Jak założyć warzywnik, żeby uprawa była przyjemnością

Podziel się

Jak założyć warzywnik, żeby uprawa była przyjemnością? Wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku, rezygnuje z warzywnika, ze względu na zbyt dużą pracochłonność niektórych upraw.

Wbrew pozorom, uprawa warzyw wcale nie musi być taka trudna. Wystarczy tak założyć warzywnik, aby można było z zadowoleniem i radością – a przede wszystkim z korzyścią dla zdrowia, uprawiać i pielęgnować warzywa, nawet przy pewnym stopniu niepełnosprawności, czyli kłopotów ze sprawnym poruszaniem się.

Powierzchnia warzywnika nie musi być duża. Wystarczy choćby nieduży kawałek ziemi, niekoniecznie nawet żyznej, aby zacząć uprawę warzyw. Jednak teren trzeba przygotować odpowiednio do takiej wygodnej uprawy.

 

Polecamy także obszerniejszy materiał dotyczący uprawy własnych warzyw – to e-book “Warzywnik intensywnie” także znajdujący się w naszym sklepie.

Jak założyć warzywnik?

Trzeba tak urządzić grządki, aby nakład pracy był znacznie mniejszy niż w warzywniku tradycyjnym, a jednocześnie uzyskać z nich całkiem dobre plony, a może nawet lepsze. Można założyć grządki z obrzeżami, grządki ziemne, a także wykorzystać stoły uprawowe lub skrzynie.

Jak zrobić skrzynie?

  1. Przygotowujemy plan (wspólnie z rodziną lub znajomymi), jak ma wyglądać warzywnik, ile ma być skrzyń i ich wymiary oraz wykonujemy wstępny kosztorys (materiały i wykonanie niezbędnych prac).
  2. Ustalamy miejsce, gdzie ustawić skrzynie. Wybieramy teren zaciszny, słoneczny, z bliskim dostępem do źródła wody.
  3. Pomiędzy skrzyniami robimy utwardzone ścieżki, aby można było swobodnie się poruszać np. taczką lub wózkiem, przenosić lub przewozić konewki z wodą do podlewania.
  4. Skrzynie można kupić gotowe lub wykonać samemu. Ich wymiary będą zależeć od rodzaju uprawy, gatunków roślin (pokrój, siła wzrostu, długość ich okresu wegetacji) oraz ilości dobrego podłoża, którym dysponujemy. Długość grządki mieszczącej się w skrzyni nie powinna przekraczać 3 m, najwygodniejsze są jednak skrzynie o maksymalnej długości 2 m, co umożliwia łatwe ich ustawianie oraz przenoszenie w inne miejsce skrzyni bez podłoża.
  5. Szerokość – najwyżej 1 m lub 1,2 m, co pozwala z obu stron swobodnie sięgać do upraw bez znacznego nachylania się. Sama wysokość grządki może wynosić od 0,3 m do 0,70 m. Na przykład wysokość 0,5 m jest wygodna podczas prac pielęgnacyjnych, szczególnie przy pieleniu, które można łatwo wykonywać z pozycji siedzącej na krzesełku, nawet na wózku.
  6. Skrzynie (zazwyczaj kilka) ustawiamy na wyznaczonych miejscach na warstwie geowłókniny, która jest przepuszczalna dla wody i powietrza. Układamy jeszcze metalową gęstą siatkę, chroniącą przed dostępem gryzoni i kretów do upraw. Boki skrzyń wykładamy włókniną lub folią.
  7. Na dno skrzyni wsypujemy warstwę drenażu oraz drugą warstwę (kilkanaście cm) z rozdrobnionych gałązek.
  8. Następnie na tak przygotowane podłoże nasypujemy warstwami przepuszczalną, żyzną ziemię ogrodową, z dodatkiem kompostu i podstawowych nawozów startowych. Warstwy lekko ubijamy i kolejno podlewamy drobnokroplistym strumieniem, aby je równomiernie i dobrze nawilżyć. Odczekujemy 2–3 dni, aż podłoże osiądzie i wówczas siejemy nasiona i sadzimy rozsadę wybranych gatunków warzyw. Warto wiedzieć jednak, że koszty samego założenia upraw w skrzyniach są dość wysokie, a po kilku latach istnieje konieczność ich wymiany

Jak założyć warzywnik – grządka ziemna

  • Grządka podwyższona usypana z ziemi (bez obudowy z desek) jest znacznie tańsza, ale też wymaga zgromadzenia dużej ilości podłoża do uprawy.
  • Samą podstawę grządki przygotowuje się podobnie jak w skrzyniach, natomiast na rogach można wbić kołki, do których przygotowuje się tylko narożniki z kawałków desek.
  • Boki można zabezpieczyć kawałkami geowłókniny, przymocowanej do narożników. Dzięki temu ziemia nie będzie się osypywała z grządki, ani nie będzie wymywana przez ulewne deszcze.

Zalety

  1. W obydwu przypadkach pielęgnacja roślin i ich zbiory są znacznie ułatwione, bo nie trzeba się ani za bardzo schylać ani klękać na ziemi.
  2. Na podwyższonych grządkach uprawia się te same gatunki warzyw, jak w warzywniku tradycyjnym (z wyjątkami, np. bez rabarbaru, szparagów).
  3. Jest możliwe także zakładanie osłon do wcześniejszej i opóźnionej uprawy. Osłony łatwo jest odkrywać, by wietrzyć i opielić rośliny.
  4. Mamy bardziej intensywne wykorzystanie powierzchni uprawnej.
  5. Jeśli to możliwe, można założyć nawadnianie podsiąkowe (taśmy kroplujące), prowadząc węże nawadniające z odpowiednimi rozdzielnikami na każdą skrzynię, jednak to rozwiązania jest dość drogie i nie każdy jest w stanie samodzielnie je zamontować.

Jak założyć warzywnik – stoły uprawowe

Jeszcze innym rozwiązaniem warzywnika jest uprawa w pojemnikach (skrzynki, donice) postawionych na różnego rodzaju stołach. Stoły do uprawy można zamontować też pod osłonami (szklarnia, tunel), wówczas wygodnie pracuje się przy roślinach, a miejsce jest dobrze wykorzystane.

 

 

 

 

Inni czytali również:

Jak zaplanować warzywnik? Uprawa współrzędna

Uprawa w skrzyniach

Przedzimowe porządki w warzywniku

 

Jak założyć rabatę? Krok po kroku

 

 

Rośliny odstraszające szkodniki

 

 

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się