Uprawa warzyw pod osłonami – zalety

Podziel się

Uprawa warzyw pod osłonami przynosi wiele korzyści. Stosowanie konstrukcji pokrytych szkłem lub folią jest korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla ogrodów o niewielkim areale.

Odpowiednie wykorzystanie szklarni i tuneli, umożliwia kontrolę mikroklimatu oraz stworzenie odpowiednich warunków do wzrostu i plonowania roślin, również w okresie niesprzyjającym ich uprawie. Jakich osłon użyć do uprawy warzyw?
Dzięki kontrolowanej temperaturze i wilgotności, prowadzone w szklarniach i tunelach uprawy są uniezależnione od nagłych zmian warunków pogodowych, dzięki czemu znika ryzyko uszkodzeń przez późne przymrozki, czy gwałtowne burze z gradem. Poprawia się też zdrowotność uprawianych roślin.

Zapraszamy do naszego sklepu – oferujemy duży wybór tuneli foliowych.

Uprawa warzyw pod osłonami – jedna konstrukcja – wiele możliwości

Intensyfikacja upraw prowadzonych pod osłonami pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń, a także wcześniej uzyskać plony. Kolejność upraw:

  1. Już na przedwiośniu można w nich uprawiać nowalijki np. sałaty, rzodkiewkę, rzeżuchę i kalarepę. Znajdzie się tu również miejsce do produkcji własnej rozsady roślin, które później wysadza się do gruntu.
  2. Podwyższona temperatura powietrza i gleby, stwarza korzystne warunki do uprawy warzyw ciepłolubnych, dzięki czemu pod osłonami można przyspieszyć plonowanie pomidorów, papryki czy ogórków.
  3. Późnym latem i jesienią osłony umożliwiają wzrost roślin o krótkim okresie wegetacji, które zdążą wytworzyć plon do zimy. Oprócz poplonów, przestrzeń pod osłonami można wykorzystać do pędzenia aromatycznych warzyw (pietruszka, seler, szczypiorek) i do dosuszania ziół, czosnku bądź cebuli.

Osłony do ogrodu

W przygotowanym miejscu, z dala od wysokich nasadzeń, które mogłyby zacieniać konstrukcję, w odległości co najmniej 1 m od granicy działki montuje się osłony w taki sposób, aby ich główna oś wyznaczała kierunek wschód-zachód. Takie usytuowanie zapewni równomierne nasłonecznienie uprawianych roślin. Jeśli planowana konstrukcja ma znajdować się w pobliżu altany ogrodowej lub innej budowli, należy umiejscowić ją od strony południowej, tak aby słońce operowało pod osłoną przez większość dnia.

Warto wiedzieć, że Regulamin ROD przewiduje maksymalną powierzchnię i wysokość szklarni oraz tunelu z folii, które nie powinny przekroczyć 25 m2 lub 20% całkowitej powierzchni działki oraz 3 m wysokości. Okna inspektowe mogą mieć łącznie 9 m2.

Optymalna powierzchnia konstrukcji, zapewniająca dogodne warunki do prowadzenia uprawy oraz pielęgnacji roślin, a także umożliwiająca zaspokojenie potrzeb rodziny w zakresie produkcji warzyw – to 6 x 3 m. Wielkość osłony powinna pozwolić na swobodne poruszanie się pod konstrukcją osoby dorosłej, czyli odpowiedni będzie szkielet na wysokości ok. 1,8 –2 m.

Uprawa warzyw pod osłonami – jakie są najbardziej popularne konstrukcje?

Najbardziej popularne konstrukcje do uprawy warzyw pod osłonami wykorzystywane w ogrodach działkowych to szklarnie, tunele wysokie i niskie oraz inspekty. Dostępny jest coraz większy wybór gotowych rozwiązań: tunel ze stelażem można kupić już za 300 zł, a mała szklarnia z poliwęglanu (1,9 x 2,5 m) – to koszt co najmniej dwukrotny.

Najbardziej ekonomiczna jest opcja dla majsterkowiczów, czyli możliwość zakupu osobno poszczególnych elementów do samodzielnego montażu. W ten sposób oprócz wysokich osłon można wykonać konstrukcję niskiego tunelu – niedrogą i efektywną, szczególnie w uprawie nowalijek. Zwykle szerokość konstrukcji wynosi 1,2 m, a wysokość 0,6 m. Długość niskiego tunelu dostosowuje się do potrzeb, ważne, aby druciane pałąki montować nie rzadziej niż co 1 m.

Zakup i montaż osłon wymagają pewnego nakładu pracy i środków finansowych, jednak biorąc pod uwagę jakość oferowanych w sprzedaży warzyw i ziół, a przede wszystkim ich ceny, należy przyznać, że ta inwestycja się opłaca.

 

Inni czytali również:

„Uprawa ziół w ogrodzie”

„Pestycydy, czy szkodzą?”

„Dlaczego szczypior podsycha?”

„Uprawa roślin późną wiosną”

„Stosowanie nawozów wiosną”

„Zbiory warzyw w czerwcu”

„Letnie nawożenie kompostem”

„Jakie warzywa zbieramy w sierpniu?”

„Permakultura w ogrodzie – ekologia i zrównoważony rozwój”

„Jak urządzić warzywnik, żeby uprawa była przyjemnością”

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się