Przedzimowe porządki w warzywniku

Podziel się

Kolejny rok uprawowy dobiega końca. Czas na przedzimowe porządki w warzywniku.

Jesień powoli kończy sezon uprawowy na grządkach w warzywniku. Przy słonecznej jesieni jeszcze część pojemników jest wykorzystywana aż do mrozów, na przykład na uprawę warzyw liściowych bądź przyprawowych (pietruszka, szczypiorek) oraz ziół. Te skrzynki można z czasem przenieść na parapety okienne do domu, przedłużając okres zbioru tych cennych zielenin.

Na zimę w pojemnikach można zostawić posadzony z początkiem lata jarmuż, który nie boi się mrozu. Będzie on zimą dekoracją balkonu i źródłem świeżych liści do sałatek i koktajli. Jak jeszcze powinny wyglądać przedzimowe porządki w warzywniku?

Przedzimowe porządki w warzywniku – prace na grządkach

  1. Uprzątamy resztki po warzywach ciepłolubnych oraz po wykopanych warzywach korzeniowych, rzepowatych.
  2. Glebę oczyszczamy z chwastów, nawozimy i przekopujemy.
  3. Pozostają jeszcze uprawy pod osłonami. Spod osłon, jeśli aura pozwoli, stopniowo zbieramy ostatnie świeże warzywa.
  4. Posiane w sierpniu rośliny na nawozy zielone, przekopujemy z glebą. Jeśli masa zielona jest dość bujna, to trudno będzie ją przekopać, wtedy rośliny ścinamy, rozdrabniamy (siekamy) ostrym szpadlem i przekopujemy.

W skrzyniach

  • Zbieramy wszystkie warzywa, uprzątamy pozostałe resztki, a podłoże w skrzyniach lekko przekopujemy z nawozami fosforowo-potasowymi.
  • Na powierzchni gleby w skrzyniach można rozłożyć kompost, zgrabione liście, stroisz, nawet położyć czarną agrowłókninę, aby uchronić glebę przed erozją (zimowe wysuszające wiatry, opady niszczące strukturę podłoża, także w skrzyniach).
  • Jeśli w ogrodzie oprócz tradycyjnych grządek w warzywniku mamy kilka skrzyń uprawowych, to jesienią można je wykorzystywać nie tylko do uprawy, ale do okresowego przechowywania zebranych warzyw. Zatem skrzynie po zakończonych uprawach mogą posłużyć jeszcze jako rodzaj zimnych inspektów, w których można zadołować na kilka tygodni pory wykopane z grządek warzywnika, selery naciowe, skorzonerę, pietruszkę. Przy niskiej temperaturze warzywa te okrywamy włókniną, słomą bądź liśćmi, aby nie przemarzły i były łatwo dostępne.

Te liczne zabiegi jesienne, chociaż są pracochłonne i zabierają sporo czasu, są jednak niezbędne i korzystne, ponieważ zmniejszają zagrożenie chorobami infekcyjnymi dla upraw w następnym sezonie, a dbając o ogród jesienią, mamy też mniej pracy wiosną.

 

Zachęcamy do lektury innych artykułów opublikowanych na naszej stronie:

“Jabłonie – wybór i sadzenie”

“Rośliny zmieniające kolor w ciągu roku”

“Sadzonki ziół – własna rozsada czy lepiej kupić?”

“Jakie wybrać podłoże do roślin?”

 

Polecamy także lekturę wybranych e-booków (dostępnych w naszym sklepie), które mogą uzupełnić wiedzę:

“Podwyższone rabaty”

“Warzywa wolne od chemii”

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się