Jabłonie – wybór i sadzenie

Podziel się

Jabłka to królowe jesiennych owoców. Warto je jeść, zwłaszcza te z własnego ogródka – niepryskane, świeże, aromatyczne. Jesień to najlepsza pora na ich posadzenie i rozpoczęcie własnej uprawy…

Wiele dobrych odmian jabłoni jest dostępnych w naszym sklepie – zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Różnorodność odmian o zróżnicowanej porze dojrzewania oraz możliwość długiego przechowania owoców sprawiają, że świeże jabłka możemy spożywać przez cały rok. Posadzenie 3–4 odmian o różnej porze dojrzewania umożliwia pozyskiwanie własnych jabłek od lata do jesieni. Dorodne owoce przeznaczane są do bezpośredniej konsumpcji, a gorsze mogą być przetwarzane (ciasta, dżem, sok, mus, ocet, susz). Jabłka stanowią bogate źródło łatwo przyswajalnych związków organicznych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego są polecane zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Jabłonie – jaką odmianę wybrać?

Przy wyborze odmian należy wziąć pod uwagę różne czynniki, m.in. miejscowe warunki klimatyczne i glebowe, porę dojrzewania, walory smakowe, przeznaczenie owoców, podatność na choroby. Jednak ostateczny dobór, a także liczba posadzonych drzew zależą zwykle od liczby i wieku osób, indywidualnych upodobań smakowych, możliwości wykorzystania i zagospodarowania owoców.

Jabłonie – ważne w uprawie

Klimat

Jabłonie nie mają dużych wymagań klimatycznych. Udają się we wszystkich regionach Polski, jednak w warunkach bardziej surowego klimatu należy sadzić odmiany o większej wytrzymałości na mróz, np. Oliwka Żółta, Paulared, Antonówka Zwykła, Sawa, Pinova. Biorąc pod uwagę łagodny przebieg ostatnich zim można w tych rejonach posadzić odmiany o mniejszej wytrzymałości na mróz, jednak trzeba się liczyć, że w przypadku mroźnej zimy mogą zostać uszkodzone.

Gleba

Jabłonie dobrze rosną na glebach żyznych, o uregulowanych stosunkach wodnych. Pod nasadzenia nie nadają się gleby bardzo suche, piaszczyste oraz ciężkie, ilaste, zlewne, o wysokim poziomie wody gruntowej.

Drzewka

Najczęściej dostępnym w handlu materiałem do nasadzeń są drzewka roczne lub dwuletnie, szczepione na podkładkach karłowych lub półkarłowych. Obecnie rzadko można kupić jabłonie na podkładach silnie rosnących (rosną silnie, tworzą duże korony, są trudne w pielęgnacji i późno wchodzą w okres owocowania). Najprzydatniejsze do nasadzeń w ogrodach są drzewka na podkładkach półkarłowych (M.26, M.7, MM.106, P 14). Ich korzenie nie rozrastają się tak mocno jak na podkładkach silnie rosnących. Sprawia to, że mają one większe wymagania glebowe oraz wymagają podpór (już podczas sadzenia obok drzewka wbija się palik długości 2,5 m). Bardziej przydatne do nasadzeń są drzewka rozgałęzione, u których już w pierwszym roku po posadzeniu możemy przystąpić do formowania korony.

Jabłonie – sadzenie

Jesień to najlepsza pora na sadzenie drzew. Jabłonie na podkładkach karłowych sadzi się w rozstawie 3,5 x 1–2 m, a na półkarłowych 4 x 1,5–2,5 m. Drzewka sadzimy 2–3 cm głębiej niż rosły w szkółce, ale tak, aby miejsce okulizacji znajdowało się nad ziemią.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się