Żyworódka – właściwości i zastosowanie

Podziel się

Żyworódka to jedna z domowych roślin doniczkowych, dla której warto znaleźć miejsce.

Żyworódka pierzasta (Bryophyllum pinnatum) oraz często z nią mylona żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana) to sukulenty (z rodziny gruboszowatych) osiągające nawet 1 metra wysokości. Ich soczyste liście ułożone są na pędzie naprzeciwlegle, a na ich brzegach wyrastają małe rozmnóżki, które po opadnięciu łatwo się ukorzeniają, tworząc nowe rośliny.

Lutowe wydanie miesięcznika “Mój Ogródek” jest dostępne pod tym linkiem albo po zeskanowaniu poniższego kodu QR

Czym się różni żyworódka pierzasta (Bryophyllum pinnatum) od żyworódki Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana)?

Żyworódka Daigremonta ma liście węższe i nieznacznie mniejsze niż pierzasta. Obie lubią stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Podobnie jak aloesy nie lubią nadmiaru wody. Lepiej rosną w suchym i niezbyt zasobnym w składniki pokarmowe podłożu.

Która żyworódka jest lecznicza?

Te dwie rośliny z wyglądu są do siebie podobne, ale… to żyworódka pierzasta ma większe zastosowanie jako roślina lecznicza. Jest bowiem wyjątkowo bogata w witaminy oraz makro- i mikroelementy łatwo przyswajalne przez człowieka.

Żyworódka – właściwości

Preparaty z żyworódki działają bakterio- i grzybobójczo, mają też właściwości regenerujące i przeciwzapalne. Okłady z rozgniecionych liści stosować można przy bólu głowy, katarze zatokowym, na stłuczenia, swędzenia, kurzajki. Również na zapalenie spojówek proponuje się przykładanie kompresów z rozdrobnionych liści. Żyworódki wykazują też korzystne działanie m.in. przy bólach gardła, chorobach dziąseł i problemach z układem pokarmowym.

Dobra rada

Pamiętajmy, że żaden preparat z rośliny nie jest lekiem, a jedynie wspomaga leczenie. Ponadto może się okazać, że działa on np. antagonistycznie z przyjmowanymi lekami. Przed zastosowaniem przygotowanych specyfików we własnym zakresie lepiej skonsultować się z lekarzem i poprosić o poradę.

Żyworódka – przepisy

Sok z żyworódki

Wzmacnia ogólną odporność organizmu oraz poprawia działanie układu pokarmowego

Zmiksować umyte liście, wycisnąć sok. Gdy soku jest więcej, należy wymieszać go ze spirytusem w proporcjach 1/3 alkoholu i 2/3 soku. Preparat taki polecany jest dla osób dorosłych w ilości 20–30 kropel 2–3 razy dziennie. Sok bez alkoholu mogą też stosować dzieci (połowa zlecanej dawki).

Maść

Około 10 dag świeżego, niesolonego smalcu delikatnie roztopić. Gdy jest ciepły (nie gorący), miesza się go z 1 łyżką soku z żyworódki. Po ostygnięciu maść jest gotowa do użytku zewnętrznego. Przechowywać w lodówce. Jest najczęściej stosowana jest przy zmianach skórnych, na niewielkie oparzenia oraz na trądzik. Działa odżywczo, polecana dla skóry suchej i wrażliwej, jako serum.

 

Inni czytali również:

Projekt ogrodu – kilka pomysłów na jedno miejsce

Ogrody wiktoriańskie

Aronia – owoc młodości

Dereń jadalny – roślina o cennych właściwościach

Sadzenie czereśni karłowych jesienią

Jabłonie – wybór i sadzenie

Oprysk mocznikiem – kiedy warto stosować?

Apteczka na wakacje – co do niej spakować?

 

 

 

Fot. Shutterstock.com

Podziel się