Apteczka na wakacje – co do niej spakować?

Podziel się

Początek lata, czyli przed nami wakacyjne wyjazdy. Aby nasz urlop był bezpieczny powinniśmy wcześniej pomyśleć o istotnej rzeczy. Co powinna zawierać nasza podróżna apteczka na wakacje?

Sprawdź e-booki z oferty naszego sklepu:

 

Powinny być to głównie środki, dzięki którym żadne kłopoty zdrowotne takie jak zatrucia pokarmowe, poparzenie słoneczne, choroba lokomocyjna, stłuczenia czy skaleczenia nas nie zaskoczą.

O czym więc musimy pomyśleć szykując apteczkę na wakacje?

Biegunka

Szybko działające leki w takiej sytuacji to Imodium lub jego odpowiedniki, Smecta, węgiel (Carbo Medicinalis). Aby zapobiec odwodnieniu w przebiegu biegunki czy wymiotów pomogą nam płyny nawadniające takie jak Orsalit, Gastrolit, Floridral. Dostępne są w postaci saszetek, których zawartość rozpuszczamy w wodzie. Są też już probiotyki, których nie musimy przechowywać w lodówce i warto je włożyć do apteczki.

Drobne rany i urazy

Nie zawsze udaje nam się ich uniknąć. Środki dezynfekujące ranę takie jak, Octenisept, Leko (saszetki), woda utleniona w tubce – to pierwszy etap naszego działania. Potem preparat gojący typu Flamosil czy Fenistil żel na rany – przy małych ranach nie potrzeba wtedy plastra. Jednak plaster też musi być w naszej apteczce. Na stłuczenia najszybsza pomoc to zimny kompres. Potem stosujemy gotowe preparaty typu Altacet (dostępny w sprayu), Traumon (żel i spray), Reparil.

Poparzenia słoneczne

Aby ich unikać pamiętajmy o preparatach do opalania z odpowiednim filtrem. Gdy jednak jesteśmy poparzeni warto mieć Panthenol, Dermopanten, Dermosan czy Alantan.

Bąble i rany po owadach

Fenistil żel, Entil – szybko łagodzą świąd gdy powstaje bąbel – dobrze mieć je zawsze przy sobie, bo zastosowane bezpośrednio po ukąszeniu działają najlepiej.

Apteczka na wakacje – leki przeciwalergiczne

Nie każdy jest alergikiem, ale uczulenie może zdarzyć się każdemu – bez recepty możemy kupić małe opakowania takich leków (np. Claritina).

Leki przeciwbólowe

Nic gorszego niż ból głowy, zęba czy ucha na wakacjach. Leki typu Paracetamol czy Ibufen obok działania p/bólowego działają też przeciwzapalnie i obniżają temperaturę co też może być czasem potrzebne.

Choroba lokomocyjna

Nie zapomnijmy o lekach na tę przykrą dolegliwość, szczególnie jeśli będziemy często przemieszczać się samochodem. Aviomarin, Lokomotiv czy LokoMoto pomogą nam przetrwać trudne chwile w podróży.

 

Apteczka na wakacje – PAMIĘTAJ!

Najważniejsze, by nasza apteczka na wakacje, obok leków przygotowanych na różne awaryjne sytuacje, zawierała leki, które przyjmujemy na stałe – jeśli takie są.

 

Inni czytali również:

Letnie uczulenia – jak je powstrzymać?

Uczulenie na słońce (fotouczulenie) – jak sobie z nimi radzić?

Co zrobić z ziół? Zioła w kuchni, domowej apteczce i kosmetykach

Jak zwabić motyle do ogrodu?

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek“

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się