnej części pofałdowany, dzięki czemu przypomina grzebień koguta. Forma pierzasta tworzy wiechy o piramidalnym kształcie podobnym do pióra.

Odmiany różnią się także barwą kwiatostanów i wysokością roślin. Najpopularniejsze są odmiany niskie (20–25 cm), np. mieszanki odmian grzebieniastych:

  • Amigo
  • Coppelia
  • Coral Garden
  • Jewel Box
  • Olimpia

Lubianymi mieszankami form pierzastych są:

  • Gloria
  • Hopkin
  • Ice Cream
  • Kimono

W wymienionych grupach najczęściej występują intensywne kolory, takie jak żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, ale także spokojniejsze: kremowe, łososiowe. Celozję kłosowatą najczęściej spotykamy w różnych odcieniach różu lub purpury. Najpopularniejszą odmianą jest ’Deep Purple’, a inne, warte uwagi grupy odmian to: Kosmo i Spiky.

Czego potrzebuje celozja?

Najlepszym miejscem do uprawy jest stanowisko słoneczne na glebie przepuszczalnej i żyznej. Rośliny podlewane regularnie, ale niezbyt obficie i nawożone raz na dwa tygodnie, będą dekoracją nawet przez kilkanaście tygodni. Formy grzebieniaste są mniej odporne na suszę oraz opady deszczu. Podczas chłodnego i wilgotnego lata, na ich spłaszczonych wiechach mogą pojawiać się choroby grzybowe. Najbardziej tolerancyjna na niesprzyjające warunki uprawy jest celozja kłosowata.

Rośliny rozmnaża się za pomocą nasion wysiewanych w marcu w szklarni lub ciepłym inspekcie. Jednak siewki są bardzo delikatne, kapryśne i niestety produkcja od nasiona do kwitnącej rośliny jest obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia. Dlatego najlepiej zaoszczędzić sobie kłopotu i zaopatrzyć się w kwitnące okazy. Ponieważ jest rośliną ciepłolubną, rośliny sadzimy w drugiej połowie maja co 25–30 cm. Kwitnącymi okazami możemy cieszyć się przez kilkanaście tygodni. Traktujemy ją jak roślinę jednoroczną i po kwitnieniu usuwamy.

Zastosowanie celozji

Te rośliny wspaniale wyglądają na kwietnikach oraz jako uzupełnienie rabat. Kompozycja w pojemniku, stworzona z jednej formy w różnych kolorach, będzie wspaniałą ozdobą balkonów lub tarasów. Ładnie ubrana doniczka z celozją może być też wspaniałym prezentem na różne okazje. Nawet w pomieszczeniach ich trwałość wynosi około 8 tygodni. Rośliny te można też wykorzystywać na kwiat cięty i w takiej formie cieszą oko żywymi barwami przez 2 do 3 tygodni. Efektowne kwiatostany można również zasuszać i stosować w suchych kompozycjach.

To ciekawe

W wielu krajach celozja srebrzysta wykorzystywana jest również jako warzywo, gdyż zawiera duże ilości składników pokarmowych, głównie białka. Na przykład w Chinach istotnym elementem kuchni są młode części tych roślin.

 

Inni czytali także:

Hortensje, jakie wybrać i jak pielęgnować

Co na rabaty? Byliny o długim kwitnieniu w ogrodzie

Krzewy owocowe łatwe w uprawie

Odmiany hortensji – te znane i mniej znane

Uprawa warzyw pod osłonami – zalety

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się